Szombathelyi közgyűlés, 2009. június: forró évadzáró

2009.06.18. 21:47

Mondjuk ki: legfőbb ideje, hogy a szombathelyi közgyűlés nyári szünetre menjen. Ez a tanulság vonható le a tavaszi szezon utolsó testületi üléséről, melynek napirendelőttijét szétfolyó, személyeskedő, egyes városatyák szerint „méltatlan” vita uralta. Egyetlen pozitívum: kórházügyben némi előrelépés mutatkozik.

Kényes kérdések

Az első kényes kérdést Sági József (Fidesz) vetette fel, amikor azt javasolta, írjon ki pályázatot a kulturális bizottság arra, hogy ki rendezze meg a Százhold városrész juniálisát. Ugyanis a Százhold Városrészért Egyesület nem számolt el a tavalyi pénzzel, de az idei rendezvény megszervezésére Gyebrovszki János (MSZP) a kerület képviselője a Gyermekvédő Ligát kérte fel, ezt viszont kifogásolta a városrészi egyesület a kulturális bizottság előtt. Azért döntött úgy a bizottság, hogy pályázatot ír ki a rendezvény megszervezőjére, hogy ne vesszen el a százholdiaknak megítélt pénz.

Városháza nyár

Gyebrovszki viszont ezt kifogásolta, és a választókörzete elleni diszkriminációnak minősítette, amelyet a közte és a jobboldali frakció közötti személyes ellentétek motiválnak. Ezek a személyes ellentétek aztán pregnánsan meg is nyilvánultak becsmérlő kifejezések tekintetében. Azt is kikérte magának a képviselő, hogy a kvázi bűnözőnek állítsák be, és tájékoztatta a közgyűlést, hogy bűncselekmény hiányában lezárult az ellene közokirat-hamisítás ügyében indított eljárás.

Kényelmes felállás?

Marton Zsolt frakcióvezető (Fidesz) nem hagyta ki azt a lehetőséget, hogy emlékeztesse a közgyűlést és nyilvánosságot, az EP-választás eredményére, és meg is köszönte a polgároknak a szavazatokat. Gyimesi József (Együtt Szombathelyért Egyesület) a jobboldali győzelemből azt a tanulságot vonta le, hogy az lenne korrekt, ha új választást tartanának a városban. Felvetése egyik oldalon sem talált visszhangra.

Arra viszont helyesen világított rá a képviselő, hogy mindkét félnek kényelmes ez a felállás, gyakorlatilag egymásra lehet tolni a felelősséget. A rossz döntésekért – melyet most a jobboldalnak kell helyrehozni – a baloldalt lehet hibáztatni, a baloldal viszont azzal takarózik, hogy már egy éve jobboldali többség van, ennek ellenére semmivel sem mennek jobban a dolgok. Sőt, például a sportcsarnok üzemeltetéssel kapcsolatos Unihall-szerződés felmondását nem terjesztette bíróság elé a Szova, ezért csak nagyon hosszadalmas jogi procedúra keretében lehet ennek érvényt szerezni. (Az ötlet a jobboldalé volt, amit a közgyűlés nemrégiben el is fogadott.)

Szova-ügyek

Ezzel ráterelődött a Szova ügyeire a szó, amely során kiderült, hogy virtuálisan (az árfolyamkülönbségből adódóan keletkezett) 680 millió forintos hiánya van a cégnek, egyébként viszont adózás előtti eredménye 100 millió pluszt mutatott.

Hogy jó üzlet volt vagy sem ingatlanokat és kötvényt venni, ennek tisztázására jó háromnegyed óra elment. Az Unihall-ügy részletei amúgy homályba vesztek.

Megelégelték

Prugberger Emil (Pro Savaria) megelégelte a közgyűlési csetepatét, és a felelősség kérdésére reagálva kijelentette, hogy a város lakóit nem hozza emelkedett hangulatba a vita, „az emberek azt mondják, ez a város vezetése. Én felvállalom a felelősség egy huszonkilenced részét, és mindenki vállalja fel a saját részét”. Hozzátette, „kár többségre hivatkozni a városvezetésnek: Minden egyes döntést, amit az ellenzék hoz, a polgármester meg tud vétózni. Sajnálom Szombathely lakóit, hogy ezt a méltatlan vitát kell hallgatniuk”. Hasonló véleményt fogalmazott meg Varga Tamás (SZDSZ), aki közönségként említette a város lakóit, a közgyűlési vitát pedig színjátéknak.

Utcán a kemény mag

A vitában szünetet a városi rendőrkapitány, Hollósi Gábor előrehozott felszólalása hozott. A kapitány a város közbiztonságát szilárdnak ítélte a tavalyi jelentés alapján. Egy-két új jelenségre azonban felhívta a figyelmet: nem kellene pénzt adni a Fő téren a járókelőket zaklató koldusoknak – mint mondta –, a szociális ellátórendszer jóvoltából senki nem hal éhen a városban. A másik, ennél aggasztóbb jelenség a csoportos utcai erőszak, a futball-huliganizmus megjelenése Szombathelyen. Ez egy ötvenfős csoport aljas tevékenysége, amely a városi csapat ellen játszó klubok szurkolóit fenyegeti. Legutóbb (a ZTE elleni meccs után) háromszáz rendőr valóságos utcai harc árán fékezte meg a Molotov koktélokkal, üveggel, kövekkel dobálózó a helyi kemény magot. Ez ellen közösen kell fellépni – jelentette ki.

A napirend előtti hozzászólások második felvonásában sem változott a közgyűlés hangulata, sőt a kétórás szünet sem hozott enyhülést, az csak a napirendi pontok tárgyalásánál normalizálódott némiképp.

Előrelépés kórházügyben

Tárgyalták a járóbeteg ellátás és a kórházzal kötendő együttműködés ügyét. Prugberger Emil elmondta, hogy nem lett a Markusovszky járványügyi központ, csak a súlyos szövődményes esetek ellátására jelölték ki. Pruberger Emil emlékezetett, hogy négy nem szövődményes eset is idekerült a közlemúltban. Ismét felkérte a bizottság a polgármestert, hogy kérje fel a kórházat, egyeztesse a pandémiás tervét a várossal. Kovács Ferenc megyei elnök levelét szívélyesebbnek ítélte, ebben az elnök korrektnek és megalapozottnak nevezte a bizottság döntését. Prugberger Emil értékelése szerint mindez az együttműködés irányába mutat. Ugyanakkor Kovács Ferenc várja, hogy mennyivel járulna hozzá a város a járóbeteg ellátásának költségeihez.

Ezt egyelőre a bizottság elnöke nem látja indokoltnak. Viszont az együttműködési megállapodásba betenné a kórház székhelyének visszahelyezését Szombathelyre, ezen kívül kapjon helyet a kórház irányító szerveiben a város, kapjon egyetértési jogot. Azt is javasolta a bizottság, hogy a város neve kerüljön bele a kórház elnevezésébe.

Marton Zsolt emlékeztetett arra, hogy szükség lenne, a betegellátási érdekek vizsgálatára. Ipkovich György viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a megye együttműködés lehetőségét ajánlotta fel, amelyben lehetőség lenne a járóbeteg ellátással kapcsolatos városi igények megfogalmazására is. „Ha ez egy aprólékos folyamat, az is megéri, mert három évig nem volt semmi.”

Az előterjesztést elfogadták, ez alapján sor kerülhet a megyével való további egyeztetésre. A kérdés csak az, hogy egymás között tudnak-e egyeztetni a városi politika szereplői.
.