Mediawave: Győrből Szombathelyre?

2009.08.26. 21:32

A vasi megyeszékhelyre költözne Győrből a Mediawave fesztivál – tájékoztatta a szombathelyi kulturális bizottságot szerda délután Feiszt György tanácsnok a grémium szerdai ülésén. A bizottságnak nem volt ellenvetése, döntés szeptemberben várható. Kevésbé kellemes témák is előkerültek.

Mediavawe: Egy Top20-ban levő kulturális nagyrendezvény költözhet Szombathelyre

A Bartók Fesztivál, a Savaria Karnevál mellett egy újabb, világszerte ismert esemény színtere lehet Szombathely. A Győrben eddig sikeresen működő Fényírók Fesztiválja néven is futó, valamint Nemzetközi Film és Zenei Fesztivál alcímen is számontartott rendezvény szervezője a Nemzetközi Vizuális Művészeti Alapítvány a nyáron kereste meg a vasi megyeszékhelyt, alkalmasnak találva a várost a Mediawawe Fesztivál megrendezésére. Feiszt György nem részletezte, hogy miért távozna Győrből a rendezvény, a bizottsági ülésen csak annyit tudtunk meg, az utóbbi időben korántsem felhőtlen a fesztivál szervezői és a győri városvezetés között a viszony, ezenkívül Győr belvárosa olyan átalakításon ment keresztül, amely már nem nyújt ideális helyszínt a rendezvénynek.

Szombathelyre költözne Győrből a Mediawave


A húsz országosan kiemelt rendezvény között szereplő esemény tavaly egy hét alatt harmincezer vendégéjszakát jelentett Duna-parti városnak, de még ennél is többet jelenthet a nemzetközi ismertsége szempontjából a jól bejáratott, stabil marketinggel rendelkező, a kontinensen kívülről érkező látogatókat is vonzó fesztivál Szombathelynek – érvelt Feiszt György. Ehhez kedvező klímát nyújt Szombathely filmes élete, a vizuális képzést is adó Savaria Egyetemi Központ, az Agora Savaria filmszínház a maga art mozi jellegével, és a Fő tér, amely bejáratott fesztiválhelyszín.

Győr és a Mediawave vitája

„Az idei, 19. Mediawave-fesztivál rendezvényeinek 30 ezer látogatója volt, de a haszon nem a rendezőknél csapódik le. A szervező alapítvány egyre nehezebb anyagi helyzetbe kerül.” A Kisalföld írását itt olvashatja el.

Nem változatlan formában kerülne át a rendezvény. Egy hét helyett három (április végi, május eleji) hétvégén tartanák meg, külön-külön tematikával, és egy kicsit Szombathelyre szabottan. Az első hétvégén a táncé lenne a főszerep: a szombathelyi kulturális központtal, az Agorával közös szervezésben a Tánc világnapi rendezvényre kerülne sor, kiegészülve egy Kárpát-medencei néptánc-találkozóval.

A következő víkenden kimagasló zenei és színházi és film produkciók mustrájára kerülne sor, szabadtéri és zárt helyszíneken, melyeknek egyikéül a Bartók Termet álmodták meg a szervezők világhírű fellépőkkel. E hétvége egyik fontos eseménye a fesztiválzáró gála, mely a filmverseny eredményhirdetése is egyben. Május közepére egy nemzetközi zenei találkozót terveznek. A hármashatár közelségét kihasználva, Magyarországot és Vas megyét, Ausztriával és Szlovéniával összekötő, párhuzamosan futó, közös szervezésű rendezvénysorozattal spékelnék meg a rendezvényt, jazz és ethno zenei koncertekkel, nemzetközi konferenciák, workshopok kíséretében.

Sági József a bizottság elnöke „inkább támogatja a rendezvény” Szombathelyre importálásnak gondolatát, és a bizottság részéről sem érkezett ellenvetés – csak annyit jegyeztek meg a tagok, hogy olyan megállapodáson kell gondolkodni, amely hosszú távú együttműködés alapja lehet, beleértve a város által nyújtandó pénzügyi támogatást is, valamint az együttműködést az önkormányzat kulturális intézményével.

