Mennyi a szombathelyi városi cégek vezetőinek fizetése?

2009.09.15. 14:31

Kedd reggelre minden szombathelyi önkormányzati cég közzétette a tisztségviselőinek javadalmazásáról szóló beszámolót. Meg is néztük, ki mennyit keres - átlagosan havi félmilliót -, és arra is rákérdeztünk, hogy miért kapnak fizetést a felügyelő-bizottsági és az igazgatótanácsi tagok.

A városi cégek vezérkara

Városháza nyár

A Szova Zrt. vezérigazgatója, dr. Németh Gábor Tamás személyi alapbére havi bruttó 890.400 forint. Prémiuma éves személyi alapbérének maximum 90 százaléka, de ezt csak akkor kapja meg, hogyha teljesíti a prémiumkiírást. Ez 2009-ben a hulladékprojekt megvalósítása, a hatékonyság javítása, a Távhőszolgáltató Kft. apportja, valamint az üzleti tervben kitűzött üzemi eredmény túlteljesítése. Az igazgatótanácsi (it) tagok (7 fő) 126 ezer forintot kapnak bruttóban, kivéve az elnököt, aki 140 ezer forintot. A felügyelő-bizottság (feb) tagjainak (12 fő) ugyancsak havi bruttó 126 ezer forint a tiszteletdíja, a feb elnökének bruttó 140 ezer forint a járandósága. (A városi cégek javadalmazásainak részletei itt olvashatók.)

A Savaria Rehab Team ügyvezető igazgatója, Horváth Olga bére bruttó 492 ezer forint. Prémiuma az éves személyi alapbér 25%-a, de ezt akkor fizetik ki neki, ha a tárgyévi üzleti tervet teljesíti a cég. Hidegétkezési utalványt havonta 5 ezer forintért kap. Felmentési ideje nyolc hónap, végkielégítésként 10 havi átlagkeresetet kapna. A többi vezető beosztásban lévő munkatárs (8 fő) bére 270 ezer és 180 ezer forint között van. A felügyelő bizottság elnöke 45 ezer forintot kap bruttóban, a tagok (négyen vannak) 31.900 forintot.

A Savaria TISZK elnökének, Szabó Leventénének személyi alapbére bruttó 470 ezer forint, a szakmai vezető és a gazdasági vezető egyaránt bruttó 350-350 ezer forintot keres. A feb elnöke 27 ezer forintot kap bruttóban havonta, míg a négy tag 25-25 ezer forintot.

A Szombathelyi Haladás ügyvezetője Dobány Lajos megbízási szerződés alapján látja el tisztségét, bruttó 200 ezer forintért. Illés Béla társ-ügyvezető társadalmi megbízás alapján, és társadalmi munkában dolgozik, azaz ingyen. Tóth Miklós menedzserigazgató bruttó 150 ezer forintot kap. A négy feb tag nem kap semmilyen juttatást.

A Regionális Szociális Forrásközpont igazgatója, Füzessy Józsefné 432 ezer forintot keres, prémiuma az éves illetményének 25 százaléka lehet. Az osztályvezetők (hárman vannak) 360-233 ezer forintot keresnek. A Fogyatékos Emberek Nappali Szolgálata szolgálatvezetőjének illetménye 194 ezer forint, ezt egészíti ki a 20 ezer forintos vezetői pótlék, a Szombathely és Kistérsége Integrált Támogató Szolgálatának vezetője pedig 177 ezer forintos fizetést kap, és neki is jár a vezetői pótlék. A feb tagok hárman vannak, ketten 39 ezer forintért dolgoznak, az elnök 45 ezerért.

A Sportszolgáltató Kft. nagyon diszkrét megoldást választott a közzétételre, csak a tisztségviselők keresetét tette közzé, a neveket nem. Az ügyvezető igazgató (Németh Zsolt) havi bruttó 400 ezer forintot keres, a feb elnöke bruttó 44 ezer forintot, két tagja pedig 27-27 ezer forintot kap havonta.

A Szombathelyi Televízió 2011. május 31-ig kinevezett ügyvezető igazgatója, Szöllősi Iván bruttó alapbére 386 ezer forint. Az ügyvezető részére a 2009. évre prémiumkiírás nincs. Saját gépkocsi használata kiküldetési rendelvény alapján, céges telefonhasználat korlátlanul illeti meg. Ezen felül egyéb költségtérítésre nem jogosult. Rendes felmondás esetén az ügyvezetőt legfeljebb egyévi, ha a határozott időből még hátralévő idő egy évnél rövidebb, a hátralévő időre jutó átlagkeresete megilleti. Végkielégítést nem kap. A felügyelő bizottsági tagok tiszteletdíja 29.000 forint.

