
Nem tökéletes, de majdnem
Még mielőtt IT-guruk és egyéb hardcore internetezők ránk zúdítják a leveleiket, elöljáróban gyorsan leszögezzük: tudjuk, hogy az alábbi programok nem nyújtanak száz százalékos védelmet, mint ahogy azt is, hogy a biztonság nem intézhető el néhány program feltelepítésével.
Az alábbi kis gyűjtemény elsősorban azokban kíván segítséget nyújtani, akik a kezdőlépéseket szeretnék megtenni az internetes biztonság terültén.
Ugyanakkor azt is hozzá kell tennünk, hogy az alábbi programok régi ismerőseink, több év óta használjuk, ha úgy tetszik teszteljük őket, és most azért ajánljuk őket olvasóinknak, mert műfajukban nemcsak a legjobbnak, de egyben könnyen kezelhetőnek is bizonyultak.
Lehet, hogy néhány nagynevű és nagy árú program hatékonyabban működik, de a gyakorlat azt mutatja, hogy a három program együttes használata megnyugtató védelmet jelent egy átlagfelhasználónak. Az is fontos, hogy ezekhez a programokhoz nem kell erőművet üzemeltetni, egy átlagos, sőt átlag alatti számítógépen vígan elketyegnek, anélkül, hogy érezhetően lassítanák a rendszert, mint teszik ezt előszeretettel a robosztus fizetős programok.
Avast Antivirus – hosszú szerelem
Antivírus programból, azaz olyanból, amely megpróbálja a számítógépünkön kívül tartani a vírusokat nagyon sokféle van. Többségük fizetős, de lehet találni közöttük olyant is, amelyért a készítői nem kérnek pénzt. Az ingyenes programok jellemzően kevesebbet tudnak, de nem szükségszerűn.

Itt van például a cseh Avast, amely egy átlagfelhasználónak vígan megteszi. A szerkesztőségben sok mindent kipróbáltunk már az elmúlt években, de aztán valahogy mindenki visszatért ehhez a megoldáshoz. Olyan is volt, aki jó nevű, fizetős vírusirtóját cserélte vissza erre a megoldásra.
Az
Avast Home Edition programját magánszemély ingyen letöltheti a cég honlapjáról, majd utána egy évig ingyen és bérmentve használhatja. Egyénként utána sincs gond, mert csak újra kell regisztrálnunk, kapunk egy újabb licence-számot, és máris indulhat az új év.
Tud magyarul, telepítése egyszerű, nem kell különösképpen foglalkozni a beállításokkal, először csak ismerkedjünk vele. Alapból is megvéd bennünket sok mindentől, ellenőrzi programjainkat, ki – és bejövő leveleinket, csetelésünket és sok mindent. Ha valamit talál, éktelen szirénázásba kezd, és megkérdezi, hogy hogyan tovább. Pánikba ne essünk, olvassuk el figyelmesen, hogy mit üzen a házőrzőnk. Az a biztos, ha töröljük a program által fertőzöttnek vélt fájlokat, de legyünk óvatosak: az Avast sokszor nem azt írja ki, hogy fertőzött, hanem hogy gyanús a levél. Ilyen üzenetet kapunk, ha például egy program van a levélhez csatolva, és valamiért arra is dühös, ha a csatolás címében hosszabb szünet van. Ilyenkor célszerű azt a stratégiát választani, hogy amennyiben tudjuk, hogy ki és miért küldte a levelet, akkor beengedjük, ha nem tudjuk, hogy miről van szó, akkor a töröl gombra kattintunk.

