
Aki az utóbbi években rendszeresen közlekedett az Intercity járatokkal Szombathely és Budapest között, az valószínűleg érdeklődéssel vegyes megkönnyebbüléssel olvassa a következő bekezdéseket. Merthogy immár Szombathelyen is elindult a MÁV-Start internetes jegyvásárlása.

Egy darabig nem értettem, hogy hogyan lehet egy webes szolgáltatást földrajzi helyszínhez kötni, de aztán az állomáson világos lett a dolog. Az internetes rendszer kiegészítése ugyanis egy karcsú, szerény kinézetű de okos jegykiadó automata, amely a szombathelyi állomás nagycsarnokának egyik fala mellett áll, és amelyből a jegyet a maga fizikai mivoltában át tudjuk venni.

A jegyvásárlási rendszer elméletét és gyakorlatát a helyszínen Magyar Péter, a MÁV-Start szombathelyi értékesítési és gazdálkodási koordinátora illetve Galambos Róbert, a cég kommunikációs menedzsere mutatta be.
Ha valaki gyakorlott internet-felhasználó, a jegyvásárlás menet közben adja magát, de egy kezdő is elég magabiztosan elboldogul vele.

Először is regisztrálnunk kell magunkat a
MÁV-Start honlapján, majd aktiválni kell a regisztrációnkat a kapott linken. Ez nagyjából egy percet vesz igénybe.
Ezek után szabad a vásár. Az oldalon beírjuk, hogy mikor, honnan-hova akarunk eljutni, és egy gördülő menü segítségével bejelöljük, hogy milyen kedvezmények akarunk igénybe venni. (Szép hosszú a lista, bár a szerkesztőségben a kolleganőnk sasszemmel kiszúrta, hogy nincs közötte a Magyar Turizmus Kártya. Ennek valószínűleg fizikai korlátai vannak.)

A következő lépésben megkapjuk az adott útvonal menetrendjét, ahonnan ki tudjuk választani, hogy melyik vonattal akarunk menni. Néhány újabb lehetséges részlet megadása és egy végső áttekintés után a jegyet az internetes vásárlásokban már ismert módon vehetjük meg. Az utolsó oldalon átkeveredünk az OTP oldalára, ahol is bankkártyánkkal ki tudjuk egyenlíteni a számlát. A tranzakciókért nem számolnak el külön költséget, a jegy tehát pont annyiba kerül, mint a pénztárnál.
A vásárlás végén egy tízjegyű számot kapunk, amit vagy kinyomtatunk, vagy felírunk egy cetlire. Ez a szám azért lényeges, mert ezt kell beütnünk az állomáson elhelyezett masinába, amely aztán szépen kinyomtatja nekünk a jegyet. Az egész folyamat három-négy percig tart, amint ezt a MÁV-Startosok a helyszínen a gyakorlatban szemléltették is.

Mindez azt jeleni, hogy nem kell többet sorban állnunk a pénztáraknál, ráérünk a vonat indulása előtt 10 perccel érkezni, és megnyugtató módon rendeződik például az Intercity vonatjegyek körüli áldatlan állapotok, legalább ami a felszínt illeti.
Ha valami műszaki gikszer adódna – meghibásodik a gép, áramszünet vagy hasonló van -, akkor a vonaton a kalauznak kell jelezni, hogy mi történt. A jegyvásárlásnak és a pénzügyi tranzakciónak elvileg nyoma van az interneten és a pénzintézeteknél is, így utólag nem nehéz tisztázni a dolgokat.
Az ALON kérdésére a két szakember elmondta, hogy Vas megyében egyelőre csak Szombathelyen lesz ilyen lehetőség, és a közeljövőben máshol sem tervezik elindítani.
MÁV-Start.hu
Mit mondanak a számok?
Az internetes jegyvásárlási rendszer bevezetése óta a MÁV-START Zrt. aktív felhasználóinak száma 19 ezer. Közel 23 ezer jegy került értékesítésre, ebből 9300 a helyjegyek száma.
A napi átlagos értékestés 2008. június közepe óta 405 darab jegy, ami az első héten tapasztalt napi 260 darabról a legerősebb forgalmú heteken napi 450-520 között mozgott. A jegyvásárlási csúcsot egy pénteki nap tartja, ezer darab feletti értékesítéssel.
Általában elmondható, hogy a vásárlások kb. 60%-a csütörtök-péntek-szombati napon történik, a jegyek kb. felét péntek-szombat folyamán veszik át.
Az indulás óta a legtöbb internetes jegyet a Keleti pályaudvaron (40,6%), majd a Nyugati pályaudvaron (27,5%) és a Déli pályaudvaron (19,2%) vették át.
Internetes jegykiadó automata már 16 nagyváros 18 vasútállomásán működik: Budapest-Déli pályaudvar, Budapest-Keleti pályaudvar, Budapest-Nyugati pályaudvar, Debrecen, Hajdúszoboszló, Mátészalka, Miskolc-Tiszai, Nagykanizsa, Nyíregyháza, Pécs, Püspökladány, Sátoraljaújhely, Sárospatak, Szombathely, Szolnok, Szerencs, Siófok, Zalaegerszeg.
A nyár végéig további 22 (összesen 40) vasútállomáson válik lehetővé az interneten megvásárolt jegyek átvétele: Szeged, Kiskunhalas, Kiskunfélegyháza, Békéscsaba, Gyula, Kecskemét, Cegléd, Füzesabony, Eger, Gödöllő, Budapest-Zugló, Budapest-Kelenföld, Budapest- Kőbánya-Kispest, Tatabánya, Székesfehérvár, Veszprém, Kaposvár, Dombóvár, Keszthely, Győr, Mosonmagyaróvár, Karcag.
A 40 helyszín az utasforgalom alapján lett kiválasztva, ezeken az állomásokon vásárolja meg jegyét távolsági utasaink több mint háromnegyede.
Forrás: MÁV-Start |