Megszűnt szombathelyi diák- és főiskolás folyóiratok a rendszerváltástól napjainkig

2008.07.06. 19:53

Bolond világ volt hajdanán. Se MSN, se YouTube, se iWiW, de MyVip se volt. Papírra nyomták még az újságokat is, nem pedig monitorról lehetett olvasni őket. Nem is sejtheti egy mai tinédzser, mennyire kétdimenziós élet is volt az. Némi ízelítő ebből a nem is olyan régi, de annál Özönvíz előttibbnek érzett korból. Nekik és mindnyájunknak.

Vaskarika – gyermekmagazin

Vaskarika

1993-ban 32 oldalon és 28 forintos áron jelent meg.

Meglehetősen régen olvastam ilyen lapot, de van egy olyan sanda gyanúm, hogy egy mai hasonlóban hemzsegnek a bulvártémák, a kozmetikai cégek reklámjai, egyáltalán a konzumszemléletet ideálisnak beállító cikkek. Ezzel szemben itt még próbálnak a gyerekolvasóknak átnyújtani valami általános kulturális alapot, amiben a sokrétű ismeretek mellett egyaránt szerepet kap a játékosság, a találékonyság és a tanultak gyakorlati hasznosíthatósága is. Szemezgessünk a benne fellelhető írásokból.

Hogyan szeleteljünk fel héjában banánt? „A banánba, héjának egyik megvastagodásán keresztül beleszúrjuk a tűt, és azt jobbra-balra mozgatva elvágjuk a belső részét. Ezt több helyen is megismételjük.” Meseíró pályázat. Miről olvasnál szívesen? „Írjunk többet kulturális, színházi eseményekről, foglalkozzunk a környezetvédelemmel és segítsünk a nyolcadikosoknak a pályaválasztásban. Hajni szívesen olvasná különböző művészetek leírását is, valószínűleg legjobb művelőik bemutatásával.” Rejtvények. Rió de Janeiro bemutatása.

„Képzelt tudósítás hangzik el Mátyás király udvarából. Hány hiba van benne?” „Mit kell tudni a keresztről, a kereszténység legáltalánosabb jelképéről?” Egy város – egy nevezetesség. Angol nyelvű viccek és német nyelvű kérdések. Mese. Sport. A 16 éves Pintácsi Alexandráról, ismertebb nevén Szandiról többek között kiderül, hogy szeret lovagolni, a pénzét „anyuék kezelik”, vallásos és jár templomba. Ez utóbbit mikor hallottuk utoljára egy celebtől? Vagy akár épp tőle? Na ugye.

****

Kilátó – A Berzsenyi Dániel Főiskola lapja

Kilátó

2000 márciusában 25 forintot kóstált ez a 24 oldal.

Katona Attila „emlékezik”: lapok az intézmény történetéből, onnan is az 1958-as kezdetek a téma. Az első kollokvium, a jövő tanítói. Horváth Rezsőné, aki a legelső évfolyam hatvan diákja közé tartozott és később a Pedagógia Tanszéken, majd a Tanítóképző Intézetben tanított. Olvashatunk a BDF fenntartásához szükséges pénzről és a hallgatói hitelrendszerről. Aztán Dr. Gadányi Károly beszél a kitüntetéséről, munkáról és szlavisztikáról. Számítógépen az oktatók hallgatói véleményezése.

A hallgatói oldalak témái: farsang, tavaszvárás, helyszíni tudósítás a gencsapáti kollégiumból. Felelevenedik az ’A’ klubbal való első találkozás, fény derül a henna mibenlétére, szóba kerül a szigorított drogtörvény (fő szólam: a szabadságjogok korlátozása, illusztráció: a Trainspotting film). A Harcosok klubjáról A Narrátor ír Ilyenkor harap a banánhal címmel (ez amúgy egy J. D. Salinger-novellának is a címe). Megtudjuk továbbá, hogy kevés hallgató jár könyvtárba. Az utolsó lapon pedig Lakos Nikolett nyilatkozik sakkról, utazásról, versenyekről és a nagy álmáról, hogy olimpiai bajnokságot nyerjen csapatban.

