
A legelterjedtebb karácsonyfa ma is a
közönséges lucfenyő (balra). Töretlen népszerűsége érthető, hiszen ára ennek a fafajtának a legalacsonyabb, emellett koronája, örökzöld rövid tüskés lombozata valóban szép. Szabályos elrendezésű ágai ágörvekben helyezkednek el a csaknem mindig tökéletesen egyenes, hengeres és többé-kevésbé szintén tűlevelekkel borított sudaras törzsön.
Népszerűségüket különleges, kellemes, balzsamos gyantaillatuk is növeli. Karácsonyfaként nagy hátránya, hogy tűlevelei megszáradva a száraz beltéri levegőben hamar kifakulnak és lehullnak. Jól fűtött lakásban ez már egy hét alatt, távfűtéses helyiségben pedig gyakran már egy-két nap alatt bekövetkezik. Lucfenyőt valójában akkor érdemes választani, ha a karácsonyfánkat nem akarjuk túl sokáig a szobában tartani.

Tartósabb fajta az
ezüstfenyő (középen). Látványos ezüstös szürke lombszínét annak köszönheti, hogy tűleveleit vastag viaszréteg borítja, ami a párologtatását, vízvesztését mérsékli és így késlelteti a tűhullás megindulását. Tűlevelei viszont általában kifejezetten szúrósak.
A valódi ezüstfenyők különösen szép ezüstös vagy kékesen hamvas színűek, körülményesen, oltással szaporíthatók, emiatt viszont alakjuk szabálytalanabb, mint a magvetésből nevelkedett változatoké. Mivel tűlevelei erősek és nagyon hegyesek ezért nem ajánlott karácsonyfának olyan családba, ahol kisgyerekek vannak.
Manapság az egyik legkedveltebb fenyőfajta a
nordmann fenyő (jobbra). Alexander von Nordmann finn zoológusról kapta nevét. Tömött, kúpos koronájú és teljesen szimmetrikus fafajta, melynek tűlevelei mélyzöldek és puhák, egyáltalán nem gyantásak és nem szúrnak.
Jellegzetessége, hogy levelei nem kétoldalt fésűsen, hanem félkörben, sűrűn, kefeszerűen állnak. Nagy előnye, hogy teljesen kiszáradva sem hullajtja leveleit. Egészen kiszélesedő törzsét faragni kell, különben nem fog illeszkedni a fenyőtalpba.
A
duglaszfenyőket szintén felhasználják karácsonyfaként. Ezek is örvös ágrendszerűek, hosszú, lapos tűik puha tapintásúak, és megdörzsölve kifejezetten narancsillatúak. Leveleiket barnára száradás után sem hullajtják le. Hátránya, hogy igen terjedelmes, és így kissé nehéz díszíteni. Vaskos törzsét csak hosszabb farigcsálás után lehet belerakni a karácsonyfatalpba.
Ha karácsonyfának
gyökeres fenyőt vásárolunk, amelyet karácsony után kiültethetünk a kertbe, tegyük virágfölddel töltött, igen nagy cserépbe .
A beültetett fenyőfát a feldíszítésig minél hűvösebb helyen tartsuk és fokozatosan szoktassuk a házban lévő hőmérséklethez.
Lehetőleg kapjon világosságot, de a közvetlen erős napsütést kerüljük a későbbiekben is. Földje mindig legyen nyirkos, így 8-10 napig is elviseli a lakás klímáját különösebb károsodás nélkül. Ennél tovább viszont nem ajánlatos bent tartani, mert az megzavarja nyugalmi állapotát. Ha lezajlottak az ünnepek, tegyük hűvös helyre, a kiültetésre azonban csak a fagyos idők elmúltával gondolhatunk.
Ezután a túlhűléstől, a fagyos szelek szárító hatásától, de a téli közvetlen erős napsütéstől is óvnunk kell. Ajánlatos koronáját a tél végéig összekötni, és kívülről szalmával vagy fenyőgallyakkal betakarni. A földjét is érdemes takarással védeni az átfagyás ellen.
Kivágott karácsonyfáját december 14-től kiválaszthatja a Zolla Kertkultúra Kft-nél is, ahol ingyenes szaktanácsadással és csomagolással segítik a vásárlást.
Igény szerint a fenyők talpalása, illetve házhoz szállítása is megrendelhető.
Cím: Szombathely, Deák Ferenc u. 78. (Deák - Rohonci u. sarok.)
A Zolla Kertkultúra Kft minden Kedves Olvasónak Békés Karácsonyt és Sikeres Új Esztendőt kíván !
A Kertkultúra Kft. Zolla Kertkultúra Kft az Alon-info regisztrált partnere>