
A nyomtatott sajtótermékek piacán nem új keletű jelenség a példányszámok csökkenése. A gazdasági világválság erre tett rá egy lapáttal, aminek következtében az országos terjesztésű újságok az eddigi tendenciánál sok esetben jóval nagyobb veszteségeket szenvedtek el. Ezekhez képest a nyugat-dunántúli régió megyei napilapjairól elmondható, nem volt rájuk negatív hatással a gazdaság recessziója.
A Magyar Terjesztés-ellenőrző Szövetség a közelmúltban tette közzé a 2009 első negyedévére vonatkozó példányszámadatokat.

A dokumentumból kiderül, a Vas Népe, a Kisalföld és a Zalai Hírlap is egyre kevesebb értékesített példányszámot mondhat magáénak a tavalyi első félév óta, ám a csökkenés nem kiugró. A vasi lap 54 033 összes értékesített példánya 52 913 darabra csökkent. A Győr-Moson-Sopron megyei napilap könyvelheti el a legnagyobb veszteséget, igaz, ebből mintegy húszezerrel több fogy régiós társaiénál, így esetében egy közel azonos százalékú visszaesés értelemszerűen nagyobb darabszámot jelent. A Kisalföldből a korábbi 75 891 helyett a negyedévben 74 065 darabot adtak el. Legkisebb mértékben a Vas Népével szinte egy „súlycsoportban” lévő Zalai Hírlap elfogyott darabszáma esett vissza, mindössze 642-vel.
További érdekesség, hogy a Zala megyei kiadvány tavaly első féléves 52 847 darab értékesített példányszáma a negyedik negyedévre ugyan 52 028-ra csökkent, ám 2009 első negyedévére 52 205-re nőtt.
Mint említettük, az országos kiadványok szempontjából már nem ilyen kedvező a helyzet. A napilapok közül a Nemzeti Sport vérvesztesége a legnagyobb, tavaly nyáron még 79 ezret adtak el belőle, az idei első negyedévre e szám 68 ezerre csökkent. A nagy vesztesek között van még a Blikk és a Népszabadság. A naponta megjelenő lapok piacán egyedül a Bors erősítette meg pozícióit: a bulvárlap az első negyedévben 8 ezerrel több eladott példányt tudhat magáénak, mint nyáron, s így nap mint nap 91 ezer példány lel belőle gazdára.
A hetilapok közül leginkább a bulvártémákat boncolgató sajtótermékek példányszámai kezdtek zuhanórepülésbe: a Hot! bukott a legnagyobbat, ám jelentős, tíz százalék feletti a Best „teljesítménye” is. A Heti Válasz, illetve a 168 óra vesztesége ugyancsak nagy.