
Az Akadémia mottója: " A képzés nem egyesek kiváltsága, hanem mindenkinek joga és kötelessége." (II. János Pál). A Martineum Felnőttképző Akadémia fő tevékenysége az iskolarendszeren kívüli általános felnőttképzés, OKJ-s képzések, szakképzések, akkreditált továbbképzések, továbbá olyan kurzusok, amelyeknek elvégzésével a világiak az egyházban különböző területeken tevékenykedhetnek (teológiai-, ifjúságvezető-, családcsoport vezető stb.- képzések).
Az Akadémián 21 főállású munkatárs dolgozik azért, hogy a vendégek hiánytalanul és megfelelő színvonalon megkapjanak a képzéshez minden szükségeset. Az intézmény egész működését Horváth József pápai prelátus, igazgató fogja össze, aki a 80-as évek közepétől aktívan részt vesz a katolikus felnőttképzésben magyarországi és európai fórumokon egyaránt.

Az Akadémia szolgáltatásai közé tartozik a 150 személy befogadására alkalmas légkondicionált konferenciaterem, valamint további három, egyenként 20-25 fős szemináriumi terem. Az intézmény, amely szállodaként is működik, harminckilenc 1-2-3 ágyas szobájában egyidejűleg 69 főt tud elhelyezni, ahol 31 szoba saját fürdő résszel rendelkezik, a többihez pedig közös zuhanyzó tartozik. Az étkezést 150 adagos konyhája biztosítja. Az Akadémia nem csak a saját, és vendégprogramjain résztvevők számára tud szállást és étkezést biztosítani, hanem mindazoknak, akik ezt igénylik. Az intézmény egész területén kiépített WIFI hálózat működik, így a vendégek akár az udvaron is élvezhetik az Internet adta lehetőségeket. Udvarában 60 gépkocsi számára zárt parkoló is található.

Az Akadémia környezeti adottságai nagyon kedvezőek, a helyszín kiválóan alkalmas szemlélődésre, feltöltődésre, vagy közösségek rendezvényeinek megtartására. A belső udvar meghittséget kölcsönöz az esti beszélgetések számára. A gazdag történelmi múlttal rendelkező helyen álló épület egy része a karmelita nővérek kolostora volt. Az itt lévő Kálvária-dombon korábban remeték laktak. Néhány méterre volt a római kori teátrum, ahol 1700 évvel ezelőtt Szent Quirinus püspököt keresztény hite miatt halálra ítélték. A legújabb időkből meg kell említeni, hogy az intézmény udvarán került felállításra az a kereszt, amely II. János Pál pápa 1991. augusztus 19.-én szombathelyen tett látogatásakor a pápai oltár fölé magasodott.

A Martineum a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal szombathelyi fogadópontja. Az útvonal azokat a településeket kapcsolja össze, ahol Szent Márton járt és ahol az ő tiszteletét különösen is ápolják. A Szent Márton Európai Kulturális Útvonalat 2005-ben vette fel az Európa Tanács a kontinens nagy kulturális útvonalai közé, hogy Európa legnépszerűbb szentjének, Szent Mártonnak életét és kultuszának kiemelkedő emlékeit minél többen megismerjék.
A Szent Márton Európai Kulturális Útvonalon haladók gyalogosan Szombathely városát a Martineumnál érik el. A bejáratnál térkép mutatja be az európai útvonalat és annak magyarországi szakaszát. Ugyanazt az útjelző követ láthatjuk itt, amely a zarándokút francia részén már mutatja a haladási irányt.

A Szent Márton Európai Kulturális Útvonal szombathelyi és tours-i kezdeményezés alapján jött létre. Savaria – a mai Szombathely – a szent szülővárosa, Tours pedig püspöki működésének helyszíne volt. Márton püspök, a keresztény világ egyik legismertebb szentje a IV. században élt. Európában mintegy 6 ezer, az egész világon pedig több mint tízezer templomot szenteltek a tiszteletére.
2003 óta 150 település csatlakozott a Szent Márton zarándok és kulturális útvonalhálózathoz Magyarországon, Szlovéniában, Horvátországban, valamint Szlovákiában és Csehországban azzal a céllal, hogy 2016-ra, Szent Márton születésének 1700. évfordulójára kiépülhessen az európai Szent Márton templomokat összekötő útvonalhálózat.

A Martineum szeretettel várja minden kedves leendő vendégét, köztük a Szent Márton nyomában járókat is!
A Martineum Felnőttképző Akadémia honlapja
A Martineum Felnőttképző Akadémia az Alon-Infó regisztált partnere