Nyomott hangulat a színházi tervek eredményhirdetésekor
2009.11.24. 18:47
Kedden eredményt hirdettek új szombathelyi kőszínház ügyében, de az túlzás, hogy a hangulat eufórikus lett volna. Ipkovich György szombathelyi polgármester szerint reálisan 10 év múlva épülhet meg a város új színháza, ugyanakkor a tervezésre költött pénz nem számít kidobottnak.
Normális viszonyok között a világon mindenhol hatalmas várakozás előzi meg egy város új színházára kiírt pályázat hivatalos eredményhirdetését, a győztes mű kihirdetése pedig eufóriát és élénk vitát vált ki a szakma, a sajtó és a lakosság körében.
Normális viszonyok között. Hogy a viszonyok itt és most nem teljesen normálisak, az már csak abból is látszik, hogy az új szombathelyi színház tervpályázatának második fordulójának végeredményének bejelentésekor az Aréna utca 8-ban nemcsak az érdeklődés tűnt lanyhának, de a hangulat sem volt falrengető.
Nem csoda persze, hiszen az utóbbi egy-két évben radikálisan megváltoztak a szombathelyi színház létesítésének gazdasági és politikai feltételei, értve ezt az országos és a városi viszonyokra egyaránt.
A Március 15. térre szánt új szombathelyi színház tervpályázatának második körére mindenesetre 18 terv érkezett, melyeket kivétel nélkül magas színvonalúnak és részleteiben használhatónak nevezett meg a Fiala László építész, illetve az által vezetett bírálóbizottság.
Ugyanakkor – hangzott el - egy sincs olyan közülük, amely változtatás, módosítás nélkül alkalmas lenne a majdani új színház számára.
A zsűri végül is a legjobbnak a Zsuffa és Kalmár Kft. pályázatát találta, őket a város 8,5 millió forintos jutalomban részesítette. Rajtuk kívül több egyéb pályázatot is megvásárolt, illetve jutalomban részesített a város, összesen körülbelül 30 millió forint értékben. (A díjazottak pontos listája a cikk végén található.)
Ipkovich György szombathelyi polgármester – minden bizonnyal nem függetlenül attól, hogy egy új színház megvalósulása még finoman szólva is bizonytalan – beszédében hangsúlyozta: a tervezésre és előkészítésre költött pénz a központi költségvetésből érkezett, ezt a kiadást tehát nem a város állta. (Az is igaz – tesszük már mi hozzá -, hogy a központi költségvetés kiadásait is az adófizetők állják.)
A mi a folytatást illeti, 27-én (pénteken) 17 órakor kerül sor a tervpályázat városi építész kamarai vitájára, amelyre minden érdeklődőt várnak, a pályaművek pedig szerdától (25-től) péntekig 9.00 és 16.00 óra között tekinthetők meg az Aréna utca 8-ban.
A tervpályázat országos építész kamarai vitája november 30-án 17 órakor kezdődik a Magyar Építész Kamara Budapest, VIII. ker., Ötpacsirta u. 2. szám alatti címén.
Mindettől függetlenül – ahogy az alábbi, Ipkovich Györggyel készített interjúnkból is kitűnik, a színházszeretők valószínűleg akkor cselekednek logikusan, hogy érdekességként megnézik a pályázat látványterveiből készített diaképeket, majd pedig figyelmüket teljes egészében a Hemó - elvileg nemsokára induló - átépítésére vetik.
Néhány pályázati színházi látványterv:
Kattintson a diaképekre!
ALON: Nem volt túl eufórikus itt a hangulat az eredményhirdetésen.
Ipkovich György: Igazából egyik tervbe sem szerettem bele első ránézésre. Ezek a tervek inkább térszerkezeti, üzemeltetési problémákat kezeltek. Meg kell majd találni, hogy látványként hogyan lehet beilleszteni egy ilyen épületet a városba.
A visszafogott hangulatnak nem oka az is, hogy ezeknek a terveknek a megvalósulása – akár továbbfejlesztett változatban is - igencsak kétséges?
Ahhoz, hogy színházat építsünk, ezt az eljárást le kellett folytatnunk, mert kötelező. Ezeknek az épületeknek a bekerülési költsége 8-10 milliárd forint, amely összeget, ha nem lát az ember, akkor persze nincs eufóriája. Ha viszont majd látja, akkor nem kell erre a feladatra egy vagy másfél évet rászánni. Ha megnézzük a beérkezett pályázatokat, elmondhatjuk, hogy sikerült egész rendesen megmozgatnunk a hazai építésztársadalmat
A közelmúltban bemutatták a Hemó helyén létesülő színház előzetes terveit, és nem úgy tűnik, mintha az ideiglenes játszóhelynek lenne szánva. A tévéstúdiók és hasonlók azt sugallják, hogy hosszabb távra szándékozik ott berendezkedni a szombathelyi színház.
Az ember azzal a kalappal köszön, amilye van. Szerintem középtávú megoldásként megfelelő a Hemó, de hosszútávon mindenképpen meg kell lépni egy új színházat.
