Szombathelyi szentek postabélyegen?

2008.11.23. 17:30

Ágh Péter országgyűlései képviselő arra kéri a postát, hogy vegyék be a bélyeg-kibocsátási tervbe Szent Kvirinnek és Szent Mártonnak emléket állító alkalmi bélyeg kiadását.

Ágh Péter szombathelyi fideszes országgyűlési képviselő levelet írt a Magyar Posta vezérigazgatójának, melyben arra kéri az intézményt, hogy vegyék be a bélyeg-kibocsátási tervbe Szent Kvirinnek és Szent Mártonnak emléket állító alkalmi bélyeg kiadását.

Indoklásként a képviselő többek között ezt írja: „A napokban sokat lehetett arról olvasni, hogy egyre népszerűbbé válik a Szent Márton zarándokút. Érthető, hiszen Szent Márton kultusza régiókat és népeket köt össze. Ahogy a város másik szentje, a vértanú sisciai püspök, Szent Kvirin is kapcsolatot jelent a horvátok és magyarok között."

A politikus szerint a bélyeg hozzájárulna, hogy minél többen megismerjék Szombathely múltjának neves személyiségeit.

Ágh Péter azt is jelezte, amint kinevezik a lemondott Szabó Pál miniszter utódát, őt is megkeresi a kéréssel.

A postához küldött levél az alábbi keretben olvasható:

SZŰTS ILDIKÓ
Vezérigazgató Asszony részére

Magyar Posta Zrt.
Budapest, Dunavirág utca 2-6.
1540

Tisztelt Vezérigazgató Asszony!

Legyen az ember gyűjtő, vagy olyan, aki csak alkalmanként találkozik a Magyar Posta által kiadott bélyegekkel, egyben nagy valószínűség szerint egyetértenek: a sorozatok, blokkok nagyon esztétikusak és rendkívül reprezentatívak. A magyar bélyegek történelmünk számos nagy formátumú szereplőjét örökítik meg. Kultúránk azonban olyan gazdag, hogy bizonyára nincs lehetőség arra, hogy minden jelentős személyiség előtt ilyen módon tisztelegjünk. Ennek ellenére kérem, engedje meg, hogy olyan népszerű szenteket ajánljak a figyelmébe, akikről még nem adtak ki külön bélyeget, emlékük azonban máig él, örökségük pedig különböző európai régiókkal kapcsolják össze hazánkat!

Szent Márton és Szent Kvirin két jelentős név az ókori Pannónia történetéből. Mindkét püspök kapcsolódik Szombathely ókori elődjéhez, a tartomány polgári székhelyéhez, Savariához.

Szent Márton a városban született 316 / 317 körül, innen indult el európai útjára, melynek során a galliai Tours püspöke lett. Halála után hamarosan szentként kezdték el tisztelni, elsőként a nem vértanú szentek között. Ezrekre rúg azoknak a hegyeknek, templomoknak a száma, amelyek Márton nevét viselik. A Szűzanya után a legismertebb szent volt, sírja híres zarándokhelyként szolgált az egész középkor folyamán. Szent István király Magyarország védőszentjévé választotta Savaria szülöttét, később a pozsonyi Szent Márton dómban koronázták az ország királyait. A neki szentelt templomokat ma is megtalálhatjuk Ausztráliától Dél-Amerikáig. Életútja legfőképpen Franciaországot és Magyarországot kapcsolja össze, de más európai országok is büszkék arra, hogy Európa egyik legnépszerűbb szentje megfordult náluk. Szombathely ma is büszke egykori szülöttére, a szent előtti főhajtásképpen II. János Pál pápa is imádkozott a székesegyházban található oltára előtt 1991-ben. A közelmúltban kialakított útvonalat, amely a püspök emlékhelyeit mutatja be az Európa Tanács 2005-ben a Európai Kulturális Útvonallá nyilvánította. A www.viasanctimartini.hu címen elérhető weboldal bőséges információkkal számol be Szent Márton kultuszáról.

Szent Kvirin (Quirinus) egyik déli szomszédunkkal kapcsol össze minket. Ma is őrzik emlékét a horvátországi Sisakban (Sziszek), hiszen ott működött, mint püspök. 303-ban a Dicletianus-féle keresztényüldözések alatt fogták perbe és Savariában halálra ítélték, malomkövet kötöttek a nyakára, majd a megáradt Perint patakba dobták. Vértanúaktája fennmaradt, így ismerjük mártíromságának pontos részleteit is. Kultusza az ókortól kezdve nagyon erős volt, ma is tisztelegnek előtte a két országban, de emellett Olaszországban is, hiszen a népvándorlás idején ereklyéit Itáliába szállították, amelyek ma is megtalálhatóak Rómában, nem messze a Vatikántól.

Június negyedikén Szent Kvirin halálának napján horvát és magyar küldöttségek érkeznek Sziszekbe és Szombathelyre, november negyedikén pedig a francia-magyar és több más ország baráti kapcsolatai erősödnek Szent Mártonra emlékezve.

Úgy gondolom, hogy a két püspök jelentősége túlmutat a vallási kereteken. Régiókat kapcsolnak össze, hozzájárulva az európai identitás megerősödéséhez. Emiatt is nagyon fontosnak tartom, hogy Pannónia két szentjének alkalmi bélyeg keretében emléket állítson a Magyar Posta. Szent Márton esetében persze el lehet mondani, hogy – például - 1972-ben egy más témában megjelent, Belgica ’72-es címet viselő blokkon szerepel, de az egyre népszerűbb kultusz és a történelmi örökség alapján úgy gondolom, hogy mindkét püspök megérdemelne egy őket személyiségükben bemutató, népszerűsítő, külön az ő tiszteletükre kiadott bélyeget. Az elmúlt években több példa is volt arra, hogy két ország egy közös témában, azonos motívummal bocsásson ki bélyeget. Szent Márton ma is élő emlékeztete egy kiváló lehetőség lenne ennek a szép hagyománynak a folytatására francia-magyar vonatkozásban, csakúgy, mint Szent Kvirin vértanú a horvát-magyar összefüggésben.

Tisztelt Vezérigazgató Asszony!

Bízom benne, hogy az általam felvázolt kezdeményezésben Ön és a Magyar Posta is egy lehetőséget lát. Lehetőséget olyan emberek emlékezetének a megörökítésére, akik több, mint ezerhétszáz év távlatából ma is nemzeteket, régiókat és városokat kapcsolnak össze.

A két püspök életrajzát levelemhez csatolom.
Amennyiben kérdése merülne fel, szívesen állok a rendelkezésére!

Budapest, 2008. november 15.
Tisztelettel:
Ágh Péter
.