Évi 200 tonna kutyaszar Szombathelyen - kampány a kulturált ebtartásért

2009.07.08. 21:24

A kulturált ebtartásért indít kampányt a szombathelyi közterület-felügyelet a közeljövőben, melynek során felvilágosító füzetet, és kutyapiszok eltakarítására alkalmas eszközt osztanak a gazdiknak. A város ugyanis tele van kutyaszarral, különösen a lakótelepeken érheti a gyalogost váratlan „szerencse”.

Ugyan a kutyatulajdonosok többsége rendkívül sokat foglalkozik a kutyájával, jól megélnek a kutyakozmetikusok, kutyafodrászok és kutyatemetők, ám van, amiben az ebtulajok nem ennyire igényesek: a kutyák nyomát látni a járdákon, de ez még a szerencsésebb eset, rosszabbik az, amikor nem látni: lapul a gazban.

A városban körülbelül 6-7 ezer kutya lakik. Úgy tudjuk, ebenként átlagosan kb. 8-10 dekányi kutyagumi termelődik naponta, azaz évi (körülbelül) 204 tonna „hulladék” keletkezhet ily módon Szombathelyen. Ennek jelentős - és leginkább zavaró - hányada a lakótelepeken, és nem is feltétlenül a kutyafuttatókon kerül szem elé vagy láb alá. De ha utóbbi helyen is, hát ott sem kellemes belelépni, meg ott sem túl „egészséges” otthagyni. Az is előfordul még manapság is, hogy a kutyák a játszótereken szórakoznak vagy póráz nélkül futkorásznak, ami méltányolható igény a kutyusok részéről, és nem az ő hibájuk, hogy ezt nem az erre a célra kijelölt helyen teszik.

Évi 200 tonna kutyaszar Szombathelyen


A családi házas övezetekben is bevett szokás, hogy a kutyát akkor viszik sétálni, amikor épp „ráérik” a szükség – mármint a kutyára. Így a kutyus elvégzi egészségügyi sétáját, meg a gazdinak sem kell megtennie söprű-lapát-kutyagumi-kuka útvonalat az udvaron.

Természetesen lehet büntetni az állatok tartásáról szóló önkormányzati rendelet megszegőit, sőt, kell is, de mint az Papp Győző, a szombathelyi közterület-felügyelet helyettes vezetője megjegyezte, nem lehet minden eb mellé közterület-felügyelőt állítani. Történik bírságolás az ebtartási rendelet megszegése miatt, sőt szabálysértés miatt feljelentés is, de nagyon nehéz tetten érni a szabálytalankodót, legtöbbször már csak a corpus delictit találják a helyszínen.

Amikor ugyanis meglátják a kék egyenruhát, a kutyások roppant fegyelmezetté válnak – úgy látszik, a pavlovi reflex nem csak az állataiknál működik – és felcsatolják a pórázt, meg még az épp akkor keletkező „nyomokat” is eltüntetik.

Varsányi Péter, a közterület-felügyelet igazgatója épp ezért úgy gondolta, a büntetés, bírságolás helyett inkább a szemléletformálásra kell helyezni a hangsúlyt. Elképzelésével megkereste a szombathelyi bűnmegelőzési, közbiztonsági és közrendvédelmi bizottságot, amely grémium egyhangúan támogatta azt a kampányt, amely az ebtartók figyelmét hívja fel az előírásokra: póráz, szájkosár, lift használatának, a kutya sétáltatásának szabályaira, és általában az ebtartásra vonatkozó rendelkezésekre. Köztük természetesen arra, hogy „az ebtulajdonos vagy az eb felügyeletével megbízott személy köteles gondoskodni arról, hogy az eb a közterületet ne szennyezze. Az eb által a közterületen keletkező szennyeződést azonnal el kell távolítani. E célra az eb tulajdonosa vagy az eb felügyeltével megbízott személy kutyaszettet, vagy az ürülék eltávolítására alkalmas eszközt köteles magánál tartani és az ellenőrzésre jogosultnak kérésre bemutatni.”

Hogy az utóbbi kötelesség teljesítését elősegítsék, nem csak szórólapot, hanem praktikus, övre, táskára, esetleg pórázra, felcsatolható – csak hogy otthon ne maradjon – műanyag tokot kapnak ajándékba a gazdik, amelyben a kutyapiszok felszedésére alkalmas tasakot lehet tartani.

A zacskó-kezdőcsomag is ajándék a kutyásoknak. Mint azt Varsányi Péter az Alon érdeklődésére elmondta, nem a bírságolás a cél, hanem a figyelemfelkeltés, egy tisztább, élhetőbb város érdekében.




Eb meg a Szahara

Minden nagyvárosban probléma és téma a kutyaszar. Bécsben nemrégiben hoztak komoly bírságolási rendeletet, Budapesten meg nem is egy olyan gépezet működik, amellyel a kutyapiszkot gyűjtik össze – az adófizetők pénzén. Holott, sokkal egyszerűbb lenne, ha a kutyasétáltatók nem hagynák ott a „terméket”, szó szerint úgy, mint az eb a Szaharát. Persze, ciki, hogy valaki lehajoljon a kutyaszarért, elvégre milyen undorító a kakiba nyúlkálni, még zacskóval, lapáttal is. Még a saját kutya után is.

De talán érdemes lenne a kutyásoknak abba belegondolni, milyen undorító a kutyaürülék a nem kutyásoknak. Ha egy pici empátiával rendelkeznének, akkor azt is könnyen beláthatnák, hogy vannak, akik nehezen tolerálják a konyhaablakon a porral együtt beszivárgó kutyaszar-részecskéket. Ha orsóféreg-pete is van benne, vagy egyéb kórokozó, akkor meg pláne. Ugyanis arról is hajlamosak a kutyatartók megfeledkezni, hogy bizony a kutyaürülék komoly humán-egészségügyi, járványügyi veszélyeztető tényező. De az állategészségügyi szempontból is hasonló a helyzet, a másik kutyájának az ürüléke adott esetben az ő kutyájukat fertőzheti meg, és persze viszont. (De ugyebár, a saját kutya az sose férges.)

Épp a kutyások érdekében állna minden szabályt betartani, részben a saját kutyáik egészsége érdekében, részben pedig azért, hogy az ebtartók és a másik emberfajta között ne kutya-macska barátság legyen. (K. Gy.)
.