
Még egy derűs őszi vasárnap délután indultunk párommal kisebb biciklitúrára, amelynek első és – mivel a bor és a kellemes fehérabroszos környezet ott marasztalt – utolsó állomása volt az új kis borozó, amelynek napsütötte, virágos teraszán leültünk, és kértünk egy pohárkával.

Ezt megelőzően azonban elmélyedtem az itallap tanulmányozásában, kifejezetten a borokra koncentrálva, átugorva a sörök sorát, a pálinkákat és egyéb szeszeket, pláne az üdítőket. Ami legelőször meglepett, az a választék volt, háromféle fehér borból, Rajnai rizling, Chardonnay, Szürkebarát, és kétféle vörösből, Zweigelt és Kékfrankos választhattam. Nem igazán értettem a táblát, mely szerint saját borukat forgalmaznák, főleg ennyifélét. Mándli Tiborné, Klári aztán elmondta, hogy a szőlő a zalai dombokon, Bérbaltaváron és Zalaszentgróton terem (ez már a zalai borvidék), a vörösbornak való pedig Kőszegen, ahol pedig mindez borrá válik, az a csempeszkopácsi családi borászat.
A szőlészetet apósa, Mándli Lajos alapította, a borászat viszont már a fia, Mándli Tibor reszortja. Apa és fiú – és persze a család többi tagjának az összefogása – nem volt eredménytelen, ezt jelzik a borversenyen elért igen szép eredmények. Mándliék Pinot Blanc-ja 2008-ban bronzérmes lett, Zalai Rajnai rizlingje és Szürkebarátja pedig oklevelet kapott rangos hazai mezőnyben. Az én kedvencem azonban a Chardonnay-juk, ezt a fajtát 2007-ben Kőszegen ugyancsak bronzzal díjazták. Bár magam inkább lazább, fröccsnek, hosszúlépésnek is alkalmas száraz fehérborokat részesítem előnyben, ilyenkor télen, borús napokon igencsak át tud melegíteni egy pohár vörösbor. A Mándli Borozóban Zweigeltet kóstoltam, és nem csalódtam, tükrös, elegáns, illatos és megcsillan benne a szőlő íze, amit én különösen szeretek a borban. Nem véletlen, hogy 2007-ben Zweigeltjük ezüstöt kapott Kőszegen.
Mándliék borozójában lehet borozgatni. Jól el lehet ücsörögni a fehér abroszos asztalok mellett, nézni a szép borokat, kóstolgatni, szót váltani Klárival a borokról, béke van, nyugalom, derű. A remek borokat pedig nagyon barátságos áron – decijét 50-60 forintért mérik. Palackban el is lehet vinni: a hét decis 650-720 forint, a kétliteres PET palackban pedig ugyanezek a borok már 700-800 forintért kaphatóak palackonként.
Csempeszkopácsi borászatukban hozott edénybe csapolják a nedűket a borbarátok örömére.
Mándli Borozó
Cím: 9700 Szombathely, Külső Nárai u. 55/A
Telefon: 06 (94) 324-294
A Mándli Borozó az ALON-lapcsalád regisztrált partnere.