Az Avast automatikusan frissíti az adatbázisát, van, hogy hetente, van, hogy naponta többször is. Erről is kis felugró ablak tájékoztat. Ezzel semmi dolgunk nincs azon kívül, hogy örülünk neki, hogy mennyire naprakészek nagyunk. Pár havonta maga a program is frissül, ez nem automatikus, hanem illedelmesen megkérdez bennünket. Mondjunk bátran igent.
Bár a program elvileg mindig résen van, nem árt, ha néha magában is lefuttatjuk a gépünkön. Ez eltarthat pár órát, de megéri, mert olykor itt-ott meglapuló sunyi gonosztevőket lehet lefülelni.
Ha tűzfal, akkor Zone Alarm
Ha megvagyunk a legfontosabbal, a vírusirtóval, jöhet a második kör: a tűzfal. Ez valószínűleg sok embernek kellőképpen misztikusan hangzik. Pedig annyira nem ördöngős: amíg a vírusirtó igyekszik távol tartani a hívatlan vendégeket, a tűzfal azon dolgozik, hogy a mi számítógépünkről ne jusson ki semmi olyan, amit nem szeretnénk. Ha úgy tetszik, eltömíti a lyukakat, afféle belső szigetelést végez.
Itt azért valamennyire észnél kell lenni, mert nem nehéz galibát okozni. Mondjuk azzal, hogy nem tudnak kimenni azok a programot, amelyek nagyon kimennének, vagy éppel minden annyira összekuszálódik, mint a Mátrix filmtrilógia sztorivezetése.
Éppen ezért ajánljuk a Zone Alarm ingyenes verzióját, amely – tapasztalataink szerint kevésbé hajlik a gubancolódásra, meg klasszul nyomon követhető, hogy a éppen mit ügyködik.
Az ingyenes program a cég honlapjáról tölthető le. Legyünk résen, mert jól eldugták, és mindenáron a fizetős verziót akarják ránk sózni. Az ingyenes program
itt van, a jobboldali sávból lehet beszerezni. (Ha közben áthelyezték, akkor menjük a nyitóoldalra, és induljunk el előröl.)

A program sajnos csak angolul beszél, de szerencsére nagy szókincsre nincs szükség. A telepítés során azért vigyázzunk, mert alapból megint csak a fizetőset kínálja fel: amikor rákérdez, a 15 napos „trial” verzióról ugorjuk át a „free” verzióra.
Miután telepítettük a programot, ne pánikoljunk, hogy néhány program különlegesen viselkedik. A Zone Alarm ugyanis alapból és automatikusan mindent programunkat blokkol, ami ki akar menni az internetre. Meg fogunk lepődni, hogy mennyien vannak, még a legártalmatlanabbnak tűnő alkalmazások is állandóan el akarnak mászkálni valamiért.
Pánikra semmi ok, most már csak egy kis munkára és figyelemre van szükség a finomhangoláshoz. A Zone Alarm ugyanis egyesével rákérdez, hogy melyik programot engedje ki feltétel nélkül és mindig (célszerű például a böngészőket, antivírus programokat stb.), melyeket soha (amelyiknek semmi keresnivalójuk ott, pl. a Windows Médialejátszó). Lehetőség van egy harmadik, hasznos beállításra is: ekkor az internetre igyekvő program minden egyes csatlakozását engedélyezni kell.
A változtatásokra persze később is lehetőség van.
Ad-Aware: kémprogram eltávolító
Az Avast és a Zone Alarm együtt már egész hatékonyan zárja a szöget, de hogy még biztosabbak legyünk a dolgunkban, célszerű feltenni egy kémelhárítót. Ez azokat a dolgokat gyalulja le a gépünkről, melyeket a vírusirtó átenged, mert nem vírusok, de ugyanakkor információkat gyűjtenek és szolgáltatnak ki rólunk (spyware). Például arról, hogy merre jártunk, mit csináltunk, netán mit pötyögtünk a gépbe vagy mi a bankkártya számunk. Szóval tudnak kellemetlenek lenni.

Az egyik legismertebb ingyenes kémelhárító az Ad-Aware. Sajnos ez sem beszél magyarul, de kezelése roppant egyszerű. A
cég honlapjáról letöltjük a „free” változatot – vigyázat, itt is ravasz módon próbálják ránk tukmálni a fizetőset! -, majd telepítés után futassuk le a programot a „Scan”, majd a „Smart Scan” (gyorsabb) vagy a „Full Scan” (lassúbb, alaposabb) gombokkal. A program jó sokáig fog dolgozni, különösen ha tele van a gépünk minden vacakkal.
A végén kilistázza nekünk a gyanúsnak vagy veszélyesnek ítélt találatokat, amelyeket aztán szépen kilistáz, és ránk bízza, hogy melyikektől akarunk megszabadulni. Ne lepődjünk meg, ha több száz kis élősködőre derül fény, melyektől legtöbbször célszerű egy gombnyomásra megszabadulni.
Az Ad-Aware-t célszerű néhány hetente lefuttatni, hogy kigyomlálja a virtuális kertünket. A programot célszerű alkalmanként frissíteni, ezt a „Status” menüpont alatt található „Update” dombbal tudjuk megtenni.
Letöltések:
Avast Antivirus
Zone Alarm
Ad-Aware