Modern világ, rohanó élet, nem jut időm semmire énekelte Nagy Feró még 1984-ben. És hol volt akkor még szó információs szupersztrádáról? És arról a szakadatlan megfelelési kényszerről, ami több mint jellemző a jelen korra? A mostani tizen-huszonéveseknek talán már nem úgy teendő fel a klasszikus kérdés, hogy boros-e vagy sörös, hanem a kávé-energiaital közül kell választania. Akár mindkettőt is. Vagy ha a kólát is belevesszük, akkor akár mindhármat.
Az íze olyan izé
Még az elején leszögezzük, hogy konzultálva brit tudósokkal, a javaslatukra nem térünk ki a tutti-frutti ízesítés pontos miértjére. Többek között azért sem, mert fogalmunk sincs, hogy miért e furcsa, csak a hupikék törpikék fantázianevű fagylalttal maccsban lévő íz lett az általános az energiaitalok között. Gyaníthatóan a véletlen műve a dolog, ahogy nincs kétségünk afelől sem, hogy a Guiness sör és a Coca Cola első kóstolója is elfintorította az arcát, hogy Joe, ne baromkodjá’ mán velem, ettő’ a patkányok is meggizdásodank! Valahogy így lehetett, a lelki szemeink szemcsés diafilmje legalábbis így elevenedik meg. Aztán mégis mennyire bevált mindkettő!
Pedig még a Red Bull honlapjára is ellátogattunk, hátha ott lerántják a leplet e régóta bennünk motoszkáló titokról. (Beírtuk a Gugliba is, de hadd ne áruljuk el, milyen odalakat dobott ki elsőnek.) Nagy izgalmak közepette futtattuk végig a tekintetünk a GYIK-on, azaz a Gyakran Ismétlődő Kérdéseken. Mindhiába. Hanem az arcuk felderült. A Red Bullról ugyanis – mint, mondhatni, prototípusról és rajta keresztül a többi energiaitalról is – a feltétlenül tudni érdemes nyolc információ között két gyöngyszem is ott virított. De előbb a kötelező körök.
Mi ez a hatás, fiatalok?
Fokozza a teljesítményt és az éberséget. Javítja a koncentrációt, a reakcióidőt és az érzelmi állapotot. Serkenti az anyagcserét. Mindezt 30 perc beleteltével. Kóser ital, egy londoni rabbi bevizsgálása alapján. Egyben halal is, szóval a muszlimok is szürcsölhetik. Meg a vegetáriánusok is ihatják, mivel „nem tartalmaz állati termékeket, de még állati eredetű anyagokat sem.” (Egy kissé műanyag, de belefér. A rév meg a vám esete, ugye.) És a kérdés, amin kamilláztunk egy pöttyet: „A taurin tényleg bikaheréből készül? Esetleg bikahere vagy -ondó kivonata?” A válasz: „A taurin egy teljesen szintetikus úton, gyógyszercégek által előállított anyag, melyben semmilyen állati eredetű összetevő nincs. A Red Bull energiaital minden összetevőjét szintetikus úton, gyógyszertárak állítják elő. Ez garantálja a legmagasabb minőséget.” (Vagyis nagyon műanyag, de… ööö… Fokozza, javítja, serkenti! És az íze is milyen utánozhatatlanul remek!)
Koffein és taurin
A két legprominensebb összetevő. Az általunk az utóbbi napokban próbált (értsd: nyakalt) és most dobozilag előttünk sorakozó nyolc energiaitalfajtában szinte egységesen ugyanannyi van belőlük. (A nyolc valójában hat, három ugyanis a tömegközeledés áldozata lett, megnyomorította őket egy vaskos Lenin-életrajz. Béke romjaikra. Egy pedig, az XL soron kívül érkezett.) Pedig árilag elég erős a szórás köztük. A legolcsóbb az N-R-G névre hallgat és 89 magyar pénzt kóstál. Ennél a magányos farkasnál alig valamivel drágább a V-Power, a Tesco Value Energiaital és a Planet Energy hármas, amelyek bármelyikéért 99 Forintot hagyunk ott a kasszánál. Végül az elit kaszt következik, árilag 299 és 399 között ingadozva: a Red Bull, a Bomba, a Burn és a Hell.
