Úgy szűnnek meg Vas megyében az iskolabuszok, hogy mégsem

2009.05.25. 10:41

Egy új kormányrendelet értelmében szeptembertől az iskolabuszokon kötelező biztonsági berendezéseket, ülésmagasítót és biztonsági övet használni. Ez nem könnyíti meg a helyzetét a Volán társaságoknak. Az országos híradások arról számoltak be, hogy Vas és Győr-Moson-Sopron megyében ezért megszűnnek az iskolabuszok. Nos, a helyzet azért árnyaltabb.

„Szeptember elsejétől is minden gyereket el tud jutni a Vasi Volán járataival az iskolába” – mondta az ALON-nak Papp László a Vasi Volán ZRt. vezérigazgatója, amikor az iskolabuszokkal kapcsolatban kérdezem. Ég a telefonja, a sajtó egymásnak adja a kilincset, miután napvilágot látott az a jogszabály, amely előírja az iskolabuszokon a gyermekülés és a biztonsági öv használatát.

Buszok

Az iskolabusz egy viszonylag új keletű szolgáltatás Magyarországon: két éve indult az iskolabusz-program, melyet az önkormányzatoknak hirdettek meg. A települések évi 74 ezer forintot kaphattak gyermekenként, melyet egy általuk pályázaton kiválasztott, a gyerekeket iskolába és onnét haza szállító vállalkozásnak fizettek ki.

Szeptembertől azonban az iskolabuszokon kötelező biztonsági berendezéseket, ülésmagasítót és biztonsági övet használni. A Vasi Volán ezt nem tudja megoldani, mivel, mint a vezérigazgató fogalmazott: „Hajnalban munkásokat szállítunk, reggel iskolásokat, délelőtt nyugdíjasokat ugyanazokkal a járművekkel. Ennek a feltételnek azok a vállalkozások tudnak megfelelni, akik hajnalban elviszik a munkásokat aztán a gyerekeket, van idő kiszerelni az ülésmagasítót, és van hová tenni. Mi viszont kénytelen leszünk változtatni. A miniszteri rendelkezés szellemével alapvetően egyet lehet érteni, ez egy nagyobb biztonságot nyújtó, magasabb színvonalú szolgáltatás elismerését és ösztönzését jelenti” – mondja a vezérigazgató.

A Vasi Volán Zrt. 41 iskolába szállított iskolabusszal gyerekeket. Papp László hangsúlyozza, minden iskolást el fognak vinni, egyet sem hagynak otthon.

A konstrukció azonban változik. vagy menetrend szerinti járattal, vagy külön célú menetrendszerinti járattal, vagy szerződéses járattal oldják meg a feladatot: „A gyerekek iskolába jutása közös felelőssége az önkormányzatnak, a szülőknek és a szolgáltatónak” jegyzi meg Papp László.

A társaságnak az iskolabusz-szolgáltatásból évi öt-hat millió forint bevétele keletkezett, amely azonban nem veszik el, mert vagy a bérlet, vagy jegybevételből, vagy az önkormányzatokkal kötött szerződésből befolyik ez az összeg.

(Fotó: Vasi Volán)
.