
Kezdjük a végén.
Az ALON azt szűrte le, hogy a szombathelyi távhő egy olyan bolt, amit úgy tűnik, sokan kritizálnak, mivel drágán adja a portékáját, ráadásul a súlyos ezrekért cserébe gyengén, vagy túlteljesít, így vannak, akik 18 fokban vacognak a lakásukban, míg mások számára a tél a 27–28 fokos belső hőmérséklet miatt a szaunázás időszakát jelenti – ennek ellenére újabb és újabb vásárlók térnek be az üzletbe.
Ha tovább tágítjuk a látómezőnket, újabb – látszólagos? – ellentmondásra bukkanunk, hiszen a vasi megyeszékhelyen az országos trenddel ellentétben nem a leválás a jellemző, hanem a rácsatlakozás.

Gergácz Tamástól, a Szombathelyi Távhőszolgáltató Kft. főmérnökétől megtudtuk, hozzájuk nagyon kevés panaszos bejelentés érkezik. Az elmúlt két évben mindössze ketten váltak le a rendszerről: egy társasház egyik lakása, illetve egy épület. Ez utóbbi ráadásul nem is igazán sorolható ide, hiszen a fűtést azért oldották meg más módszerrel, mert a vállalkozás hőszivattyúkat forgalmaz és az ingatlant bemutatóteremmé alakították.
A vérveszteség tehát eltörpül a bővülés mellett.
Jelenleg a megyeszékhelyen összesen körülbelül 12 ezer lakásban szolgáltat hőt és melegvizet a távhőszolgáltató. 2008-ban közel 2 MW-tal (ez 100 lakást és 5 önkormányzati intézményt jelent) bővült a város távfűtéssel ellátott ingatlanainak száma.
Ennek okai között a főmérnök elsőként az alacsony díjakat említi. Szombathelyen országos viszonylatban a legalacsonyabbak a távhőszámlák. Igaz, a díjemelésekre évente egyszer mentrendszerűen sor kerül, ám az árnövekedés szempontjából is az országos lista alján szerepel a helyi szolgáltató.
Ekkor felrémlik előttünk a tavaly őszi hír, amelyre az országos sajtó is felkapta a fejét, nevezetesen hogy Szombathelyen harmadával drágul a távhő díja. Mint ismeretes, az emelésből az lett, hogy októberben és januárban is emelt az önkormányzat. Gergácz Tamás azt mondja, a távfűtés ennek ellenére olcsóbb a gázfűtésnél.
Felmerül a kérdés, hogyan lehetséges ez, ha a távhő is gázt használ a hő- és a melegvíz-szolgáltatáshoz, ám Szombathely ebből a szempontból szintén különleges helyzetben van, hiszen a kft. a gáz mellett másból is nyer hőenergiát.
A szolgáltató egyik fontos célja, hogy minél alacsonyabban tartsa árait, próbál az esetleges problémák elé menni – hangsúlyozza a szakember.
Ennek érdekében a fentieken kívül a fogyasztók rendelkezésére áll az ÖKO program, amely által azok egyedi fűtésszabályozó felszereltetése után jelentős összegeket takaríthatnak meg, akár a fűtési költség 25 százalékát is.
A főmérnök azt mondja, most eluralkodott az a hangulat, hogy le kell válni a távhőről. Az ezt szorgalmazók az előzetes számításokra hivatkoznak, amik valóban azt mutatják, az egyéni fűtés olcsóbb. Ám ilyenkor az almát a körtével hasonlítják össze. A beruházást nem követi kontroll, így nem derül ki, hogy 1–3–5–10 éves távlatban mennyibe kerül a gázfűtés. Az egyedi kazánoknál az üzemeltetési és karbantartási költségek, a különféle hatóságok díjai is felmerülnek. A távhősök ezeket az alapdíjjal egyenlítik ki. A távhő- és a gázszámla tehát nem ugyanaz. A levált lakók az üzemeltetési költségeket például a megnövekedett összegű közös költségben fizetik meg – tudjuk meg.
Megkérdezünk egy távhős lakásban élő lakót. Egyszobás kis lakását zimankó idején havi 15 ezer forintért melegíti fel a radiátor, ám mindössze 19–20 fokosra. Feljebb valahogy még sosem kúszott a hőmérő higanyszála – halljuk a panaszt. Emberünk úgy véli, sokan reklamálnak a szolgáltatónál a fűtés miatt. E véleményét arra alapozza, hogy amikor januárban problémája adódott, és tárcsázta a hibabejelentő számát, a telefont felvevő amúgy szimpatikus és segítőkész hölgy azt mondta, a karbantartóknak annyi munkájuk van, hogy csak néhány nap múlva tudják felkeresni. Viszont ha ezt nem akarja vagy nem tudja kivárni, nyugodtan hívjon központifűtés-szerelőt, kérjen tőle számlát, aminek összegét a távhő majd kifizeti neki.
Egy másik lakóval beszélgetve kiderül, 50 négyzetméteres lakásának egyedi fűtése a leghidegebb téli hónapokban körülbelül havi 30 ezer forintba kerül gázártámogatás nélkül. Drága, drága, de mégsem költözne távhős lakásba. Azt mondja, a szombathelyi lakások jelentős része elöregedett, nyílászáróik, szigetelésük nem felel meg a mai követelményeknek, neki pedig nincs több százezer forintja arra, hogy a felújításokat elvégeztesse. Így spórolni sem tudna. Arra pedig végképp nem futja, hogy korszerű lakásba költözzön. Le is vonja a következtetést: a távhő azoknak éri meg, akik új építésű, jó szigetelésű, fűtésszabályozóval felszerelt lakásokban várják a téli hónapokat.