****

Albatrosz – közéleti és irodalmi lap

Albatrosz

Kiadja a BDF Bölcsésztudományi Főiskolai Kara, megjelenik havonta.

2003 februárjában Katona Attila vendégtollaz emígyen: „Dicső pártjaink kiválóságai dinamóvá vedlettek, csak gerjesztenek, hol indulatot, hol gyűlöletet (a kereskedelmik meg erotikát). Vajon mikor jő el az Idő, amikor nem hamleti lesz a döntés, hanem érdemi.” (Így, kérdőjel helyett ponttal zárva le a mondatot. Akad még néhány ilyen e lapban.)

Női írás a Valentin-napról. Szabó Lőrinc „Ima a gyermekekért” című verse. Elkészült a közoktatási törvény új tervezete… – Köcséné Szabó Ildikó, a BDF Pedagógiai Tanszékének tanársegédje elemzi a szépen hangzó ígéreteket: esélyegyenlőség, szegregáció és túlterheltség megszüntetése, bukástilalom a kudarckerülésért.

Hajlék nélkül című novellájában Kormos Anett egy hajléktalan aspektusából szemléli a világot. „Nyolc óra. Kellékeim egy tejfölös pohár, egy szőnyegdarab, amire leülök majd és én magam. Útnak indulok, de most helyszínt váltok, másutt próbálok szerencsét, hiszen karácsony van. Talán ma adakozóbbal az emberek. Irány a főtér. Istenem, de szép ez a karácsonyfa. Micsoda masnik, színes gömbök és ragyogás. Az egész kirakat tiszta ragyogás. Az egész kirakat. A műhóval és az aranyporral befestett üveg mögül csillogó szemmel néz rám az ünnep.”

Interjú Almási Tamással, a Sejtjeink című film rendezőjével meddőségről, lombikbébi programról. „Nagyon profán példa, de eltöröm a kezem, s utána begipszelik, vagy náthás vagyok, s beveszek egy aszpirint, ezek sem természetes mechanizmusok, szöges ellentétben állnak a bibliai teremtéstörténettel. Valójában szerintem itt sokkal inkább a szándék a döntő momentum, s ha már egyszer az orvosi technika olyan magas szintre fejlődött, akkor miért kellene két embert megfosztani a születés csodájától?”

Felteszik aztán a kérdést, hogy miért nincs állandó színháza Szombathelynek. Adódik egy kis színháztörténeti kitérő. Meg kollégiumi helyzetkép is: a régi épület elkezdett, elviselhető körülményeket biztosító felújításáról, az Ady tériben pedig ősztől szolárium is üzemel. Emelkedő kollégiumi díjak. Magyar irodalom, olasz fordítók, olvasói sikerek – Márai, Esterházy, Kertész. Unger András a technóval kapcsolatos előítéletek (nem is zene, monotónia, drogosoknak való) létjogosultságát vonogatja kétségbe. Interjú a focista Gera Zoltánnal.

****

Bár – A Vasi Diákszövetség lapja

Bár

1992-es szám. A címlapon a klasszikus újságírás alapkérdőszói: kivel?, mit?, mikor?, hol?, hogyan?, miért?, merre?

Ahány betűtípus, elforgatási lehetőség csak adódik, használják a szerkesztők. Ha nincsenek is mindig a komikumra kihegyezve az írások, gyakran válnak azzá. Játékosság a rovatcímekben: Jégkocka – amit mindig más szopogat: egy-egy kiemelkedő fiatal egyéniség bemutatása; Some Great Rowat; IV. Birodalom (az UFÓ-król). A derűt keltő apróhirdetések közül egy: Dunára néző vízfejű padtársamat sakktáblára cserélném.

Cikk az LSD ellen. „Az aluljáróban egy rockerbandába botlottam (vagy ők belém?). Tőlük is érdeklődtem erről a témáról: – Mi a véleményük a narkósokról? – Hát azok egy állatok. Igaz, hogy mi sört iszunk, de ez nem menekvés, csak jól érezzük magunkat. Ezek a seggfejek agyonszúrják magukat holmi szerekkel, és nem is gondolnak arra, hogy ezzel megölik saját magukat.”

