
Az ünnepség
Rövid köszöntőjében Dr. Lakner László, az intézmény elnök-vezérigazgató főorvosa elmondta: nagyon örül, hogy ennyien ellátogattak az ünnepségre, külön kiemelve azt a néhány fős nyugdíjas csapatot, akik a hasonló típusú rendezvényeknek mostanra már állandó vendégei lettek.
Az avatóbeszédek sorát Kovács Ferenc, a Vas megyei közgyűlés elnöke kezdte. „Magyarországon egyedülálló a készülék, máshol nem érhető még el. Nem csak vizsgál, hanem felvételeket készít a szemüregben a szem tükréből. Ezáltal korai stádiumban felismerhetővé válhat akár a cukorbetegség, akár érrendszeri betegségek tünetei” – mondta szakavatottan. Végezetül megköszönte a szakemberek – kis fizetésük ellenére - kitartó munkáját a kórház korszerűsítése érdekében.

Az átadó ünnepségen jelen volt Ipkovich György Szombathely város polgármestere is: „Örülünk, hogy korszerű épületek és műszerek állnak rendelkezésre a térség lakosságának szolgálatára, és bízunk benne, hogy a humán erőforrásra is sikerül a jövőben a jelenleginél többet fordítani, hisz szakemberekre szükség van” – mondta, hozzátéve, hogy apró változtatásokkal, de elfogadták a megyegyűlés együttműködési szerződését, így reméli, hogy a múlthoz hasonlóan ismét sikerrel dolgozhatnak közösen a térség lakóiért, egy jobb egészségügyi ellátásáért.
A készülékről
Dr. Bátor György a Szemészeti Osztály osztályvezető főorvosa mutatta be részletesen a készüléket. A pontos neve: Heidelberg Retina képalkotó készülék. Gyakorlatilag egy digitális fényképezőgépből és egy optikai tomográfból áll. Lehetővé teszi az élő szövet azonnali feldolgozását. Kétdimenziós keretben készít felvételt, majd ezeket egymáshoz illesztve 3D-s képet alkot.
A módszer lényege
A lézersugár bejut a szembe, majd a visszaverődésről időbeli eltolódással mikrométeres vékonyságú képet készít. A gép 40 ezer sort képes másodpercenként végigpásztázni.
Amit vizsgálni tud
A masina a látóhártya és a szemgolyó belsejét kitöltő üvegtest találkozási pontját, valamint a látóhártya alatti érhártya felszínét vizsgálja. Kiválóan alkalmas az éleslátás területén létrejött elváltozások - például a cukorbetegség okozta látásromlás - kimutatására, vagy akár a zöld hályog okozta látóhártya károsodás szűrésére, és mivel korán kimutatja, elkerülhető a végleges látásromlás. Egy helyben, egy időben hatféle vizsgálatot tudnak végrehajtani a készülékkel, nincs erős fény, speciális lézerfénye pedig egyáltalán nem zavaró. Nem mindig szükséges a pupillatágítása sem, ami szintén pozitívum.
Próbavizsgálat
A beszédeket követően ünnepélyes átadás és próbavizsgálat következett. Elsőként egy kis szerepcsere: Lakner László a készülék másik oldalán, Kovács Ferenc által vizsgálva.

A készülék láthatóan nem különbözik a megszokott szemvizsgálóktól, hasonló méretei vannak, viszont a speciális lézer és a számítógépes összeköttetése révén azonnali kiértékelést tesz lehetővé. Felvételt készít a látóhártya vastagságáról és egy egészséges szemmel összehasonlítva mutatja ki az elváltozásokat. Mostantól bárki elérheti az intézményben, nagy szerepet tölt majd be tehát a betegségek korai stádiumának felismerésében, ezáltal megelőzésében és a tartós látásromlás elkerülésében.
Ilyen és ehhez hasonló, a szakemberek munkáját segítő és gyorsító felvételeket készít szemünkről a gép:
