10 éves a babaúszás Oladon

2009.01.07. 16:44

Az OÁMK - Savaria Ifjúsági Centrumban (SIC) 10 éve Vas megyében egyedülálló egészségvédelmi program indult babaúszás néven. Korai koordinációs és ügyességi kihívás a csecsemők számára az „úszás”. Na de mi is ez? Szakemberek és szülők beszélnek az elméletről és a tapasztalatokról.

A víz olyan felszabadító környezet, amelyben sokkal erősebbekké válnak, a baba és a szülő közötti kötelék erősödik.”Vízben mozgás”, hisz a babák még nem tudnak úszni, de ők lesznek azok, akik hamarabb megtanulnak úszni, mint kortársaik.

A babaúszás szakemberek felügyelete és részvétele mellett működő játékos gyakorlatokkal színezett foglalkozás. 3-4 hónapos kortól ajánlott. A csecsemők természetes közege a víz, a megfelelő minőségű és hőfokú vízben megnyugszanak. Rendszeres babúszás előnyei: mélyebben és nyugodtabban alszanak, fejleszthető a központi idegrendszer, valamint a fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség is fokozódik, gyakoribb testtartáshibákat megelőzhetjük, mozgásfejlesztés, egyensúlyfejlesztés, erősödik az izomzat; szülő-gyermek viszony megerősítése, bizalom, nagyon jó alapot biztosít a későbbi úszástanuláshoz. Az órák legfőbb célja a sok mosoly, felszabadultság és kitartásra nevelés” - mondja Farkas Veronika babaúszás oktató, aki már évek óta foglalkozik babaúszással, 2008. januárja óta dolgozik a SIC-ben is a picikkel.

Babaúszás



„Kislányom Luca Sára, aki 2007. augusztus 15-én született. A babaúszásról először könyvekből és az interneten olvastam. Szakirodalom szerint nemcsak a gyermekek testi fejlődésére (izomerő, tüdőteljesítmény), hanem lelki és szellemi fejlődésre is nagy hatást gyakorol. Magam is sokat sportoltam, ezért tudom, hogy mennyire építő az alkalmazkodás.



Nagyon tetszett nekem, amit a baba-víz, baba-mama-víz kapcsolatáról írtak, szívesen kipróbáltam volna kislányommal. Elkezdtem érdeklődni a szombathelyi lehetőségek után ismeretségi körömben. Védőnőnk Kenesey Edit segítségével az oladi SIC-et választottuk, és nagyon szívesen járunk oda.



Amikor Luca Sára a 4 hónapos kort betöltötte, elkezdtük a felkészülést otthon a kádban. Fokozatosan 30 fokra hűtöttük a fürdővizet, és felkészítettük a merülésre. (Arcocskáját locsoltuk vízzel és betanultunk egy jelszót, amit ő a víz alá merüléssel azonosít. Mi a MERÜLÉS szót használjuk.)



Megkaptuk az úszáshoz szükséges orvosi igazolást, és 5 hónaposan belevetettük magunkat a „mélyvízbe”.



Az első alkalommal, kislányom inkább megfigyelőként viselkedett. Nem sírt akkor, sem amikor víz alá került a fejecskéje, inkább mindenről „csakúgy” tudomást vett. Aztán a második-harmadik alkalommal kezdtem megérteni az olvasottakat. Ahogy a vízben mozgott kislányom rendkívüli élményt nyújtott számomra is. Most már várjuk az alkalmakat, amikor mehetünk „úszni”. 7 és fél hónaposan ott tartunk, hogy amikor meglátja a medencét, már akkor kacag, örül, és hihetetlen energia árad belőle. Amikor végre bemegyünk a vízbe, ott kiteljesedik az öröme, és teljesen magával ránt engem is. Szereti a vizet, tudja, hogy ott vagyok és érzem, bízik bennem. Hihetetlen harmónia van köztünk.

Babaúszás





Azt, hogy mennyire lesz befolyással a későbbi fejlődésére, még egyelőre nem tudom, de most teljes az örömünk, és ez mindenképp bíztató a jövőre nézve is” - lelkesen meséli Kósi Anita anyuka.

Végül a program védőnője Kenesey Edit mondja el véleményét „A babaúszás olyan program, amely feloldja a napi monotóniát, felszabadultságot, felüdülést jelent testnek és léleknek. A babák élettere kibővül, élményviláguk tartalmasabbá válik. Az anyával vagy apával történő úszás előterében mindig az öröm áll. A vízi foglalkozások során a rengeteg közös élmény, siker, tapasztalat, biztonságérzet, mind erősítik az szülő- gyermek kapcsolatot. Megfigyeléseim szerint a foglalkozások után a csecsemők közérzete javul, az étvágy fokozódik, nyugodtabban, mélyebben alszanak. Mozgáskoordinációjuk fejlődik, edzettebbek lesznek, és biztonságosabban mozognak a vízben. A későbbi viselkedés tekintve a " búvár babák" határozottabbak, bátrabbak lesznek.



A babaúszás továbbra is szombatonként az OÁMK - SIC-ben működik három csoportban, érdeklődni telefonon vagy személyesen lehet az intézményben.

2009-ben az első foglalkozás: január 17-én lesz.

(Forrás: OÁMK – SIC)

.