
A csütörtöki közgyűlésen napirend előtt hívta fel a Molnár Miklós képviselő (Pro Savaria Egyesület) a képviselőtestület figyelmét az egyik egyesületre, amelyik két másik civil szervezet mellett konzorciumi partnere a városnak a Szombathely belvárosának kulturális és üzleti célú megújítása nevű
uniós finanszírozású projektben.

A Germinal Kulturális Egyesület (GEKE)
www.geke.hu azért került a képviselő érdeklődésének homlokterébe, mert tagjai között tudja Gaál Angelikát (volt MSZP-s országgyűlési képviselőjelölt), dr. Varga Pétert, a város szocialista alpolgármesterének, Czeglédy Csabának üzlettársát a Humán Operátor Kft-ben, Gadóczy Józsefet, aki a Humán Operátor egyik cégcsoportjában, a Rébusz Iskolaszövetkezetben dolgozik.
Molnár Miklós megjegyezte azt is, hogy a pályázat célok (közösségerősítő programok, közösségi és kulturális rendezvények) ugyanolyanok, amelyek a Zuschlag-ügyben érintett egyesületeknél megjelentek. A városatya kifogásolta azt is, hogy az uniós pályázati pénz elnyeréséhez szükséges önrészt a várostól kéri az egyesület (és a másik két civil konzorciumi partner is, a TIT és a Savaria Tendency Art Group is), és azt is nehezményezte, hogy a polgármester, dr. Ipkovich György (MSZP) azt javasolja az előterjesztésben, hogy ezt biztosítsák is a szervezetek részére.
Ipkovich György azt mondta, hogy az ember „előfordul, hogy belép egyesületekbe”, és nem kellene az egyesületeket is hírbe hozó ügyből általánosítani.
Oroszvári Péter (MSZP) nem értette, miről beszél Molnár, ő két éve tagja az egyesületnek, amely komoly művészeti tevékenységet végez, több programot szervezett. Sejtetésnek és csúsztatásnak nevezte Molnár megszólalását. Ceglédy Csaba alpolgármester is reagált a felvetésre. Neki is az a véleménye, hogy Zuschlagról, hogy egy „szemét”, akit „két lábbal rúgták ki a megyéből.” A szóban forgó civil szervezet viszont szinte egyedüliként fennmaradt kulturális egyesületek egyike, amelyek valamilyen kicsi támogatással végzik a tevékenységüket. Célzott arra, hogy Molnár felvetésének jogi következményei lesznek.
Sági József (Fidesz) a kulturális bizottság elnöke szerint „nem lehet védeni” ezt az egyesületes történtet. A GEKE korábban a kulturális bizottsághoz is beadta a kérelmét, 1,3 millió forint pályázati önrész biztosítására a belváros kulturális és üzleti célú nagyprojekthez , melyet a bizottság egyhangú döntéssel elutasított. A szervezet konzorciumi partnerként való visszacsempészését csúnya eljárásnak minősítette, „Ezért bizony szót kell emelni, mindenkinek, MSZP-ésnek, fideszesnek egyaránt – jegyezte meg a képviselő.
Később, Molnár Miklós kérdésére, hogy hogyan lett kiválasztva ez a három egyesület, Szabó Gábor az uniós projektekért felelős alpolgármester azt válaszolta, hogy ezek az egyesületek azok, amelyek olyan referenciákkal rendelkeznek, hogy garantálni tudják, hogy helyt tudnak állni a projektben a város mellett. Nem volt tudomása az egyesület tagságáról. De nem azért lett a GEKE beválasztva, mert szocialistákhoz kötődik, ahogy a Savaria Tendency Art Group sem azért lett beválasztva, mert tagjai (neves szombathelyi képzőművészek) Molnár Miklós kávéházába járnak. Erre Marton Zsolt frakcióvezető (Fidesz) jegyezte meg, hogy ennek az egyesületnek alapító tagja viszont Katona Éva, Szabó Gábor közvetlen beosztottja.
Az egyre durvuló vitának Prugberger Emil (Pro Savaria) korelnök kérésére vetettek véget a képviselők.
A napirend tárgyalásakor este fél tíz körül a Germinál Kulturális Egyesület visszalépett a konzorciumi partnerségtől - ezt dr. Ipkovich György polgármester jelentette be, azzal, hogy "köszönjük meg nekik." Szerepét a TIT veszi át. A közgyűlés elfogadta az előterjesztést, amelyre a város és az irányító hatóság közötti támogató szerződés aláírásához van szükség.
A Germinál Kulturális Egyesület az elhangzottakkal kapcsolatban péntek délután
az alábbi sajtóközleményt adta ki.
A vita sűrűjének hangfelvétele:
A három civil szervezet kulturális, művészeti és ismeretterjesztő programok szervezését vállalta konzorciumi partnerként.
A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) vasi szervezete a város fenntartható fejlesztésével kapcsolatos ismeretterjesztő programok szervezésére és lebonyolítására, ehhez kapcsolódó kiadványok készítésére, főépítészi fórumra, két tanulmányútra, energia-hatékonysági nyílt napra, környezetvédelmi versenyek szervezésére vállalkozott, 5,8 millió forint értékben.
A Germinál Kulturális Egyesület közösség erősítő ifjúsági programokat, közösségi és kulturális rendezvényeket, kiállítások szervezését, a város fenntartható fejlesztésével kapcsolatos ismeretterjesztő programok megvalósítását vállalta. (1. "Képzés mindenkinek a Fő téren", 2. "Művészeti nap és papírmakettes találkozó", 3. "FŐ TÉR AZ EGÉSZSÉG") 8 millió forint értékben. (Az egyesület a közgyűlésen visszalépett szándékától.)
A Savaria Tendency Art Group a kulturális élet szereplőinek és alkotásainak bemutatásával, képzőművészeti alkotások megismertetésével, kiállítások, könnyűzenei koncertek szervezésével szállna be a projektbe 7,3 millió forintért |