Olvasói levél: A halotti maszk készítéséről

2008.11.01. 15:52

Jól tudjuk, hogy a római patríciusok házainak előszobái (átrium) telve voltak őseik fejszobraival, melyet rituálisan tiszteltek, sőt a fejeket, minden temetésre kivitték... A halott arcmása iránti igény persze sokkal régebbi, csak egy ókori példát szerettem volna említeni.

Szerencsére maga a technika, viasznegatívval kombinálva már bőven rendelkezésre állt a középkorban, így bírhatjuk pl. Dante, vagy a 15. század egyik legnagyobb itáliai művésze, Brunelleschi halotti maszkját, melyek a későbbi ábrázolásokat sokban segítették. A 18-19. századtól tömegesen készültek ilyen lenyomatok, sokszor még élő személyiségről is. A kor nagyjainak jelentős részéről készült ilyen ábrázolás. Modernebb példaként említeném, hogy a nagy festőművész, Kondor Béla halotti maszkját Melocco Miklós alkotta meg.

Kétségtelen, hogy a halotti maszkban van valami nagyon személyes, hiszen az elhunyt arcának mindenestül hű tükre és megérthető, ha valaki szerettéről ilyent készíttet.

Azonban akad gyengéje is, ami a nevében is benne van: csak a halott test tükörképe. (Arról most nem szeretnék külön beszélni, hogy a "teljesen hű" maszknál mennyivel kifejezőbb, "hasonlóbb" néha egy jó szobrász portréja, aki a lényeget emeli ki.) A halotti maszk ugyanis magán viseli a szenvedés vonásait is, a betegség torzításait, amelyek az ábrázolt hiteles, megszokott vonásaitól messze "viszik" az arcot, nagyon messze. (Képzeljünk el egy ráktól elgyötört arcot!) Nincs pl. haj, ami megint idegenné teszi a maszkot egykori környezete számára és ezen nem sokat segít a kifestés sem. Bár részletkérdés, de a szem mindig lezárva van.

A lényeg azonban a "jelenlét hiánya", amit sokan érezhettek halott hozzátartozójukat szemlélve. Valami hiányzik, visszavonhatatlanul. A lélek, ahogy mi, hívők nevezzük. Ez a hiány pedig ott van minden halott arcon. A fényképezés elterjedésével a halotti fotó vette át a festmény szerepét. "Mintha aludna!" - mondják sokszor, de ez bizony nem így van, ezért olyan nyomasztó e fotók szemlélése:

http://www.paulfrecker.com/collections.cfm?pagetype=library&typeID=1

Mindezek után talán érthető, hogy nem vagyok elragadtatva a fotó, videó és más megőrző technikák korában ettől az eljárástól. Szerintem, ha valaki ilyen emlékre vágyik, készítesse el azt még életében, bármelyik szobrász megönti, s ennek teljesen más "kisugárzása" lesz.

Torjay Valter
festő-művészettörténész

Vonatkozó írás:

Ausztriában is hódít a halotti maszk

.