Karitász önkéntesek képzése a Szombathelyi Egyházmegyében

2009.06.06. 16:18

Mert jót tenni jó! 2008 novemberében - 17 év után újra - elkezdődött a Karitász-önkéntesek képzése, amelynek szombatról szombatra a Martineum Felnőttképző Akadémia ad otthont.

A képzés célja, hogy a programon való aktív és eredményes részvétel által a képzés hallgatói képesek lesznek a jövőben a Karitász-szervezetekben önkéntesként feladatot vállalni.

Martineum Felnőttképző Akadémia


Az első Karitászt Lorenz Werthmann 1896-ban, Németországban alapította, azzal a céllal, hogy a jó szándékú emberek önkéntes segítő munkáját szervezett keretek közé foglalja és hatékonyabbá tegye. Már a kezdeteknél alapvető célként fogalmazták meg, hogy a Karitász korra, nemre, felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül segít a rászorulókon. A katolikus plébániák köré csoportosuló hívő emberek közössége karitász csoportokat alakított. Később ezek a csoportok összefogtak, hálózatba szerveződve eredményesebben dolgoztak.

Az egyházi területi felosztás alapján egyházmegyei, majd nemzeti karitász szervezetek alakultak. A Magyar Karitász 1945-ig működött, majd kényszerű szünet után 1990-ben egyházi jogi személyként szerveződött újra.

Minden egyházmegyében megalakultak az Egyházmegyei Karitász szervezetek és 1995-re kialakult az országos karitász hálózat Magyarországon. Az önkéntesekkel végzett munka mellett 1994-től kezdve országszerte saját szociális és egészségügyi intézményeket hozott létre a segélyszervezet, fokozatosan bekapcsolódott a nemzetközi karitász segélyakciókba, programokba.

Martineum Felnőttképző Akadémia


A Karitász önkéntesek képzése című program 120 órás, akkreditált képzés, amelyen a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász jelenlegi és leendő önkéntes munkatársai vesznek részt az egyházmegye különböző településeiről - Körmendről, Jánosházáról, Ölbőről, Balogunyomból, Vasszécsenyről, Sorkifaludról, Tanakajdról, Gencsapátiból, és Szombathely különböző plébániáiról.

A résztvevők között vannak idős nyugdíjasok és családanyák, akik már régóta tevékenykednek a Karitász kötelékein belül, de vannak fiatalok – középiskolások és egyetemisták is –, akik még csak most ismerkednek a Karitász munkájával. A fiatalok jelenléte különösen fontos, hiszen nagy szükség van az utánpótlásra, hogy a Karitász a jövőben is sikeresen tudjon működni. Öröm nézni, hogy a különböző generációk milyen jól kijönnek egymással, a szünetekben a résztvevők közvetlenül beszélgetnek és megosztják egymással gondolataikat, tapasztalataikat, mindenkinek van egy kedves szava a másikhoz.

Az elmúlt fél év során a hallgatók különböző előadásokon vettek részt. Kezdetben Tuczainé Régvári Marietta, az Egyházmegyei Karitász igazgatója vázolta fel a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász 17 éves történetét, majd a hallgatók Horváth József atya által nyerhettek betekintést a Karitász teológiai alapjaiba, valamint az egyház társadalmi tanításába. Az elméleti oktatást dr. Széll Kálmán professzornak a keresztény etikáról tartott előadása zárta.

Martineum Felnőttképző Akadémia


A gyakorlati órák során bemutatásra kerültek a Karitász meghatározó intézményei: a HÁRSFA-HÁZ, a RÉV Szenvedélybetegek Gondozási Központja és a SZIKLA Közösségi Pszichiátriai Gondozó, a plébániai Karitász munkát pedig a már régóta a szociális területen tevékenykedő Karitász-tagok mutatták be. A hallgatók szituációs gyakorlatokon keresztül sajátították el a családsegítést, ezáltal ők is jobban beleélték magukat a sokszor reménytelennek tűnő helyzetekbe. Az egyes képzések során mindenki számára van lehetőség, hogy saját tapasztalataival, meglátásaival segítse a többiek munkáját, amivel a hallgatók szerencsére élnek is.

A résztvevők a jövőben Asbóth Mária, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szombathelyi vezetője által fogják megismerni a Máltai Szeretetszolgálat munkáját, Molnár Árpád kórházlelkész a kórházi beteglátogatásról fog beszélni, Lendvai Rezső betegjogi képviselő pedig betegjogi ismereteket fog átadni a hallgatóknak.

A szombat délutánonkénti képzés felelőse Rácz Szabolcs, aki pályázati ismereteket oktat, és számítástechnikai ismeretekre tanítja a résztvevőket. Erre többek között azért van szükség, mert felgyorsult világunkban ma már szinte mindent a világhálón keresztül intézünk. Éppen ezért a képzés végeztével minden résztvevő plébániájának Karitász csoportja egy felszerelt számítógépet is kap a munka megkönnyítése végett.

Martineum Felnőttképző Akadémia


Márciusban a hallgatók részt vettek az Egyházmegyei Karitász lelki napján is, ahol a lelki feltöltődés során a többi karitász munkatárssal együtt egy jó hangulatú napot töltöttek el, ezzel is összekovácsolva kis közösségüket.

A képzés 2009 novemberében, a Martineum Felnőttképző Akadémia által kiadott tanúsítvánnyal zárul, amelyet ünnepélyes keretek között a Szent Erzsébet- napi ünnepség keretében vehetnek majd át a Karitász munkatársai.


A Martineum Felnőttképző Akadémia az Alon-Infó regisztált partnere
.