A szerdai tájékoztató várhatóan hamarosan sor kerül a bizottsági és közgyűlési döntésre is, mert szeptemberben alá kellene írni az alapítvánnyal a megállapodást

Két szék között az MSH?

A Mediawawe-nél kevésbé kellemes téma is szerepelt a bizottság napirendjén, mégpedig a Művelődési is Sportház Agóra-pályázat keretén belüli megújulása. E tekintetben nem túl biztatóak a kilátások. Bár a két dolog egymástól kicsit távolinak tűnik, de ez a fesztivál talán segít abban, hogy ne bukja el a város azt a pályázatot, amelyet regionális kulturális központ létesítésének kiírására írtak ki, és amely számos – ha csak nem számtalan – variáción ment már eddig keresztül.

Mint arra olvasóink bizonyára emlékeznek, a Weöres Színház megalakulásakor kapóra jött az a pályázat, amelyet ugyan nem színház létesítésére szólt, hanem kultúrházra, de úgy tűnt, hogy bele lehet applikálni egy színházi játszóhelyet, melynek a volt Helyőrségi Művelődési Központot (Hemó) szemelte ki a teátrum valamint a város vezetése.

Szombathelyre költözne Győrből a Mediawave


Miután kiderült, hogy állandó játszóhely egyelőre nem létesülhet – financiális okokból –Szombathelyen, viszont a város megkapta a színház-előkészítésre szánt pénzt (összességében úgy másfélmilliárd forintot) a Hemó átalakítására, a közgyűlés úgy döntött, hogy megpróbálja az első körön sikerrel keresztüljutott pályázatot átvinni a Művelődési és Sportházra.

Kezdeményezte a fejlesztési tanácsnál a változtatás elfogadását, de a döntés csak most, augusztus elején született meg. Pontosabban most sem, mert döntéshozók közül hárman támogatták, hárman ellenezték. A grémium vezetője pedig – a cikkünk leadásáig - még nem döntött. Viszont a pályázati anyagot be kell nyújtani szeptember elején. A polgármesteri hivatal munkatársai azzal a kérdéssel fordultak a bizottsághoz, hogy leadják vagy ne?

A dolgot bonyolítja, hogy az irányító hatóság előírta, hogy legyen a két épület között összeköttetés, amit a tervező egy vizuális korridorral kíván megoldani. Az épület felújítására szóló engedélyezési terv is elkészült harmincmillió forintért. (Lakézi Gábor, a városfejlesztési és városüzemeltetési osztály vezetője megjegyezte, olyan szerződést kötöttek, hogy a tervezés bármelyik fázisában lefújhatták volna a munka folytatását, de mivel semmi jel nem utalt arra, hogy elbukhatjuk a pályázatot, a mérnök folytatta a munkát, akárcsak a hivatal munkatársai.)

Még ezen kívül is adódott egy kis probléma. Az eredeti pályázatban nettó összeget kért a város – gondolva arra, hogy az épület bérbeadásával az áfát visszaigényelhetjük – a második fordulóban viszont új elemként belépett a bérbeadási moratórium. A szakemberek szerint erről sem reménytelen tárgyalásokat kezdeményezni az irányító hatósággal. Ha azonban ez nem vezet sikerre, akkor 250 millió forinttal többe kerül a beruházás.

A bizottság egyértelműen amellett foglalt állást, hogy nyújtsa be a hivatal a pályázatot, a Sportház felújítása elengedhetetlenül fontos. Ehhez azonban a közgyűlés döntése is szükséges: ez szeptember elején várható.

Hogy mennyire befolyásolja a döntéshozókat a városházán belül, a fejlesztési tanácsnál, ügynökségnél, hogy a város tavasszal - és remélhetőleg hosszú távra - egy regionálison messze túlmutató kulturális szerepet vállalhat fel – majd kiderül.
.