A Szombathelyi Távhőszolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója, Idrányi Zsolt bruttó 580 ezer forintot keres, prémiuma az éves bérének 90 százaléka lehet, de az idén nincs számára prémiumkiírás, tehát 2009-ben nem kap prémiumot. A felügyelőbizottság elnöke, Soós József bruttó 104 ezer forintot kap tiszteletdíjként, a tagok (négyen vannak) bruttó 97 ezer forintot.

A Vasivíz ZRt. nagyon korrekten számol be a tisztségviselők juttatásáról, a cafetériát és a nettó összegeket is feltünteti. A vezérigazgató, Wagner József havi bruttó 771 ezer forint (nettó 449 ezer forint) fizetést tudhat magáénak, ezen kívül kap havi 6000 ezer forint étkezési utalványt, évente háromszor 7150 forintos ajándékutalványt, prémiuma az éves bér 120 százaléka, felmondási ideje hat hónap, végkielégítésként pedig 9 havi fizetése illeti meg. Az igazgatótanács elnökének, Lendvai Ferencnek 197 ezer forint a bruttó illetménye, a tagoké 131 ezer forint. A feb elnökének, Fekete Tamásnak a tiszteletdíja 131 ezer forint, a tagoké 89 ezer forint.

A Weöres Sándor Színház igazgatója, Jordán Tamás személyi alapbére bruttó 515 ezer (nettó 325 ezer) forint, ezen felül megilleti havi 90-95 ezer forint személygépjármű költségtérítés. A felügyelő bizottság elnöke és tagjai (összesen öten vannak) havi bruttó 20 ezer forintért látják el tisztüket.

A FALCO KC Szombathely Sportszolgáltató Kft. ügyvezetője Gráczer György havi munkabére bruttó 280 ezer forint. Felmentési idő: 60 nap, 4 havi átlagkereset a végkielégítése. Az öt felügyelő bizottsági tag tiszteletdíj és költségtérítés nélkül látja el feladatát.

Szombathely város cégeinek vezetői, igazgatótanácsi és felügyelőbizottsági javadalmazásainak további részleteit itt találja.

De mit csinál a felügyelőbizottság?

Az egyértelmű, hogy egy igazgató mit csinál, de ennél sokkal kevésbé világos, hogy mennyit dolgoznak az illetményükért a felügyelőbizottságok, vagy az igazgatótanácsok, és mivel az egész nyilvánossági kérdést egy köztulajdonban lévő cég sokáig jól titkolt ügyei robbantották ki, a felelősségüket is firtattuk.

Soós József a Távhőnél a feb elnökségi tisztét tölti be, a Szova felügyelőbizottságánál pedig tag. Megtudtuk a képviselőtől, hogy a febek tevékenységének lényege, hogy a tulajdonosi érdekeket képviselik, a tulajdonos nevében ügyelnek a vállalkozások tevékenységére. Munkájukért saját vagyonukkal felelnek, tehát ha olyan hibát követ el a cég, amelyből anyagi kára származik a tulajdonosnak, önkormányzati cég esetében a városnak, akkor ezért felügyelőbizottságok tagjai felelősségre vonhatók, annak anyagi konzekvenciájával együtt. Más kérdés, hogy ezt nem érvényesíti a tulajdonos – jegyezte meg Soós József, de azt is hozzátette, arra is van példa, hogy a feb véleményét, javaslatát a tulajdonosi jogokat gyakorló közgyűlés, esetleg annak vezetője hagyja figyelmen kívül. Ekkor a felelősség viszont már nem a felügyelőbizottságé.

Soós József azt mondja, a Távhőnél vannak olyan időszakok, amikor akár hetente szükséges a felügyelőbizottságot összehívni, például amikor az árak megállapítása, vagy beruházási döntések előkészítése folyik.

Rákérdeztünk, hogy mennyire tudja követni a feb egy cég gazdálkodását. Megtudtuk, elvileg bármibe beleláthat. Ez azonban feltételezi, hogy szoros az együttműködés a könyvvizsgálóval, aki a gazdálkodás törvényességéért felel. Természetesen az élet nem mindig igazolja vissza az elméletet. Soós szerint kötelessége a felügyelőbizottságnak, hogyha valamilyen visszásságról bárkitől tudomást szerez, annak utánajárjon.

