
Rendszeres találkozók: a második forduló
Ahogy arról lapunk
beszámolt, a gazdasági válságra való tekintettel a szombathelyi politikusok és a város kiemelt cégeinek vezetői elhatározták, hogy rendszeres konzultációt tartanak.
Az első találkozóra múlt hónap elején került sor. Akkor – legalábbis a sajtó számára - meglehetősen kevés konkrétum
hangzott el, úgy tűnt, hogy az érintettek sem nagyon tudják, hogy mi is zajlik és hogy mi vár rájuk.
A helyzet nem romlott
A keddi, második „válságtalálkozó” után Ipkovich György polgármester, Németh Kálmán és Czeglédy Csaba alpolgármesterek tájékoztatták a sajtót az újabb fejleményekről. Mint kiderült, a múlt hónap óta a helyzet nem romlott, és ez – tekintettel a korábbi tanácstalanságra és az ismeretlentől való félelemre – akár még jó hírnek is felfogható. Valószínűleg ez okozta, hogy a politikusok optimistábbnak tűntek, mint a múltkor.

Ipkovich György arról számolt be, hogy a helyzet „valahol javult egy kicsit és valahol rosszabbodott”. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a legrosszabb a helyzet most a MÁV Vasjárműnél van, ugyanakkor van olyan cég, amely létszámbővítést tervez (például a Falco) és az is jó hír, hogy a BPW Hungária 100 millió forintos munkahelymegtartó támogatást igényelt.
A forint árfolyamának csökkenése a lakosságnak - különösen az euróban eladósodottaknak vagy a külföldre induló nyaralóknak - nem túl nagy öröm, viszont jól jön az exportra termelő cégeknek, és a városban levő kereskedelmi, vendéglátó és szolgáltató cégek szintén profitálni tudnak az élénkülő osztrák keresletből.
A polgármester abban is bízik, hogy mind az útépítések, mind a sikeres reptéri népszavazás segítség a jövő szempontjából.
Még több jó hír
Óvatosan optimista hangnemet ütött meg Németh Kálmán, gazdaságért felelős alpolgármester is, aki elmondta: komoly növekedés előtt áll a Jabil a Pannon-Union is.
A válság szelídülésének a jele, hogy a Delphi eredetileg 250 főt szándékozott leépíteni, de a tervezett létszámnak „csak” a felét küldi el.
Ugyanakkor továbbra is probléma a bankok hozzáállása a vállalkozások fejlesztéséhez, a hitelezéshez. Ebben talán segítséget jelent majd az IMF-hitel, amelyből talán a vállalkozások is kaphatnak.
55 millió átképzésre
Czeglédy Csaba a város válsággal összefüggő átképzései programjáról számolt be.
A tervezetet már a márciusi közgyűlésen megtárgyalták, de a végső szót áprilisban mondják ki.
Ennek lényege, hogy a nagyobb vállalatok meghatározták, hogy melyek a hiányszakmák (műszerész, esztergályos, hegesztő, géplakatos, villanyszerelő stb.) és ezekre a szakmákra a Savaria Tiszk 200 fő képez ki.
A projekt mintegy 55 millió forintba kerül a városnak és várhatóan azt eredményezi, hogy a válság lecsengésére már készen áll a gazdaság számára szükséges átképzett munkaerő.
A képzés ingyenes lesz azoknak, akiknek sikerül bejutniuk a tanfolyamokra, emellett a cégek várhatóan valamilyen bérszintet is garantálnak majd.
Az átképzés lehetősége az állandó szombathelyi lakosok számára lesz elérhető.
Korábban:
Szombathelyi politikusok és cégvezetők egyeztettek a válságról