Szakértővé kell válni már a felsőoktatási évek alatt - Kerekasztal-beszélgetés az egyetemen

2009.03.11. 20:41

Az apropó örömteli: Nagy Renáta, a SEK hallgatója nyerte a „TézEUsz 2011 – Tézisek az EU-elnökségi stratégiához” című tanulmányi versenyt. Az ennek kapcsán szóba kerülő témák többsége már kevésbé volt vidám szerdán. Miszlivetz Ferenc szerint például az új mesterképzési irányok elbírálása a feudalizmust idézi. A magyar oktatás a lexikális tudást sulykolja a gyakorlatival szemben. Viszont több kutatás is indul.

Az egyetem hírnevét tovább aranyozó eredményt elérő hallgatót két csoporttársnője kísérete el. Rajtuk, az cikkben megszólaló két oktatón kívül még három tanárnő és két újságíró is gazdagította a társaságot.

Miszlivetz Ferenc NYME-SEK-es intézetigazgató említette az ISES Alapítvány és az IBM közös kutatását, ami „A magyar munkaerő globális környezetben” címet viseli. 20 multinacionális vállalatnál és a postánál készítettek 1000 lekérdezéses felmérést. A végeredmény meglepő módon nem támasztotta alá az általánosnak vélt és közkeletű sztereotípiát a lusta, hanyag magyar mentalitásról. Kiderült, hogy a postán dolgozók számára fontos a munkahely és lojális is hozzá. A multinacionális cégeknél munkát vállalókra pedig általánosan jellemző a nyelvtudás és a mobilitás – főleg a fiatalabb korosztálynál.

Sümegi István és Miszlivetz Ferenc


Mindezen pozitív eredmények mellett Miszlivetz sajnálatosnak tartotta, hogy az általános iskolától kezdve az egyetemig bezárólag a magyar közoktatás nem probléma- és gyakorlatorientált, hanem a lexikális tudás gyarapítását tartja elsőrendűnek. Ami viszont legtöbbször csak úgy lebeg a levegőbe. Véleménye szerint át kell állnunk a poroszos, hierarchiában gondolkodó szemléletről egy közös ötletelésen, együttműködésen alapuló horizontális megközelítésre. Ugyancsak hiányzik a magyar felsőoktatásból a cégek és az iskolák kölcsönös egymást segítése. Egyik oldalról kutatástámogatást, a másikról pedig az ösztöndíjasok bevonását hozná be ez a lépés nagy közös képletbe.

A kutatás záró része egy hónap múlva fut be a finisbe. Két nagy konferencián mutatják be majd a részleteket.

Az „Új reformkor” kutatásnak szintén az intézet a megvalósítója, a részletek elérhetővé válnak az interneten is. Miszlivetzék célja az együttműködések átalakítása, pontosabban átjárhatóvá tétele a civil és az üzleti szférák között.

Nagy Renáta


A Talentum térkép (Talent Map) lényegét tömören így fejezte ki: mihez értenek falun az emberek? Bevallottan nem zenészeket keresnek, hanem olyan tehetségeket, akiket a média egyáltalán nem vagy kevésbé hajlamos fölkarolni, pártolni és rájuk irányítani a figyelmet. 2011-ben pedig a „Milyen Magyarország milyen Európai Unióban lenne sikeres?” című kérdést tervezik majd alaposabban körüljárni.

Sümegi István, a Társadalomtudományok és Európa-tanulmányok Tanszék vezetője bevallottan kevésbé vidám témát hozott fel. Elmondta, hogy az intézményben 2000 óta fut ilyen egyetemi képzés. Rajtuk kívül akkoriban e téren csak a Corvinus Egyetemről volt ez elmondható. A bolognai képzés bevezetése után azonban a mesterszak akkreditálása kétszer is problémába ütközött. A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) kétszer elutasította a kérelmüket.

Miszlivetzék indoklásképpen ráadásul mondvacsinált érveket kaptak, az elbírálásban ténybeli hibák voltak. Amikor pedig kibővítve újra beadták a kérelmet, érezhetőn prekoncepció alapján olyan hiányosságokra mutattak rá benne, amiket az első körben is észrevehettek volna, de akkor valahogy elsiklottak felettük. Túl ezeken, a MAB ellehetetleníti a fellebbezést, a bírálat szerzőjét sem ismerhetik meg, direkt az egyes felsőoktatási intézmények egymással szemben álló érdekeltléteire hegyezik ki az egész működését. „Puha” vagy egyenesen nonszensz ellenvetések garmadáját hozták fel a kérelemmel szemben. Az intézetigazgató feudális szemléletűnek látja az egész bizottság működését, ahol még arra sem voltak képesek, hogy leküldjenek valakit Szombathelyre ellenőrizni az itteni állapotokat, hanem pusztán a pályázat alapján hoztok ítéletet.

Sümegi Ismtván és Miszlivetz Ferenc


Nagy Renáta derűsebb irányba vitte el a beszélgetést. Ismeretes, a „Közös uniós agrárpolitika és élelmiszerbiztonság” témakörben első helyezést ért el a „TézEUsz 2011 – Tézisek az EU-elnökségi stratégiához” elnevezésű országos tanulmányi diákkonferencia és verseny döntőjén. Példaként két testközeli ötletét fel is említette a dolgozatából. A döntően műanyag csomagolások helyett lehetne papíralapú is, ahogy az emberek egészségének megőrzése végett az édességek ÁFA-kulcsát is meg lehetne emelni. „Van itt elég közgazdász!” – vágta ki magát frappánsan a finanszírozás mikéntéje vonatkozó kérdésre válaszul, miként már a rendezvényen is, ahol a legjobb helyezést érte el. Miszlivetz ehhez kapcsolódón a csapatmunka fontosságát hangsúlyozta ki. Ez azonban nem jogosít fel minket arra, hogy a területünk ne értsünk valamihez: szakértővé kell válni már a felsőoktatási évek alatt.

.