És az igazgatótanács?

A város legnagyobb vállalkozása a Szova ZRt. Itt a legmagasabbak a feb és az igazgatótanácsi (it) díjak. Az it feladata egyebek mellett a társaság gazdálkodásának irányítása, az üzleti koncepció és az éves költségvetés kidolgozása, és az erről való beszámolás az alapítónak, azaz Szombathely város közgyűlésének. Véleményezi az alapító kizárólagos hatáskörébe tartozó döntéseket. Saját hatáskörében a 100-300 millió forint értékű szerződésekről dönthet, részt vesz az operatív munkában. Annál is inkább, mert amint azt Breznovits Istvántól, az igazgatótanács elnökétől megtudtuk, a több mint hárommilliárd forint árbevételű cég több divíziójánál történő munka heti egyeztetést igényel az igazgatótanács elnöke és a vezérigazgató között.

A feladat lényegét úgy foglalta össze Breznovits István, hogy a tulajdonos, mint a cég működését lényegesen befolyásoló döntéshozó és a döntést előkészítő és végrehajtó vezérigazgató „között” helyezkedik el. Havonta legalább egyszer üléseznek, a napirenden a közgyűlési döntést végrehajtása vagy épp annak előkészítése szerepel, a zrt. „normál” működésének figyelemmel kísérése mellett, tehát nem csak a 100-300 milliós kérdésekre fókuszálnak. Ezen kívül, ha szükséges, rendkívüli ülést is összehívnak. A legtöbb dolga az elnöknek van, aki az igazgatótanács üléseit előkészíti, kiküldi, hogy a tagok is véleményt tudjanak formálni. Hetente legalább egyszer konzultál a vezérigazgatóval, szakemberekkel A vezérigazgató az elnökkel konzultálva készíti elő az igazgatótanácsi napirendeket, amely többszöri találkozót igényel. Mind emellett az elnök gyakorta képviseli a céget fórumokon és fajsúlyos tárgyalásokon, döntés előkészítő egyeztetéseken.

Nem könnyű egy piaci szereplőként működő vállalkozást irányítani abban a struktúrában, amelyben a különböző kompetenciával és felelősségi körrel rendelkező közgyűlés, az igazgatótanács, és a cég napi működéséért is felelős vezérigazgató szerepel, és még ott van a felügyelőbizottság, mint ellenőrző szervezet. A döntések akár több hónapot is igénybe vehetnek, de mint az elnök hangsúlyozta, mégis szükséges ez a felállás, mert közvagyonról van szó.

Rákérdeztünk arra is, mi történik akkor, ha a tulajdonos olyan döntést hoz, amely nem egyezik az igazgatótanács véleményével. Breznovits István elmondta, hogyha nem ütközik törvénybe, a tulajdonos döntését nincs lehetősége sem a vezérigazgatónak, sem igazgatótanácsnak felülbírálni, azt végre kell hajtani. Viszont az igazgatótanácsnak az is nagyon fontos feladata, hogyha tudomást szerez a tulajdonos szándékáról, akkor tájékoztassa, hogy a döntése milyen következményekkel járhat, és ha szükségesnek ítéli szakmailag megalapozott alternatívákat mutasson fel.

Afelől is érdeklődtünk, hogy mennyire függ az igazgatótanács a döntéshozótól, a közgyűléstől, hiszen az it tagok többségét a közgyűlési frakciók delegálják. Példának a BKV végkielégítéseket hoztuk fel, hogy nem lehet, hogy ne látta volna se az it, se a feb, hogy mire történnek kifizetések, de mintha nem is akarták volna látni. Breznovits szerint épp az ilyen ügyek kipattanása segítheti elő, hogy megszűnjön a kontrollálhatatlanság, és az igazgatótanácsok és felügyelőbizottságok betöltsék azt a feladatot, amit rájuk ruháztak és a közvagyonnal gazdálkodó cégek átláthatóbbak legyenek. A politikai felelősség elsősorban tulajdonosé, azaz a polgárok által megválasztott közgyűlésé, de az igazgatótanácsok, vagy felügyelőbizottságok tagjainak (akár büntetőjogi) felelősségre vonása sem kerülhető meg, ha visszaélés, vagy a közösségnek kárt okozó döntés születik.
.