A színházpénz a színházé: A sajtó látogatott, a politika nem

2009.05.27. 21:56

Az a pénz, amit Szombathely arra kapott, hogy színházzá alakítsa a Hemót, nem használható másra – mondta Jordán Tamás egy mai sajtótájékoztatón, amely során bepillanthattunk a kulisszák mögé, még a mosókonyhába is. Fotókat is mellékelünk.

A teljes társulat megjelent azon a szerdai sajtótájékoztatón, melyet Jordán Tamás a Weöres Sándor Színház igazgatója tartott a közelmúltban megjelent politikusi kommunikáció ellensúlyozására. Mint arról korábban beszámoltunk, a város pénzügyi tartalékaként az ellenzék (a nyugat.hu tudósítása szerint a városvezetés is) azt az 1,7 milliárd forintot jelölte meg, melyet a kormány a Hemó színházzá alakítására adott Szombathelynek. (A kormánnyal Ipkovich György tárgyalt erről, a közgyűlés egyhangú felhatalmazására).

A színházpénz a színházé


A színidirektor leszögezte, a város lakóinak tudniuk kell, hogy ezt a pénzt nem a város polgárai adják a színház céljára, hanem az ország adófizetői Záhonytól Bucsuig, a kormány döntése alapján, mert a kormány úgy látta, méltatlan helyzet, hogy Szombathelynek nincs színháza: „Ezzel a pénzzel csak azt lehet tenni, amire a kormány adta, vagy meg lehet köszönni, és vissza lehet adni” – jelentette ki Jordán.

A színházpénz a színházé


Az igazgató hangsúlyozta: ő nem akar politikával foglalkozni, de meg kell szólalnia, ha úgy érzi, hogy a színház veszélyben van. Márpedig a színház veszélybe kerül, ha lakosság a politikai által közölt félinformációk, csúsztatások alapján azt gondolhatja, hogy a város pénzét színházra költik, amikor az egyik ember elveszíti a munkahelyét, a másiknak meg bezárják az iskoláját.

Emlékeztetett a színházlakások és a Gagarin úti villával kapcsolatos politikusi megnyilvánulásra is, amikor azt a látszatot próbálta kelteni egy képviselő, hogy a színészlakások miatt nem újították fel más önkormányzati lakásokat. (Ami ugyancsak csúsztatás volt.)

A színház létesítéséről a közgyűlés döntött, ez felelősséggel, kényelmetlenséggel, áldozatokkal jár – mondta az igazgató, de a társulat tagjai és munkatársai sincsenek könnyű helyzetben. Ő azzal hívta ide a kollégáit, hogy idővel kényelmes, normális körülmények között fognak tudni dolgozni. Ha nem valósul meg a Hemo átalakítása, akkor továbbra is maradnak az áldatlan körülmények, amelyek ellenére nagyon jelentős sikereket ért el a színház: a 9700 című darabot hatezren látták, több mint háromezer bérletet adtak el.

A színházpénz a színházé


Mielőtt elindultunk volna a színházépületet megnézni, Trokán Péter is színre lépett egy nem túlzottan költői kérdéssel: „Mi lesz a közönséggel? Azzal a közönséggel, akit harminc éve azzal kábítanak, hogy Szombathelyen színház lesz? Alakult egy társulat, majd azt mondták, a március 15-e téren színház lesz, a hölgyek már varratják az estélyi ruhájukat, aztán azt mondták, hogy a Hemó lesz színház, bejönnek egy lerobbant épület feljavított változatába, de ezt is elfogadják, aztán meg ez se lesz, hanem majd azt mondják, menjél moziba. A közönség lesz átverve.”

A színházpénz a színházé


Egyelőre nem a moziban néztünk körül, hanem a Hemóban, azaz a színházban. Az, hogy a Hemó nem egy színház, már kívülről is nyilvánvaló, de alaposabban körbenézve nem csak esztétikai szempontok indokolják az átalakítást. A fodrászat öt székkel üzemel, egy csappal és egy hajszárító búrával. Mint megtudtuk, mindenkinek készül előadás előtt frizura, a 9700-ban vannak olyan szereplők, akiknek ötször – előadás közben. A társulat összes férfiúja egy öltözőn osztozik, ami olyan kicsi, hogy ha egy ember bemegy, kettőnek ki kell jönnie.

A színházpénz a színházé


Van mosókonyha egy 30 évvel ezelőtt elterjedt géppel felszerelve, kb. két négyzetméteres, de ha valaki nem férne be, akkor moshat az emeleten a folyosón. A ruhatár ugyancsak a folyosón található, de a színpad bejárata mellett az átöltözés segítéséhez három darab százas szög szolgál. A kelléktárként ugyancsak a folyosó egy darabja szolgál, régről itt maradt szekrényekkel, amelyről leszedték az ajtókat. A zenekari árokban hatvan fok van, ha beköltöznek a zenészek, apró termetűek előnyben, mert felegyenesedni nem lehet benne. Egy színháztechnikai újítás révén, az országban egyedülálló módon a súgólyuk nem a színpad előtt és alatt, hanem oldalvást, a színészek feje felett kapott helyet.

A színházpénz a színházé


A kellékek az udvaron, csinos kék konténerekben. Itt kérdeztük meg Jordán Tamástól, milyen lesz az átalakítás után az épület. Megváltozik az előtér, az emeleten egy hat méter belmagasságú kamaraterem kap helyet, a nagyteremnek új burkolata lesz, kerül ide egy erkély (páholy) valamint meredekebb lejtésű lesz a nézőtér, a széksorok között is több hely marad. A díszletet mozgató berendezést pedig gépesítik.

Újságírói kérdésre Jordán Tamás elmondta, hogy a mai sajtótájékoztatóra meghívta Molnár Miklós és Sági József bizottsági elnököket, Czeglédy Csaba alpolgármestert és Horváth Arankát a kulturális iroda vezetőjét.

Nem jöttek el, de még csak vissza se jeleztek.
.