

A medve mint időjós ebben az esztendőben nem adott egyértelmű választ arra, hogy sokat kell-e még a tavasz beköszöntére várnunk. Némelyik maci ugyanis a Fővárosi Állat- és Növénykertben előjött és megpillanthatta az árnyékát, mások viszont el se vonultak téli álmot aludni.
Az idei telünk időnként igencsak fagyosra sikeredett, egyes napokon viszont már a tavasz leheletét érezzük az arcunkon. Bár a síelés szerelmesei ilyenkor még a kiadós havazásban bíznak, a kertbarátok már a felfelé kúszó higanyszálat várják.
Lássuk hát, milyen munkákat is végezhetünk ilyenkor a kertünkben!
Amikor az idő már fagymentesre fordul, elkezdhetjük a metszési munkákat. Ritkító és ifjító metszést végezzünk elsősorban a lombhullató díszfák, díszcserjék, gyümölcsfák esetében. A száraz, beteg részeket távolítsuk el a kártevők megsemmisítése érdekében. Lehetőség szerint inkább égessük, mint komposztáljuk.

A beavatkozásokat inkább kora tavasszal végezzük, hogy a sebek ejtése és gyógyulása között a lehető legkevesebb idő teljen el. A sebkezelő szerek alkalmazása azért fontos, mert a fertőzéseket így nagyrészt megakadályozhatjuk.
Ha a metszést tavasszal követi a lemosó permetezés, akkor nincs okunk aggodalomra.
Először egyszerű vizsgálatot végezzünk: a vesszőt és a rügyeket metsszük ketté. Ha a rügy belső része zöld, akkor nem károsodott, ha fekete és kemény, akkor elpusztult. Ha sok az elpusztult, akkor várjunk a metszéssel a kihajtás kezdetéig!
Ellenőrizzük konténeres és cserepes növényeinket is! Ez az időszak alkalmas arra, hogy azokat a bokrokat és virágokat átültessük, amelyek kinőtték eddigi helyüket. Újítsuk meg a fakéreggel fedett területeket, még mielőtt növényeink túl nagyra nőnének. Használhatunk például aprított fenyőkérget a fák, bokrok és virágok között. Ezeket lehetőleg 5 cm vastagságban terítsük. A friss hajtások ezen keresztül fognak nőni, a gyommagvak kikelését azonban jelentősen korlátozzuk. Közben ügyeljünk az ilyenkor virágzó növényekre, nehogy betemessük őket.
Fontos a talaj megfelelő tápanyag szintjének beállítása is. Ehhez szerves vagy komplex, hosszantartó műtrágyák használhatók /pl.Scotts/. Gyepfelületeink ápolásánál használjunk gyepszellőztetőt, a kívánatos sarjképződés beindítása érdekében!

Ne feledkezzünk meg kerti madaraink további etetéséről sem. Amíg nem találnak önállóan eleséget a kertünkbe szoktatott madarak, folytatunk kell etetésüket, mivel számítanak a kihelyezett táplálékra és ennek hiányában elpusztulnak.
’KREATÍV TAVASZVÁRÁS’ TÉMAKÖRÉBEN SZEMÉLYESEN MÉG TÖBBET MEGTUDHAT A ZOLLA KERTKULTÚRA KFT NYÍLT NAPJAIN.
Cím: Szombathely, Deák F. u. 78.
A termékbemutatóval egybekötött szakmai előadások időpontjai: 2009. március 21-től, szombatonként 9-12h-ig. Az év utolsó előadása: 2009. július 11.
Az aktuális témákról a
Zolla.hu honlapon is érdeklődhetnek.
A nyílt napok során a kert- és parképítés területén dolgozó előadók, kertészmérnökök, növényvédő szakemberek, területi képviselők (Gardena, Telifa Leier..) tartanak színvonalas előadást. Az interaktív fórum keretein belül a meghívott előadók szívesen válaszolnak a feltett kérdésekre, mindezt kellemes, inspiratív környezetben.
ÚJDONSÁG: ’Csináld magad’ kertépítés - program

Amennyiben a zöldterület-tulajdonosok, fenntartók maguk szeretnék elvégezni kertjük csinosítását és igényeiket megfogalmazva azokat papírra vetik majd –kertjük méretarányos rajzával és lehetőleg minél több és pontosabb adattal kiegészítve- elviszik a fent említett nyílt napok valamelyikére a Zolla Kertkultúra Kft. szakemberei megtervezik kertjüket és a kivitelezéshez szükséges anyagokat költséghatékonyan összeállítják, megfelelő szaktanácsadást és írásos szerelői útmutatás nyújtanak.
A cikkel kapcsolatos kérdéseiket feltehetik a
e-mail címen.
A Zolla Kft az ALON-info regisztrált partnere.