
Mi az, hogy UV?
Az UV az ultraibolya sugárzást jelenti, amelyet Johann Wilhelm Ritter fedezett fel 1801-ben. A Napból érkező ultraibolya sugárzásnak három tartománya van, az UV-A, az UV-B és az UV-C.
Az
UV-A a látható fényhez legközelebb eső, 320-400 nanométere tartomány. Hatása alapvetően jótékony az emberi szervezetre, segíti a csont- és a pigmentképződést (barnulást). Újabb kutatások szerint azonban az UV-A is felelős lehet a bőrdaganatok kialakulásáért.
Az
UV-B hullámok 280-330 nanométeresek, ezeket alapesetben elnyeli a Föld ózonrétege. Amióta azonban létezik az a bizonyos hatalmas ózonlyuk, egyre erősebbé vált a felszínt elérő ibolyántúli sugárzás. Az UV-B sugárzás bőrrákot okozhat, valamint a bőr korai ráncosodását, elöregedését, továbbá gyengíti a szervezet védekezőképességét.
Az
UV-C sugárzást (200-280 nanométer) teljesen elnyeli a Föld légköre, ezért ezzel ráérünk akkor foglalkozni, ha űrutazást tervezünk.

Mit jelent, ha a híradóban azt mondják, 8.5 az UV-B sugárzási szint?
Nem sok jót…
De az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) összeállításából kiderül, milyen kategóriák vannak, és mikor mit tegyünk:
UV index 8.00 felett: extrém sugárzási szint, 11 és 15 óra között, ha a szabadban kell lennünk, keressünk árnyékot, viseljünk könnyű, kevés testrészt fedetlenül hagyó ruhát, széles karimájú kalapot vagy vigyünk magunkkal napernyőt, és feltétlenül használjunk fényvédő krémet (nem csak a strandon!). Ha napozásra adnánk a fejünket, 15 percnél hosszabb időre ne feküdjünk ki!
7.0 – 7.9: nagyon erős sugárzás. Indokolt a napszemüveg, kalap, napernyő és a fényvédő krém használata. A déli órákban kerüljünk az árnyékmentes helyeket. 11 és 15 óra között csupán 15-20 perc napozási időt javasolnak a szakemberek (kisgyereknek ennyit sem), 11 előtt és 3 után ennek kétszerese is megengedhető.
5.0 – 6.9: erős sugárzási szintet jelent, lehetőleg viseljünk minél nagyobb kalapot és napszemüveget, az érzékenyebbek számára indokolt a napernyő és a fényvédő krém használata. Az ominózus 11-15-ig tartó időszakban legfeljebb 30 perces napozást javasolnak, előtte-utána durván egy órát, kisgyereknek ennél kevesebbet.
3.0 – 4.9: mérsékelt sugárzás, a napszemüveg és a kalap ajánlott. A déli órákban a napozási idő 30-45 perc, egyéb feltételei, mint a többi kategóriában.
0.1 – 2.9: gyenge az UV-sugárzás, így az óvintézkedések (l. fentebb) csak a különlegesen érzékeny bőrűeknél és a csecsemőknél szükségesek. 2-es szint felett nem javasolnak egy óránál hosszabb napozást a csúcsidőben.
Azt se felejtsük el, hogy…
…az UV sugárzás (A is, B is, ha nem erős vagy még erősebb, akkor is) mindig délben a legerőteljesebb, ezért javasolják azt, hogy a nap delelése körüli négy óra alatt tartózkodjunk a tűző naptól (a nyári időszámítás az oka, hogy nem 10-14-ig, hanem 11-15-ig tart a kritikus időszak). Ultraibolya sugarak akkor is érnek minket, ha épp nem napozunk, ezért indokolt akkor is óvintézkedéseket, ha csak kertészkedünk, várost nézünk, sportolunk a szabadban, stb. A legtöbben hajlamosak elfeledkezni a lábukról, pedig szoknyában vagy rövidnadrágban ott is ér minket elég sugárzás. Az, hogy felhős az ég, még nem jelenti azt, hogy nem jut le hozzánk az UV sugárzás, csak csökkenti azt. Erre vonatkozóan az OMSZ végzett egy vizsgálatot, és kiderült, hogy teljes borultság esetén is, ha a nap magasan a horizont felett van, az UV-B sugárzás harminc százaléka eléri a földfelszínt. Strandoláskor azt sem szabad elfelejteni, hogy a napsugárzás jelentős része, mintegy 95 százaléka behatol a vízbe, a fele még három méter mélyen is jelen van. Nem árt tehát vízálló naptejre szert tenni.
Mit jelentenek a fényvédő krémek faktorszámai?
A hagyományos faktorszám azt jelzi, hogy az adott készítmény hányszorosára növeli a bőr ellenállási idejét. Ha tíz perc alatt leégünk naptej nélkül, egy 12-es krémmel ez az idő kitolódik 12x10=120 percre, vagyis két teljes órára. A magasabb faktorszám tehát nem jelent erősebb, csak hosszabb idejű védelmet a káros sugárzások ellen.
Az újabb, uniós osztályozási mód szerint már nem a faktorszámot tüntetik fel a flakonokon, hanem azt, hogy a termék alacsony (SPF 6-14), közepes (SPF 15-29), magasfokú (SPF 30-59) vagy ultra (SPF 60+) védelmet nyújt a bőrnek.