Nagy értékű ingatlanokról dönt a szombathelyi közgyűlés

2009.11.25. 09:09

Két nagy értékű ingatlan sorsa is téma lesz Szombathely novemberi közgyűlésén. Mindkettő a Szova által bevásárolt terület. Egyikből – a vasútállomás mellettiből – talán parkoló lesz, a másiknál közművesíteni kellene ipari célokra. Egyik sem sikertörténet: a két ingatlan révén körülbelül 2,5 milliárd forintnyi városi vagyon szorult be.

A Szova nem kockáztatna, a polgármester igen

A Szova Zrt. nem sokkal megalakulása után - a közgyűlés döntése alapján - vett egy 15 hektáros belterületi területet a Sárdi-ér alatt évő ingatlanon, egymilliárd forintért.

A földdarabot 12 darabra mérték szét, elkészültek a gázbekötő-vezetékek, meglett a közművesítés jogerős építési engedélye.

A közművesítést a Nyugat-Dunántúli Regionális Operatív program keretében pályázati forrásból tervezték megoldani, született is egy előzetes döntés százmillió forintos támogatásról, de a Szombathelyi Vagyonhasznosító ZRt. (Szova) ezt nem vette igénybe, nem adta be a hiánypótlást.

Az idén lehetőség lenne ismételten beadni a pályázatot ugyanerre az összegre, de a vagyonhasznosító nem tanácsolja, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel, mondván, rövid a beadási határidő (december 31.) és kérdéses az önerő biztosítása is.

A Szova részéről 350 millió forintot igényelne a beruházás, de ezt a befektetést kockázatosnak tartja a vagyonhasznosító, mert - mint a most közgyűlés elé kerülő, Szova által kiadott beszámolóból kiderül – kezdetben volt némi érdeklődés a telkek iránt, ám a potenciális befektetők már akkor sokallották az árat.

Ráadásul a gazdasági válság óta - annak ellenére, hogy több ingatlanközvetítőnél próbálkoztak vevőt találni - egyáltalán nem jelentkezik érdeklődő, mindössze egy energetikai céggel áll tárgyalásban a Szova.

A cég szerint a „jelenlegi – kivárásra játszó – befektetői viselkedés, konkrét érdeklődő hiányában nem indokolja a terület közművesítését” ezért nem javasolja a terület további fejlesztését.

Ipkovich György polgármester azonban nem oszthatja a Szova aggályait, az ő előterjesztésében az szerepel, hogy „az ingatlanok hosszú távú hasznosítása érdekében mindenképpen közművesítésre van szükség, melyet pályázati forrásból lehet finanszírozni. Ezért az üzleti infrastruktúra és befejtetési környezet fejlesztésére, ipari parkok támogatására megjelenő pályázatokat igénybe kell venni. Így a SZOVA Zrt. vezérigazgatója által az ismételten kiírt pályázat benyújtásának elvetésére felhozott indokok nem elegendőek és elfogadhatóak.”

Az ügyben a novemberi közgyűlés dönt.

Buszpályaudvar helyett gépkocsiparkoló

Ugyancsak a novemberi, azaz a most csütörtöki közgyűlés dönt az új autóbusz pályaudvar számára kijelölt ingatlanok átmeneti hasznosításáról.

Ezeket a telkeket 2007-ben vásárolta az a Szova, ugyancsak a kötvénypénzből, ám a hasznosításra kiírt pályázat teljes érdektelenségbe fulladt, és az egyetlen, akkor még tétova érdeklődőt is elriasztotta a válság.

Szombathelyi autóbusz-pályaudvar projekt


Ezzel az egymilliárd forintért megvásárol ingatlan ügye parkolópályára került.

Lehet, hogy ez adta az ötletet a a Szova Zrt-nek, hogy átmeneti hasznosításként parkolókat alakítsanak ki négy telken (Vasút u. 13., 15., Nádasdy utca, Nádasdy utca-MÁV Rendelő). A társaság szerint a Vasút utca 15. számú ingatlanon a legcélravezetőbb az első parkolót létrehozni, mivel itt térülne meg leghamarabb, valamivel több mint fél év alatt a befektetés. A megtérülés természetesen a 20 férőhelyes parkoló kialakításának árára, valamivel több mint félmillió forintra vonatkozik, nem magára a telekre, melyet a mellette lévő ingatlannal együtt (ebből is lehetne parkolót csinálni) 750 millió forintért vásárolt meg a Szova.

A végleges hasznosítás gondját viszont visszautalná a városnak a vagyonhasznosító társaság, mondván, a buszpályaudvar kialakítása nem tartozik a profiljába. A közgyűlés elé terjesztett javaslata szerint ezt a Vasi Volánnal közösen, pályázati forrásból tudná az önkormányzat megvalósítani. Ennek átgondolására egy Volán-önkormányzat-Szova vegyesbizottság felállítását látná célszerűnek.

Állóeszközök

A két ingatlanban eddig hozzávetőleg 2,5 milliárd forint áll.

Németh Kálmán alpolgármester a két évvel ezelőtt azzal indokolta a kötvények kibocsátását, „hogy olyan beruházásokra költenék a pénz egy részét, amely viszonylag gyorsan fél, háromnegyed év alatt megtérülnek.”
Ez a várakozás nem jött be.

Lehetne azt mondani, hogy ezek az ingatlanok már megvannak, „kenyeret nem kérnek”, de az a helyzet, hogy kérnek.

Míg a kötvénykibocsátás kamatait kitermelte a még fel nem használt kötvényekből származó forrás lekötése, 2010 decemberétől a tőkét is fizetni kell.

Ez évi 300 millió forint kiadást jelent majd a Szova Zrt-nek.

.