21.századi módszert választattak azok a szervezetek, amelyek a tisztességes munka fontosságára szerették volna felhívni a figyelmet. A szombathelyi Fő téren egy flashmob keretében osztogattak szórólapokat. A témához kapcsolódóan kérdeztük a nyugat-magyarországi Jogpont egyik vezetőjét.
„Nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, nyolc óra szórakozás” – énekelte a kedd délután a szombathelyi Fő tér rendezvénytéri szakaszán egy hordozható magnóból Nagy Feró.
A Nyugat-Dunántúlon keresik fel legtöbben a Jogpont Hálózat irodáit
Olvasóink talán emlékeznek rá: a 2009. februárjában uniós támogatással indult szolgáltatás ingyenes jogi tanácsadást nyújt az ország 7 régiójában. Az első fél év adatai bebizonyították, hogy valóban szükség van az irodák működtetésére. A Jogpont szombathelyi projektirodájában Simon Annamária projektmenedzser tájékoztatta munkatársunkat a Hálózat eddigi tapasztalatairól. Mint megtudtuk, országosan (141 iroda) meghaladták a tízezres ügyszámot; és az érdeklődés folyamatosan nő. A Nyugat-dunántúli Jogpont Hálózat irodáihoz (összesen 21) több mint 2000-en fordultak munkajogi, cégjogi és társadalombiztosítási kérdésekben. A régió leglátogatottabb irodái közé tartozik: Győr, Szombathely, Nagykanizsa és Sopron. A ügyfélforgalom adatai is jelzik, hogy a mélyülő gazdasági válság hatására egyre többen kerülnek olyan helyzetbe, amikor elkél a jogi szakember segítsége. Az ügyfelek döntő többsége munkajogi kérdésekkel keresi fel az irodákat, jellemzően a munkaviszony megszüntetése és a munkaviszony módosulása miatt. Gyakoriak a munkaidővel és a pihenőidővel kapcsolatos kérdések is. A legtöbb zavar a felmondások körül van. Kevesen tudják ugyanis, hogy a munkáltató általi rendes felmondás esetén végkielégítés jár, amennyiben a munkavállaló 3 év folyamatos munkaviszonnyal rendelkezik. A jogesetek tapasztalatait feldolgozzák szakjogászok is, akik az állampolgárok jogi eseteinek visszajelzése alapján javaslatokat dolgoznak ki jogszabály-módosításokra. Egy ilyen javaslat lenne például a jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésének szabályozása, méghozzá a három munkanap időtartamú gondolkodási idő beiktatásával, a munkaviszonyt megszüntető szerződés aláírása előtt. Gyakori ugyanis, hogy a munkavállaló nem a neki legkedvezőbb megoldást írja alá, és csak később döbben rá, hogy a jogismeret hiányából jelentős hátrányok érik (pl. elesik a végkielégítéstől). Más esetekben a munkaviszony megszüntetésekor kiadandó papírok körül vannak zavarok. A munkáltatók e kötelezettségüket viszonylag magas gyakorisággal megszegik, amellyel a munkavállalóknak súlyos jogsérelmet okozhatnak: akadályozzák az újabb elhelyezkedést, közigazgatási ügyek intézését stb. Ezekben a kérdésekben pontosabb szabályozást sürgetnek a szakemberek. A munkajogi kérdések mellett kisebb számban társadalombiztosítási és cégjogi ügyekben is felkeresik az irodákat. A tapasztalat az, hogy ma még mindig többen indítanak vállalkozást, mint ahányan megszüntetik; és különösen a huszonévesek körében gyakori, hogy vállalkozás beindításában látják a boldogulást. A félév során a Jogpont Hálózat együttműködési megállapodást kötött a Nyugat-Dunántúli Regionális Munkaügyi Központtal is, melynek értelmében a munkajogi tanácsadásban ezentúl szerepet vállalnak a Jogpont Hálózat irodái is. |