Nagy pénzeket nyert Sárvár, Körmend és Répcelak

2009.01.30. 22:23

A három Vas megyei városnak a tartaléklistán sikerült sok százmillió forintot nyerniük a belváros megújítására.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Regionális Fejlesztési Programok Irányító Hatósága 2008. decemberben 9, nem megyei jogú városnak ítélt meg támogatást, több mint 3, 6 milliárd forint összegben. (Keszthely, Kőszeg, Vasvár, Győrújbarát, Mosonmagyaróvár, Zalaszentgrót, Celldömölk, Hévíz, Csepreg).

A tartaléklistán maradt 5 projekt közül, most a második körben (2009. január), újabb 4 pályázat jutott támogatáshoz, közel 1, 7 milliárd forint összegben.

A nyertes pályázatok gazdasági, közösségi, városi, és közszféra funkciókat erősítő tevékenységek fejlesztéseit tartalmazzák.

Nyertes pályázatok:














Pályázó neveProjekt tárgyaProjekt
összköltsége (Ft)támogatás összege

(Ft)
Körmend Város ÖnkormányzataKörmend belvárosának komplex funkcióbővítő megújítása804 790 818540 000 000
Sárvár Város ÖnkormányzataSárvár Város Önkormányzata357 274 722254 688 686
Répcelak Város ÖnkormányzataRépcelak Város Program540 565 509395 674 345
Lenti Város ÖnkormányzataVárosközpont funkcióbővítő megújítása Lentiben655 472 000494 074 000


Vas megyei nyertes projektek részletesen:

Projekt gazda: Körmend Város Önkormányzata
Támogatási összeg: 540 millió forint
Projekt összköltsége: 804,7 millió forint

Összefoglaló:

A támogatás keretében Körmend belvárosának komplex funkcióbővítő megújítására kerül sor, mely a közintézmények jelentős részét érinti. Felújításra kerül a Polgármesteri Hivatal, a Polgárőrség épülete és a Régi Városháza. Nemcsak az épületek külseje újul meg, hanem ezek teljes akadálymentesítésre is sor kerül. A Szabadság tér rekonstrukciójával a csapadékvíz elvezetése mellett annak funkcionális felújítására is sor kerül. Színvonalas közterület, pihenőpark, rendezvényhelyszín kerül kialakításra, melyre Körmend kistérségi központi szerepe miatt is nagy szükség van. A területen szökőkút, utcabútorok, műalkotások, energiatakarékos közvilágítás, térfigyelő rendszer kapnak helyet, melyek a megújításra kerülő térkő burkolattal és látványos zöldnövényzettel igazi szabadidős, pihenő célponttá válnak. A kivitelezés magyar és az európai szabványoknak megfelelően fog teljesülni. A beépített faanyagok védelmét természetbarát, mérgező anyagokat nem tartalmazó szerek biztosítják. A helyszínen a parkolók között 4 akadálymentesített megállóhely kerül kiépítésre. A projekthelyszínről a tér körül található 20 épület akadálymentes megközelíthetősége biztosítva lesz.

Projekt gazda: Sárvár Város Önkormányzata
Támogatási összeg: 254,6 millió forint
Projekt összköltsége: 357,2 millió forint

Összefoglaló:

A támogatás keretben Sárvár városában jelentős funkcióbővítő megújítások indulhatnak a belvárosban. Ezeknek fontos elemei a Várkerület útburkolat javításai, a Rákóczi utca járda és leállósávok felújításai, valamint parkolók kialakításai. Javításra kerül a Vár hátsó bejáratához vezető út javítása, a Műemlék szobor felújítása és áthelyezése, a Nepomuki Szent János szobor restaurálása és eredeti helyére való visszaállítása, valamint a Várkertben lévő Zenepavilon felújítása. Megújulnak a zöldfelületek a Várkertben és Várkerületen is.Energiatakarékos közvilágítás kerül kialakítása a Várkertben, ugyanis a park jelenleg nem rendelkezik közvilágítással. Ez, egy nálunk még nem elterjedt megoldással, a napelemes LED világítással kerül kivitelezésre.

Díjfizetős parkolókat és illemhelyek alakítanak ki, a Nádasdy vár parkolójának komplex rekonstrukciójára is sor kerül, megerősítésre kerülnek a burkolatok, a parkolóhelyek felfestése, és a parkolási rendszer kialakítása. A Várkertben levő nyilvános illemhely komplex rekonstrukciója keretében korszerű, tiszta, akadálymentesített és kulturált illemhelyeket alakítanak ki.

