20 éves a Markusovszky reumatológia osztálya: amit hajlamosak vagyunk lebecsülni

2009.05.12. 22:37

Magyarországon minden ötödik háziorvosi megjelenés mozgásszervi okok miatt van, a háziorvos minden ötödik betege mozgásszervi panaszokkal jelentkezik, a táppénzes esetekben és napok számában a balesetek után a második helyen, a rokkantnyugdíjas betegek számában a szív- és érrendszeri betegségek és a rák után a harmadik helyen állnak a mozgásszervi betegségek.

„Az átkos világ talán utolsó terméke”-ként jellemezte Lakner László a Markusovszky kórház vezérigazgató főorvosa azt a tényt, hogy két évtizedes fennállását ünnepli az intézmény reumatológiai osztálya. Az évforduló alkalmából egy szakmai ismereteket is bőven adó sajtótájékoztató zajlott a szombathelyi Hotel Pelikánban.

20 éves a Markusovszky reumatológia osztálya


Az osztály történetéről beszélve Lakner László arra hívta fel a figyelmet, hogy korábban a reumatológiát a kórházon belül nem igazán tartották szakmának. Hogy elnyerte a méltó helyét, abban Szombathelyen elévülhetetlen érdemei vannak – a néhány éve sajnos elhunyt - Varga László professzornak. Sok éves kemény munkája volt ebben, mint ahogy abban is, hogy 1989-ben a 11-es huszár úton elindult az osztály, majd két év múlva az addig különálló reumatológiai osztály bekapcsolódott a Markusovszky Kórház „vérkeringésébe”.

Két évtized után ma már nem kizárólag reumás betegségeket kezelnek az osztályon, hanem immunológiai centrumként is működik.

Horváthné Stukits Erzsébet szakpolitikus a megyei önkormányzat nevében adott tájékoztatót. Elmondta, hogy a reumatológiai osztály sikere nem független a nagy múltú megyei kórház működésétől. Beszédében felidézte a Markusovszky történetét a kezdetektől a szombathelyi és a szentgotthárdi intézmény egyesülésén át és a non-profit zrt megalakulásáig. A képviselőnő megemlítette az elmúlt időszakban végzett beruházásokat, ilyen például a sürgősségi tömb, a vérellátó munkálatai, a megújult szülészet és sebészet, a nagy értékű műszerbeszerzések.
„Kórházunk nem lehetett a régió póluskórháza. Győr lett az. De amikor jött az új influenza, azonnal mi lettünk a régió inflektológiai központja. Miért? Az indoklásban az szerepel, hogy mi vagyunk a régió pólusában. Amikor a központi fekvés előnyös, egyből mi visszük el a balhét” – kommentálta a múltkori hírt a sajtótájékoztatóba beékelten Lakner László, majd így folytatta: „Örülünk neki nyilván, csak jobban szerettük volna, ha a póluskórház szerepe is a mienk, mert azzal 12 milliárd forintos fejlesztés járt volna.”
A reumatológiát hajlamosak vagyunk lebecsülni, pedig nem árt megnézni a statisztikákat – mondta Dr. Náfrádi Lilla osztályvezető főorvos, aki arról tájékoztatott, hogy ma Magyarországon minden ötödik háziorvosi megjelenés mozgásszervi okok miatt van, a táppénzes esetekben és napok számában a balesetek után a második helyen, a rokkantnyugdíjas betegek számában a szív- és érrendszeri betegségek és a rák után a harmadik helyen állnak a mozgásszervi betegségek.

Vas megyében a reumatológia történelmileg összenőtt az itteni Európa-hírű gyógyfürdőkkel (Bük, Sárvár) – hívta fel a figyelmet a tényre a főorvosnő, amihez Lakner László hozzátette, a gyógyfürdőkben és szállodákban jelentkező szakemberigényt is gyakorlatilag a kórház reumatológiai osztálya elégíti ki.

Tóthné Rozán Eszter egy önsegélyező csoportot, a Vas Megyei Reumabetegek Klubját mutatta be a sajtónak. A betegklub még egészen fiatal, első összejövetelüket 2009. április 3-án tartották. A csoport azzal a céllal jött létre, hogy az azonos helyzetben lévő, illetve közös problémával küszködő- jelen esetben reumás betegségekben, azon belül is elsősorban rheumatoid arthritiszben szenvedő – emberek lehetőséget, fórumot találjanak állapotukból fakadó nehézségeik megvitatására, betegségükről és kezelési lehetőségeikről való információ gyűjtésére, kölcsönös segítségnyújtásra és támogatásra saját erőforrásaik mozgósításával. Már zajlottak közös programok, jelenleg még a tagtoborzás is folyik.


.