Hírek a szombathelyi püspökvárból

2008.08.05. 16:08

Több témáról is sajtótájékoztatót tartott ma Veres András szombathelyi püspök: például hogy hol tart Brenner János boldoggá avatása és hogy lesz egyházmegyei újság.

Veres András püspök, a Szombathelyi Egyházmegye főpásztora sajtótájékoztatón mutatta be új titkárát, Déri Pétert. Korábbi munkatársa, Kürnyek Róbert a szentkirályi plébánián folytatja szolgálatát.

A sajtótájékoztató apropója az volt, hogy befejeződött Brenner János vértanú sorsú lelkipásztor boldoggá avatási ügyének egyházmegyei szakasza. Az egyházmegyei eljárást 1999-ben még a Vasvár-Szombathelyi Székeskáptalan kezdeményezte, Konkoly István kérte és kapta meg a Szentté-avatási Kongregációtól az engedélyt a vizsgálat lefolytatásra 2001-ben. Ez július 31-én egy konferenciával zárult. A több éves munka során egy háromezer oldalas dokumentáció készült el, amelyet olaszra lefordítva juttattak el a kongregációhoz.

Veres András


Az anyagban kétezer oldalt tesznek ki a korabeli rendőrségi és ügyészségi akták, kétszáz oldalas a történészi vélemény, és tartalmazza a dokumentáció azokat a jegyzőkönyveket, amelyek több mint harminc egyház és világi tanú megkérdezése nyomán vettek fel. A püspök hangsúlyozta, meggyőződtek arról, hogy „Brenner János élete, születésétől haláláig életszentségre törekvő volt, és hogy hitéért és az oltáriszentség védelmében halt vértanúhalált.” A boldoggá avatásról a kongregáció dönt a dokumentumok elemzése alapján.

Veres András tájékoztatott arról is, hogy az egyházmegye fenntartásában működő szombathelyi székhelyű óvodát, iskolát és kollégiumot összevonták. Neve Brenner János Általános iskola, Óvoda és Kollégium lett, igazgatója a volt püspöki iskola igazgatója, Englert Zsolt, a korábbi vezetők is helyükön maradtak. A püspök gazdaságossági szempontokkal indokolta a döntést. Hozzátette, az Állami Számvevőszék és az Alkotmánybíróság is igazat adott az egyháznak abban, hogy az egyházi iskolák az államiakhoz képest alulfinanszírozottak.

Szólt még Vers András arról, hogy a püspökség kommunikációját egy világi és egyházi tagokból álló bizottság segíti a jövőben, amely a szeptembertől megjelenő, színes egyházmegyei újságot, a Martinus című havilapot is szerkeszti majd.




Brenner János

Brenner János Szombathelyen született 1931. december 27-én. A családnak második fiúgyermeke, később mindhárom fiúból pap lett. Iskoláit a Püspöki Elemi Iskolában kezdete Szombathelyen. 1941 őszén a család Pécsre költözött. Itt a Gyakorló Iskolában, majd a Ciszterci Gimnáziumban folytatta tanulmányait. 1946-tól a Szombathelyi Premontrei Gimnázum diákja. Az iskolák államosítása után Zircre megy azzal a szándékkal, hogy belép a szerzetbe. Mint ciszter oblátus érettségizett. A szerzetesek szétszóratása után titokban novicius, és egyszerű fogadalmat tesz. Az Anasztáz nevet kapja. Egy évig a budapesti Hittudományi Akadémia civil hallgatója.

Brenner János

Másodéven a Szombathelyi Egyházmegye papnövendékeként az ottani szemináriumban folytatja teológiai tanulmányait. Miután a szemináriumokat 1952-ben feloszlatják, tanulmányait a Győri Szemináriumban fejezi be.

1955. június 19-én megyés püspöke pappá szenteli és az újmisés papot Rábakethelyre küldi káplánnak. E plébánia Szentgotthárd II. kerülete. Plébánosa Dr. Kozma Ferenc.

Buzgó lelkipásztori munkáját nem jó szemmel nézték azok, akik az 1956-os forradalom leverése után legfőbb ellenségeiket az egyház papjaiban látták. Máig sem tisztázott körülmények között 1957. december 15-én éjjel sürgős betegellátás ürügyén kicsalták plébániai lakásából. A templomban nyakába akasztotta betegellátó tarsolyát, amelyben az Oltáriszentséget vitte, és kísérőjével, aki kihívta a plébániáról, a dombtetőn keresztül vezető gyalogúton elindult Zsida község felé. A két falu között megtámadták és kegyetlen brutalitással, 32 késszúrással megölték.

A tisztalelkű, buzgó lelkipásztor vértanúhaláláról hosszú évtizedekig nem volt szabad beszélni, képeit levetették a Győri Szeminárium faláról.

A szombathelyi szalézi templom kriptájában helyezték örök nyugalomra. Sírján újmisés jelmondata olvasható: Az Isten-szeretőknek minden a javukra válik!

Forrás és fotó: Katolikus.hu
.