Projekt gazda: Répcelak Város Önkormányzata
Támogatási összeg: 395,6 millió forint
Projekt összköltsége: 540,5 millió forint

Összefoglaló:

Az uniós támogatási összeget a város a „Répcelak Városért Program” keretében az alábbi projektelemek megvalósítására használja fel, melyek az alábbi beruházásokat tartalmazzák:

· A helyi "áfész" irodájának tetőszerkezete újul meg, illetve a projekt második évének végén a város jellegzetes "lila áruháza" kap új festést.

· A helyi takarékszövetkezet üzlethelyisége újul meg kívül és belül. Külső homlokzatára új felirat is kerül, belső terei, nyílászárói kicserélődnek.

· Mikrotérségi Közösségi Központ kialakítása, a meglévő művelődési ház és könyvtár teljes körű akadálymentesítése, korszerűsítése, a terek több funkcióssá tétele, illetve beépítésre kerül a tetőtér, az új funkcióvak zenetermet alakítanak ki.

· Mikrotérségi sportlétesítmény kialakítása, a tekepálya kétsávosra történő bővítése, épület-bővítmény építése és öltözők kialakítása.

· A Fő tér kialakítása során korszerűsítik a közvilágítást, járda és térburkolat építésre kerül sor, zöldfelületek, köztéri felszerelések, díszkút és szobor kialakítására.

· Parkoló építése a katolikus templom mellett

· Hulladékgyűjtő sziget kialakítása

· Rendőrségi épületnek külső, homlokzati felújítása és a bejárat akadálymentesítése

· „Nyitott tér” - közösségi kezdeményezések a helyi kultúráért és környezetért – mely egyrészt rendezvényekből áll, melyekkel a környezettudatosságot és a városmarketinget erősítik.

· „Szolgáltató tér” - a városi újság és honlap újul meg, egyben széleskörű tájékoztatást ad a program folyamatáról. Az új Mikrotérségi Közösségi Központ szolgáltatási köre kibővül, segíti a lakosság eligazodását a digitális világban - egyrészt önkéntes képzéseket szervez a témában, másrészt segíti az e-ügyintézést, levelezést, munkakeresést.

Zala megye nyertes projektje részletesen:

Projekt gazda: Lenti Város Önkormányzata
Támogatási összeg: 540 millió forint
Projekt összköltsége: 804,7 millió forint

Összefoglaló:

A támogatási összegből Lenti városa látványos köztereket, parkokat, játszótereket, közösségi tereket alakít ki, megújítja és bővíti a települési zöldfelületeket, az utcákat minőségi térburkolatokkal borítja.

Forgalomtól elzárt, rendezett centrum kialakítására kerül sor sétányokkal, valamint a piac területének rendezésére, ahol téli-nyári árusításra alkalmas pavilonok kerülnek elhelyezésre. A piac rendezésével a városközpont képe is javul, a piac jelenlegi állapotában nem méltó a rendezett kisváros belvárosához. Többfunkciós rendezvénytér kialakítása kerül sor a Városi Művelődési Központ fölötti területen több irányból történő megközelíthetőséggel. A rendezvénytéren elhelyeznek egy kiépített szabadtéri színpadot is, melynek legfőbb szempontja a többcélú felhasználhatóság. A funkcióbővítő megújítások fontos eleme a Városi Művelődési Központ és Könyvtár átalakítása és bővítése.

A rekonstrukció a jelenlegi állapot felújítását, bővítését, az esélyegyenlőség megteremtését, a funkció és szolgáltatás bővítését foglalja magába. Megmarad a könyvtár funkció megnövekedett alapterülettel, és a kiállító terem is felújításra kerül. Kialakításra kerül a Központ igazgatási feladatait ellátó terület, valamint a tanácskozó terem eltolható falakkal történő szekcionálása is. A színházterem színpadi része felújításra és részben átalakításra kerül annak érdekében, hogy alkalmas legyen színházi valamint mozielőadás megtartására is. A színház, mozi, konferenciatermek kiszolgáló helyiségei felújítása kerülnek, valamint kialakításra kerül egy mozgáskorlátozott WC. A tetőtérben AEROBIK és többfunkciós próbaterem, valamint gyermekjátszó, kismama tornaterem és relaxációs terem is kerül kialakításra. A Városi Művelődési Központ épületében vendéglátó egységek kialakítására is sor kerül.

Forrás: Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség
.