Mit jelent a hosszútáv?
Ha maradt volna az a svung, amivel kezdtünk, ha nincs recesszió, akkor két év lenne a realitás, most – mert nem szeretek légvárakat építeni - úgy gondolom, hogy körülbelül 10 év kell a megvalósításhoz. Ugyanakkor a mai pályázati rendszerekben soha nem tudjuk, hogy mire írnak ki pályázatot. Ha kiírnak, akkor viszont általában az nyer, aki előbb elő tud szedni egy megvalósítható elképzelést. Ezért nem igazán jogosak azok a vádak, amely a projekt előkészítésére kiadott pénzeket kifogásolják. Az élet arra tanított bennünket, hogy jól becsüljük meg a kész terveinket, mert később milliárdokat hozhatnak.
A díjazott, illetve megvételben részesített pályaművek szerzői
8,5 millió forintos I. díjban részesült a 10. bírálati sorszámú pályamű (ragszám: BE 22279915 0 HU), amelynek szerzője:
ZSUFFA ÉS KALMÁR KFT.
1012 Budapest Logodi u. 72. I/11.
Tervezők:
Kalmár László
Zsuffa Zsolt
Szakági tervezők:
Strack Lőrincz, Fejes Tamás, B. Arató Éva, Harsányi Csaba, Wettstein Miklós
Munkatársak:
Fazekas Katalin, Kanyó Mihály, Nagy Gábor, Rehus Szilvia, Rose Balázs
6,5 millió forintos II. díjban részesült a 14. bírálati sorszámú pályamű (ragszám: BE 22279904 4 HU), amelynek szerzője:
Sztájl Vizuális Alkotó Bt.
2040 Budaörs, Nádasdűlő st. 5.
Tervezők:
Bach Péter
Galina Zoltán
Szakági tervezők:
Csapliczky László, Farner Magda, Kotschy András, Nagypál Géza, Dr. Gombik Károly, Karádi Gábor, Strack Lőrincz, Wettstein Miklós
Munkatársak:
Bárthegyi Zsolt, Karádi Kata, Kiss Balázs, Varró Ákos, Vörös Tamás
Rangsorolás nélkül 5 millió forintos III. díjban részesült a 7. bírálati sorszámú pályamű (ragszám: BE 22279913 2 HU), amelynek szerzője:
Wéber Építésziroda Kft.
1117 Budapest, Nádorliget u. 8/F
Tervezők:
Pelényi Margit
Wéber József
Szakági tervezők:
Vargha Mihály, Pál Gábor
Munkatársak:
Dréher Zsófia, Megyesi Zsolt, Rustinczky László, Terjéki Rita, Varga Zsolt
Rangsorolás nélkül 5 millió forintos III. díjban részesült a 9. bírálati sorszámú pályamű (ragszám: CG 0000 00 47966723 0000), amelynek szerzője:
Finta és Társai Építész Stúdió Kft.
1055 Budapest, Szt. István krt. 11.
Tervezők:
Dóczé Péter
Guczogi György
Kertész Balázs
Magyar Mária
Szakági tervező:
Csányi János, Homolya László, Józsa Gusztáv, Torma Sarolta, Rhorer Ádám, Ungi Balázs, Temesvári László, Szlovák Krisztián, Ivanics Zoltán
Munkatársak:
Danka Tibor, Deák-Halasy Rita, Kopár Andrea
Rangsorolás nélkül 2 millió forintos megvételben részesült a 2. bírálati sorszámú pályamű (ragszám: CG 0000 00 48854388 0000), amelynek szerzője:
AMPHY ANTIS ÉPÍTÉSZ IRODA KFT.
1163 Budapest, Mátéháza u. 6.
Tervezők:
Lakatos László
Tóth Károly
Szabó István
Szakági tervezők:
Unger Tamás, Rajkai Ferenc, Kotschy András, Strack Lőrinc
Munkatársak:
Koch Róbert, Jauch Judit, Somorácz György
Rangsorolás nélkül 2 millió forintos megvételben részesült a 13. bírálati sorszámú pályamű (ragszám: CO 0000 91 05487107 0000), amelynek szerzője:
Gerő Balázs
1022 Budapest, Lórántffy u. 2.
Tervezők:
Gerő Balázs
Szakági tervezők:
Strack Lőrinc, Kotschy András, Wohner József, Puskás Balázs, Rhorer Ádám
Munkatársak:
Gelányi Ákos, Tomán Zsóka, Hambek Zoltán
Rangsorolás nélkül 2 millió forintos megvételben részesült a 17. bírálati sorszámú pályamű (ragszám: BE 22279914 6 HU), amelynek szerzője:
KERTÉSZ ÉPÍTÉSZ STÚDIÓ KFT.
1016 Budapest, Krisztina krt. 91.
Tervezők:
Kertész András Tibor DLA
Marián Balázs
Szakági tervezők:
Bukovics János, Rhorer Ádám, Vargha Mihály,
Munkatársak:
Bittó Annamária, Bőgér Eszter, Déri Dániel, Frikker Zsolt, Gyulovics István, Nagy Balázs