Vírusirtás a gyakorlatban: Nálam most a Malwarebytes a király

2009.02.12. 15:04

Naponta előfordul, hogy segítséget nyújtok ismerősöknek, ügyfeleknek a számítógép biztonságával kapcsolatban. Így akár röhejesnek is tűnhet, ahogyan a minap én is benyaltam egy jó adag vírust. De legalább ebből is tanultam valamit. Például, hogy mi-mindenre jó a pendrive, ha baj van.

Mindössze annyi volt a bűnöm, hogy az interneten bóklászva egy oldalon véletlenül a rossz gombra kattintottam. És hopp, már települt is a gépemre a vírus. Hiába lőttem ki azonnal és rémülten a folyamatot, már késő volt. A böngészőmben felugró ablakok tömkelege – megannyi furcsa szerzet -jelezte, hogy én bizony belenyúltam rendesen.

Malwarebytes


Ilyenkor az embert persze elfogja a pánik, eszébe jut, hogy egy rakás meló vár rá, félti az adatait és a drága idejét. Minél jobban belegondol, annál jobban elönti a jeges verejték.

De aztán győz a tapasztalat, és próbálok James Bondként hűvös és higgadt maradni, így lazán hátradőlök és próbálom felmérni a kárt.

Esetemben a vírus kilőtte a vírusirtómat, sőt, hogy a lúd még kövérebb legyen, a vírusirtó cég honlapjához sem enged kapcsolódni és úgy általában semmilyen szoftvert nem lehet letölteni a gépre. Hurrá.

Patthelyzetnek tűnik, de van megoldás, csak előrelátónak kell lenni.

Ma már néhány ezer forintért lehet pendrive-okat kapni, ezért mindenki megengedheti magának, hogy előre elkészítsen egy amolyan számítógépes svájci bicskát, amellyel egy hasonló esetben igen hatékonyan lehet helyreállítani a gépet.

Malwarebytes


A feladat mindössze annyi, hogy a pendrive-ot megformázzuk, majd például az alábbi biztonsági programokat másoljuk fel rá:

- Malwarebytes' Anti-Malware

- AVG Antivírus Free Edition

Mindkét szoftver ingyenes.

Ha baj van, első dolgunk az legyen, hogy a gépet lehúzzuk az internetről, ezzel megakadályozzuk, hogy újabb kártevők érkezzenek.

Ezután újraindítjuk a számítógépet és a Windows indulásakor az F8 gomb lenyomásával a menüből választjuk a csökkentett módot.

Ha felállt így a rendszer, dugjuk be a pendrive-ot és telepítsük a szoftvereket a gépre, majd azonnal futtassuk is le őket. A folyamat akár több óráig is eltarthat. Nálam a Malwarebytes csodát tett, néhány óra alatt lepucolta a rendszert.

AVG Antivirus


Az AVG Antivírus telepítése előtt érdemes az esetlegesen a gépen figyelő előző vírusirtótól megszabadulni. Én a Panda Antivírust töröltem ez alkalomból, leszerepelt a drága, pedig jó nevű, nem is olcsó fizetős program. Az AVG meg ingyen van és véleményem szerint semmiben sem marad el fizetős társaitól.

Ha végeztünk, indítsuk újra a gépet. Elvileg minden kóser.

Amúgy aki kedvet kap ahhoz, hogy a pendriveját okosan használja, egy rakás kifejetetten erre optimalizált programból válogathat itt: http://www.app-stick.com/index.php

Programok letöltésre:

Malwarebytes' Anti-Malware
AVG Antivírus Free Edition
.