Rendkívüli kihelyezett bizottsági ülést tartott hétfőn délután Szombathely kulturális bizottsága az Iseumban. Megtudtuk, hogy ha a város üzemelteti az Iseumot (miután felépült), az évi 25 millió forintjába fog kerülni az adófizetőknek. Nem igazán értjük, hogy a kérdés miért most merült fel, amikor már ássák a közműárkot. Kommentálunk.
Az októberi közgyűlésen az Iseum beruházási programjának elfogadásakor merült fel a Sági József, a kulturális bizottság fideszes elnöke részéről a kérdés, hogyha megépítjük, miből üzemeltetjük az Iseumot. A pénz már nem az ablakban van, hanem, ha lezajlik a közbeszerzési eljárás, már lehet költeni, nem is keveset: 1,3 milliárd uniós, és 300 millió szombathelyi forintot. Mégpedig igen gyors ütemben, 2010-re tervezik a befejezést, utcafelújítással, körforgalommal egyetemben.
ALON-kommentár: Miről szól a 25 millió?
Nem először ír az Alon az Iseum-projektről. Figyelemmel kísérjük az eseményeket attól kezdve, hogy talán már két éve a Művészetek Háza egyik rendezvényén hallottunk az 2001 után történt ásatásokról, és arról, hogy mit is lehet ebből kihozni. Azt hiszem, hogy amit lehetett, a szakemberek kihoztak. Ezt a teljesítményt díjazta az elnyert 1,3 milliárd uniós forint. Annak idején, amikor Mezős Tamás prezentációját láttam, azt gondoltam, ez egy álom, amiből egy-két évtizedig megint nem lesz semmi. Pedig én nagyon szerettem volna, ha lesz belőle valami, mert annak gyerekkoromban a Gorsiumban (Tác) sokszor jártam, de akármennyire is kívülről tudtam a római regéket és mondákat, el nem tudtam képzelni, hogy is nézett ki egy templom, egy lakóház, egy út, azt se tudtam, a romokból megállapítani, utcakő, vagy templomrom, amin épp lépkedek. Megértem mindenki aggodalmát, főleg a városatyákét, hogy a nem kis áldozattal (Szombathely adófizetői részéről 300 millió forint) létrehozott létesítményt fenn is kell tartani, és nehéz idők jönnek, nagyon meg kell nézni, hová tesszük a közpénzt, és hosszútávon kell vizsgálni, vajon a város fent tud-e tartani egy új létesítményt, akár egy új intézményt. Annál is inkább, mert volt néhány beruházás, amelyről kiderült, inkább viszi a pénzt, mint hozza. És lesz is még ilyen… De a helyzet az, hogy jelen pillanatban, ha egy turista felüt egy Szombathelyről szóló útikönyvet, akkor az 5-8. oldalon megtalálja az Iseumot, viszont ha elmegy a Rákóczi utcába akkor nem. Egy évben nagyjából ugyanennyit költünk mindent okosan megmondó szakértők és pr-cégek tanulmányaira, hogy megtudjuk, mit is kéne magunkkal, városunkkal kezdenünk. Amikor a lábunk előtt hever, hogy mivel kezdhetünk valamit. Ez se lesz olcsóbb, mint az íróasztal mélyén heverő tanulmányok, de talán visszakapaszkodhatunk Európa ókori térképére. Talán a legújabb korira is. Ha ötvenezer ember nem egy fél órát tölt Szombathelyen, akkor talán nem lesz felejthető élmény a város. Itt az út, ki van kövezve, ezerötszáz éve. (K. Gy.) |