Cikkcím: Mi van veled techno-pop, avagy van új a nap alatt? – Front 242-képpel illusztrálva. A Gyengéd vallatások rovat felteszi a nagy kérdést: Szeretsz tanulni? Többnyire nemleges válaszok érkeznek.

Top 10-es lista. Az első a Shakespeare’s Sisters: Stay. „Lehet, hogy a felvétel attól sikerült ilyen jóra, mert most nem a szokott nőszemély kápráztat el bennünket a hangjával. Mindenesetre a felvétel szerintem megérdemli az első helyet. Ha pedig a szám címe – maradj – is befolyásolja a pozíciót, akkor sokáig lesznek elsők.” Alatta szójátékos viccek: „Mit csinálnak a galambok, amikor nemi ösztöneiknek élve, önkielégítést végeznek? – Maszturbékolnak.” Mellette zseniális szerkesztési koncepcióként oldalra fordítva egy vállalat ügynökképzést hirdet. A keresztrejtvény alatt programajánlat: Depeche Mode Fan Club. Az állandóságot a változások tengerében.

****

Létra – A Vasi Diákszövetség lapja

Létra

1993. Egy jóval komolyabb formában továbbélő Bár. Mind megjelenésében, mind tartalmában elmondható ez róla. Több irodalom (Maupassant-novella, Mándy Iván bemutatása) és még pszichológiai témák is terítékre kerülnek. Érdekes lap, de az előélete szórakoztatóbb volt.

****

Satöbbi – diáklap

Satöbbi

1995. november 28.

Közlönyszerű, képek nélküli száraz lajstrom. Jegyzőkönyvi emlékeztető a főiskolai tanács üléseiről. Híradások a főiskola informatikai rendszeréről és a könyvtár szolgáltatásairól. Hírek, versenyeredmények. Angol tanszék: beszámoló a különböző pályázati keretekből kapott támogatások felhasználásáról. Verseskötet és monográfia megjelenések.

****

Unicornis – határterületek, jövőképek, kultúrák

Unikornis

2000 tavaszán Murai Gábor főszerkesztésében volt negyedévenként megvásárolható a keménygerincű folyóirat, 390 forintos áron.

Szokatlanul nívós írások sorakoznak a napban. Zömében lírai és prózai művek. De találni benne igazi kuriózumokat is. Ilyen Heller Ágnes esszéje: A szerencse szerepe az erkölcsben, Kurt Vonnegut 1997-es beszéde a massachusetts-i Műegyetem diplomakiosztóján és Henry David Thoreau írása Szemérmesség és érzékiség címmel. És még egy kakukktojás, Reiji Matsumoto Szellemharcos című képregénye is emeli a színvonalat.

****

Neon. „A Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola hallgatóinak kiadványa, amelyet az irodalom szakosok kezdeményeztek, és az irodalomtanszék, valamint a Kollégium Irodalmi Önképzőköre támogat.”

Neon

„Alapközhely: A papír mindent elbír. Megjegyzés: A kérdés inkább az, hogy mi az írás értéke, van-e valakire hatással?”

Az 1990-es kezdőévben szamizdatos sokszorosítási mód. Írógép és xerox-esztétika, képes elválasztással az egyes témakörök között. Tartalmilag versek, novellák, esszék, irodalmi és olvasásszociológiai munkák.

Fussuk át a tartalomjegyzéket. Egy meglehetősen érdektelen és céltalan írás az alternatív zenei mozgalmakról. A Milan Kundera Közép-Európája című cikk viszont már sokkal érdekesebben taglalja a kitűzött témát. A 91/3-as számban az ALON főszerkesztőjének, Józing Antalnak is olvasható írása „Egy Nemes Nagy Ágnes vers fogadtatása nyolc éves gyermekek körében” címmel, benne a Lámpa című poéma. De képviselteti magát például Abajkovics Péter is egy képverssel, hogy aztán néhány oldallal odébb Bujdosó Alpár képversét elemezze. Közben rajzok, grafikák tarkítják a lap vizualitását á la Élet és Irodalom.

1992-re egy, az amatőrizmusnak már minden nyomát levedlő küllemet öltött folyóiratot vehetett a kezébe az ilyesmire fogékony olvasó.

Megszűnt szombathelyi diák- és főiskolás újságok

.