
A tókialakítás előtt érdemes néhány szempontot figyelembe venni. Kis kertekbe – az adottságokra tekintettel – dísztó illik. Ez alatt olyan kisebb vízfelületű tavakat értünk, melyek fürdésre nem alkalmasak, de kellemes hangulatot teremtve díszítik a kertet. Lehetőleg olyan helyre építsük, amit a nap 5-6 órán keresztül sütni tud, ugyanakkor a túl sok napsütés algaburjánzáshoz vezethet. Nem érdemes a tavat lombhullató fa alá építeni, mivel ősszel sok munkával jár a levelek lehalászgatása.

A tómeder kialakításakor ügyeljünk arra, hogy jó minőségű fóliával béleljük, a fólia alá pedig mindenképp terítsünk fóliabetétként geotextíliát, amely az egyenetlenségek javítására szolgál. Ezután üzemeljük be a gépészeti rendszert, pl. víz alatti szivattyú, alapszűrő és egy levegőztető vízvisszavezető rendszer (szökőkút, vízesés, műpatak).
A fólia takarására természetes anyagokat (pl. kavicsot, köveket, nem éles sziklákat) használjunk.
A biológiai egyensúlyt vízi és mocsári növények beültetésével biztosítsuk.
A frissen kivitelezett tóba pár nap elteltével telepíthetjük a halakat. Dísztóba főleg aranyhalakat, színes koi-pontyokat érdemes rakni, sárgás-pirosas-kékes színük felülnézetből is jól érvényesül.

Halak esetén gondoskodni kell azok biztonságos átteleltetéséről is. Ennek érdekében a tómedret megfelelő mélységűre kell ásni (aranyhalak esetében min. 100 cm, koi- pontyoknak min. 150 cm mélység szükséges).
Ha a körülmények engedik, egy kis wellnes-oázist is létrehozhatunk kertünkben, ahol lehetőség van a fizikai és szellemi lazításra. A szűrőrendszerrel kialakított biológiai medencéknél, fürdőtavaknál – vegyszerek mellőzése (tisztítószer, fertőtlenítőszer) miatt – nem fenyeget bőrkiütés, allergiás reakciók, mivel a víz természetesen tiszta marad. A növények és mikroorganizmusok – melyek lebontják a szerves hulladékot – segítségével természetes öntisztulás is végbe megy a tóban.
A fürdőtavak így egyesítik a kellemes, kertbe illő megjelenést és a fürdőzés örömét.
Fürdésre alkalmas tavat ott alakíthatunk ki, ahol elegendő hely van a min. 70-80 m2-nyi vízfelületnek. Ekkora tó helyének, méretének meghatározásakor is több szempontot kell figyelembe venni. A kert méreteihez képest az aránytalanul nagy tó mélynek, sötétnek, fenyegetőnek tűnik, ezért a telek területének max. 1/3 részét foglalja el, és semmiképp se legyen nagyobb a ház alapterületénél. Ha viszont már kész, túlságosan nagy tavunk van, próbáljuk meg optikailag kicsinyíteni, pl. egy sziget (nagy szikla) kialakításával vagy ültessünk a partjára vízinövényeket. A dús növényzet emellett gyönyörködteti a szemet és odacsalogatja a kis élőlényeket is, így növelve a kert esztétikai és ökológiai értékét.

A tó helyét tervezéskor érdemes a kert kevésbé központi helyén kijelölni, mivel ha egy ilyen hangsúlyos kertalkotó elem központi helyet kap, az megnehezíti a kert későbbi alakítását.
A kivitelezés előtt gondoljuk végig azt is, hogy még milyen kiegészítő vízi motívumokat tervezzünk, pl. szökőkút, kisebb patak, vízesés, híd, sziget, világítás stb. jöhet szóba. Ezek nagymértékben alakíthatják a tó elhelyezését és módosíthatják az esztétikai összhatást.
Jó hír a kisgyerekes családoknak, hogy rendelkezésre állnak olyan eszközök, melyek a kerti tavat számukra is biztonságosabbá teszik, pl. fonott hálók kifeszítése a partmenti víztükör fölé. Ezek, amikor benövik a növények, szinte láthatatlanná válnak. Ezen kívül, mivel a gyerekek nagyon szeretik a vizet, építhetünk nekik kicsi, gyerekbiztos tavat is. A sekély, lassan mélyülő tó kialakítása is a biztonságot szolgálja.

Kerti tavunkba változatos vízi növényeket telepíthetünk. A partra – ez a mocsárzóna – nedvességet kedvelőket, pl. ernyős virágkáka, primula, mocsári gólyahír, kálmos, mocsári nefelejcs, hibiszkusz, ernyős virágkáka, nyílfű. A sekélyebb vízbe telepíthető pl. vízi hídőr, mocsári nőszirom, virágkáka, gyékény; a mélyebb vízbe pedig pl. a fehér tölcsérvirág, vízitök, réti füzény, vízi jácint.
Szép, úszó vízi növények a békaliliom és a békatutaj. Erősen burjánzó vízi növény a kanadai átokhínár és az apró békalencse. A tavi növények királynője a tavirózsa, melynek vannak tisztán fehér, sárga, piros, narancsszínű és rózsaszín árnyalatban játszó változatai is. A hazai fajták a legalább 40 cm-es vízben épségben áttelelnek.
A vízinövények – fajtájuktól függően – tavasztól őszig, változatos színekben pompáznak. Ha jól válogatjuk össze őket áprilistól októberig virágos lehet a tavunk.
Kerti dísztó és fürdőtó építéséről további ismereteket szerezhet, ha ellátogat a Zolla Kertkultúra Kft (Szombathely, Deák F. u.78.) 2009. július 11-ig, szombat délelőttönként megrendezésre kerülő információs nyílt napjaira, melyekről a
www.zolla.hu" target="_blank aktuális rovatában is olvashat.
****
A Zolla Kertkultúra Kft. az Alon-Info" target="_blank partnere.