
Dr. Prugberger Emil a bizottság elnöke azzal vezette fel témát, hogy olyan információk jutottak el a közvéleményhez, melyek nem fedik a valóságot. Az igaz, hogy a bizottság sincs megelégedve a Markusovszky kórház által biztosított szakellátással, de ez nem jelenti azt, hogy saját rendelőt akarna építeni milliárdokért, és maga akarná ezt működtetni – hangzott el.
Probléma viszont, hogy ugyan a szombathelyiek jelentős része a megyei kórház ellátását választja, ennek ellenére a városnak nincs semmi beleszólása, hogy milyen körülmények között történik ez.

A bizottság aggályosnak tartja, hogy a járóbeteg-szakrendelést az intézmény betelepítette a kórház alapvetően a fekvőbeteg ellátást szolgáló épületeibe. A lakosság panaszkodik, hogy a szemészeten, gégészeten pizsamás betegek között kell várakoznia sokszor órákat. Prugberger Emil megjegyezte, hogy ugyanaz az orvos vizitel, műt, délelőtt végzi a járóbeteg ellátást, ezért lassan kerülnek sorra a páciensek. De nagyon nagy probléma az is, hogy egyes vizsgálatokra fél évet, vagy még hosszabb időt kell várni. (Egy szívproblémával áprilisban beutalt beteg meg sem várta az októberi vizsgálatot, inkább elment egy magánorvoshoz – hangzott el a bizottsági ülésen.)
Mások - a járóbeteg-szakellátást igénybevevők 30 százaléka - pedig a MÁV rendelőbe megy inkább. Orvoshiány volt az oka annak is, hogy a tb által leosztott óraszámok nem voltak kihasználva, így a tb a teljesítmény-volumenkorlátot 20 százalékkal csökkentette. Újabb problémát jelent, hogy a kórház regionális járványközpont lett, de semmi olyan anyagot nem láttak a városi szakemberek, hogy egy járványhelyzetben miképp tudná biztosítani a járóbeteg ellátást az intézmény a kórházi osztályokon.
Ugyan a megye és a város is deklarálta, hogy tárgyalni kell a helyzet megoldásáról, ennek ellenére nincs közeledés az ügyben.
Prugberger Emil felügyeletet szeretne a járóbeteg szakellátás felett, mivel ez a feladat amúgy is az önkormányzaté a törvény betűje szerint. Ezzel Dr. Lazáry György, a megyei orvoskamara vezetője (és a bizottság több tagja is) egyetértett. A kamarai elnök azt javasolta, hogy a város előbb nyilvánítsa ki, hogy visszaveszi a járóbeteg szakellátást: ez politikai döntés kérdése. A városi képviselők jelenleg abban a kényelmes helyzetben vannak, hogy nem ők felelnek a szakellátás területén a betegekért, de bírálatot azért megfogalmaznak. Ha felvállalják ezt a felelősséget, akkor lehet vizsgálni, hogy kivel működjenek együtt.
Dr. Prugberger Emil javaslata is hasonlót tartalmazott. A bizottsági elnök megerősítette, hogy annak kinyilvánítása, hogy a város kívánja a jövőben ezt a feladatot vállalni, nem jelenti azt, hogy ne a Markusovszky kórházzal működjön együtt a jövőben is betegek tényleges ellátásában.
Elméletileg ez így működne ma is, ha lenne szerződés a megye és a város között a feladat átvállalásáról. De nincs. Ugyanis, bár a rendszerváltás környékén a város nem nyilatkozott arról, hogy ezt a feladatot a jövőben ő kívánja ellátni, így a szokásjog alapján a megyére hagyományozódott. Mivel nincs szerződés, a városnak nincsen semmilyen kontrollja a saját polgárainak járóbeteg-szakellátása felett.
Az ügyről a jövő héten tárgyal a közgyűlés.