Seres Mária ismét Szombathelyen járt, most is gyűjtött, de nem , hanem ajánlószelvényeket egy frissen megalakult párt a Civil Mozgalom számára. De hogyan lehet civil egy párt?
Seres Mária ismét Szombathelyen járt, most is gyűjtött, de nem , hanem ajánlószelvényeket egy frissen megalakult párt a Civil Mozgalom számára. De hogyan lehet civil egy párt?
Seres Mária ismét Szombathelyen járt, most is gyűjtött, de nem , hanem ajánlószelvényeket egy frissen megalakult párt a Civil Mozgalom számára. De hogyan lehet civil egy párt?
Délután három órától várta a sajtót és a szombathelyieket Seres Mária a városháza elé. Újságíróból kevés és civilből sem túl sok jelent meg a találkán. Úgy tűnik, az Európai Parlamenti választás kevésbé csigázza fel a népeket, mint az a lehetőség, hogy a parlamenti képviselők juttatásáról dönthessenek.
Seres Mária arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy bár az országgyűlés támogató határozatot hozott a népszavazásról az általa megfogalmazott kérdésben (Egyetért-e Ön azzal, hogy az országgyűlési képviselőknek csak a bizonylattal alátámasztott elszámolható kiadásai után járhat költségtérítés?), ám négy magánszemély a parlamenti határozatot az alkotmánybíróságnál (AB) megtámadta. Hogy milyen indokkal, arra még a népszavazás kezdeményezője sem kapott választ az AB-től. Mint Seres Máriától megtudtuk, néhány hét múlva lesz a kifogás kivonata megtekinthető az alkotmánybíróság honlapján.
A népszavazásra – ha nem meszeli el az AB, vagy nem hozza meg a Parlament a népszavazást okafogyottá tevő döntést – legkorábban nyár közepén, végén kerülhet sor. Seres Mária azt mondja, hogy számos olyan kérdés van, amelyről népszavazást kellene tartani, mert az országgyűlés nem hozza meg a megfelelő döntéseket, de az, hogy mindegyikre rámenjen egy év, kedvét szegheti a kedvezményezőknek. Tart attól is, hogy a nyári szabadságolások idején kevesen fognak elmenni.
Amiatt van némi lelkifurdalása, hogy nem sikerült a népszavazást az EP-választás napjára kiíratnia, így ez négymilliárd forintba kerül az országnak. Többen vigasztalták, hogy ennyi belefér a demokráciába.
A népszavazási aláírásgyűjtés során számos emberrel került kapcsolatba, honlapján egy valóságos közösség alakult ki. Velük alapította meg a Civil Mozgalmat – pártként. Az Alon kérdésére, hogy hogyan lehet valami egyszerre civil és párt is, azt a választ kaptuk, hogy a párt szó is nagyon lejáratódott már, de ahhoz, hogy az EP választáson indulni tudjanak, muszáj volt ezt a formációt választani.
Mint megtudtuk, program még nincs (a honlapon található 12 pont még korántsem az), de ha lesz, akkor az oktatás és az mezőgazdaság lesz a középpontjában, mint Seres Mária fogalmazott, ez a kulcskérdés. És az ökológia, mert: A gazdasági válság után már ott kopogtat az ökológiai válság – mondja a biomérnök.
Azokra számítanak, akik se a baloldali, sem a jobboldali hagyományos pártokra nem akarnak szavazni. A mozgalom, amely már egyszer, a népszavazási kezdeményezés esetében sikeres volt, miért ne lehetne most is sikeres? – tette fel a kérdést.
Az EP-választással kapcsolatban azonban inkább a realizmus talaján mozog. Kicsi az esély arra, hogy összejöjjön péntekig a 20 ezer érvényes ajánlószelvény, bár a népszavazási aláírások is az utolsó napokban kezdtek özönleni. (Most Szombathelyen úgy harmincat hoztak neki.) Ha sikerülne az indulniuk, és mégsem jutnának be az EP-be (arra is kíváncsi lenne, hogy egyáltalán, hányan tennék nevük mellé az ikszet), akkor ezt elkönyvelnék főpróbának a jövő évi választásokra.
Erre viszont a több párttól eltérően korántsem tévéreklámokkal, óriásplakátokkal készülnének. Amint Seres Mária megfogalmazta: - Engem nem hat meg, hogy ki mosolyog rám az óriásplakátokról, és szerintem az emberek többségét se. Nem akarom, hogy a nagy pénzen, hanem a cselekvő akaraton van a lényeg, érzelmileg szeretném megérinteni az embereket.