Taurinból 250 ml-re mindegyikbe egyként 1000 mg, azaz 1 gramm jut. Ami szám fölött biztos lehetne és illene is hümmögnünk, hogy ez valamihez viszonyítva valamilyen, legalábbis sok vagy kevés, de mi beérjük a tudattal, hogy nem ez a legfőbb tényező. Akkor hát bizonyára a koffein! Forgatjuk is a dobozokat, hogy 32 mg/100 ml, vagyis 250 ml = 32 mg * 2,5 = 80 mg. De ezzel sem jutunk közelebb a bármihez, ugyanis mindben ugyanennyi van, egy kivétellel: a Planet Energy koffeintartalma csak 75 mg.
Azért csak, mert mint a cotcot.hu-n olvasom, napi 300 mg koffein „biztonságos mennyiségnek tűnik az emésztőszervnek is”. Mi több, „egy két decis energiaital jóval kevésbé káros az egészségre, mint ami egy rendes fekete kávéban van.” (Az azért figyelembe veendő, hogy mindez csak „tűnik”, ergo valami bizonytalansági állandót is illik a képletbe szúrni. Mert bizonnyal a kedves Olvasó is volt már úgy, hogy a születésnaposként bevedelt hatféle pia „biztonságos mennyiségnek tűnt”, aztán mégis visszabeszélt.)
Ugyanitt a hozzászólásokat végigolvasva a képek és a nevek alapján egyaránt leszűrhető, hogy 1. a téma főként a nőket érdekli (a női Olvasókat külön üdvözöljük), és/vagy 2. az oldalt főképp olyan nők olvassák, akik a koffeinigényüket zöldteával pótolják, 3. a férfiak csak isszák az energiaitalokat és nem különösebben filóznak rajta sokat, csak a hatás érdekli őket. Bulihoz, vizsgához, pezsgő és vodka harmadikaként, koffeinfüggőségből fakadóan, és nemritkán az íze miatt (bár az ellenoldalon gyakran épp ez az oka a kenyértörésnek), lassú anyagcserét ellensúlyozandó stb. A hátulütők pedig főképp szaporább szívdobogás, fejfájás, kikészült gyomor, álmatlanság etc. lehetnek
És a már a nevéből is adódó tényező?
Ja igen, az energia tartalom. A dobozos verziók alján színes pötty jelzi az erősséget. A Burné, a Bombáé, a V-Poweré, és a Tescósé kék, a Planet Energyé és a Hellé fehér, a Red Bullé pedig zöld. Hogy ezt miként kéne és minek értenünk az alant következőkkel összevetve, már megint csak tárogatjuk a karjainkat szétfele. A számok nyelvén a fentiek ugyanis annyit tesznek (100 ml-ben), hogy a Burn: 261 kJ (61 kcal), a Bomba: 215 kJ (51 kcal), a V-Power: 152 kJ (36 kcal), a Tescós: 213 kJ (50 kcal), a Planet Energy: 195 kJ (46 kcal), a Hell: 194 kJ (46 kcal) és a Red Bull: 192 kJ (45 kcal). Vagyis kész káosz. Talán jobb is lett volna nem tudni azt, amit különben senki észre nem vesz.
Mert nem tudunk leállni
Designer díjat kap a Red Bull és a Burn. Az előbbi azért, mivel hívei vagyunk a tradíciónak, az első szerelem örökre etalon marad; az utóbbit meg a Szigeten láttuk mécsesként hajnalban és roppantmód megtetszett. A nem szemkifolyatós betűméretért és az átlátható táblázataiért a Tescós energiaitalt illeti a babér (ennek különben pőrén Energiaital a neve). A V-Power érdemei a multikulturalizmusban nyilvánulnak meg: négy különböző nyelven közli ugyanazt, szinte bekerítve a doboz palástjának kétharmadát. További javadalmazás illeti a Hellt, ami ha kissé profánul és elbagatellizálón is, de ötletesen használ vallásos motívumot, a Bombát, ami az egyedüli magyar nevű energiaital, amivel találkoztunk és az N-R-G-t a szegényebb néprétegekkel való szolidaritásért. Különdíjat is találtunk a motyónkban, ez a Planet Energyt illeti.
Végül néhány nem copyrightolt, azaz szabadon lenyúlandó szlogen az energiaitalok gyártóinak és magyar terjesztőik számára. „Olyan tetterős és sikeres leszel, mint Hulk, ha bezöldül!” „Olyan lendületes és magabiztos leszel, mint Superman! És remek cikkeket is írsz! (Mármint magadról, vagyis blogger leszel, elhíresült blogger!)” „Vele még Forrest Gump is lediplomázik! Igaz is, olyan kitartó és céltudatos leszel, mint Forrest Gump!” És még folytathatnánk, de kifogyott az utolsó doboz is.