Távhő a Szovában - fuzionált a két városi cég

2009.11.11. 20:02

A Szombathelyi Vagyonhasznosító Zrt. apportálta a Szombathelyi Távhőszolgáltató Kft-t. A két közszolgáltató cég között létrejött jogi és gazdasági kapcsolat előnyeit Németh Gábor vezérigazgató ecsetelte egy sajtótájékoztatón.

Dr. Németh Gábor kicsit messziről indította a beszélgetést: felelevenítette, hogy hét-nyolc éve gondolkodott azon a közgyűlés, hogy át kellene szabni a városi tulajdonú cégek struktúráját. 2007-ben tette meg az első lépést azzal, hogy a Városgazdálkodási Kft.-ből és a Házkezelési Kft.-ből (ezek megszűntetésével) létrehozta a Szova ZRt-t.

Távhő

Az idén nyáron hozott döntést arról, hogy a Távhőt is beolvasztja a városi cégbe. Ez a döntés októberben realizálódott, a Távhő a város tulajdonából átment a Szova tulajdonába. (Pontosabban a Távhő 75 százaléka, mivel 25 százaléka egy áramszolgáltató tulajdona.)

Megtudtuk, hogy ezzel a lépéssel a Szova és Távhő egy úgynevezett „elismert cégcsoporttá” alakult. Ez azt jelenti, hogy a Távhő mint vállalkozás nem szűnik meg, hanem tagként szerepel a cégcsoportban, és a Szovával mint uralkodó taggal együttműködve dolgozik.

A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a fúziót nem az indokolta, hogy bármelyik cég rosszul működött volna, hanem az, hogy az összeolvadás számos előnnyel jár.

Egy olyan cégcsoport jött létre, amely az évi 10 milliárd forintos éves árbevételével és vagyonával tekintélyes szereplője lett a piacnak, amely előtt fejlesztési források nyílhatnak meg, ebből pedig a fogyasztóknak származik előnye. A vezérigazgató utalt rá, hogy a döntést megelőzően a képviselők azt kérdezgették, hogy a fúzióból milyen konkrét haszna származik a városnak. Megtudtuk: mindez megtakarítással járhat adózási szempontból (amennyiben az egyik cég nyereséges, a másik viszont veszteséges lenne), a működésben a közös kontrollinggal, a közös beszerzéssel lehet spórolni, de az igazi előnyt nem ez jelenti, hanem ahogy a két cég egymásnak tud olyan szolgáltatásokat nyújtani, amiket eddig a piacról kellett megrendelni., például a bérlakások felújításánál a gépészeti munkákat. Így a pénzt egyik zsebünkből a másikba rakjuk, a cégen belül marad – emelte ki Németh Gábor.

Újságírói közbevetésre, hogy ennek viszont a többi vállalkozó nem fog örülni, és a közbeszerzéseknél is aggályos lehet, hogyha a cég a saját cégtársának adja a munkát, a vezérigazgató megjegyezte, hogy kívülről, belülről jelentős ellenállást kellett legyőzni.

Az Alon azt kérdezte, hogy eddig mi akadályozta meg a Szovát, hogy a Távhőtől rendeljen meg munkát. Németh Gábor azt mondta, hogy nem volt szokás városi cégeknek másik városi cégtől kérni árajánlatot.

.