Félmilliárd nyugat-magyarországi belterületi utakra

2009.12.16. 15:23

Zalaegerszeg 228 millió, Sárvár 188 millió forintot költhet a város útjainak fejlesztésére. A régióban még Keszthely, Balatongyörök és Mosonmagyaróvár nyert.

Megszületett a döntés a Nyugat-dunántúli Operatív Program „Belterületi utak fejlesztése” című kiírásának nyerteseiről – informálta lapunkat a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség.

Öt város önkormányzata között több mint 572 millió forint oszlik meg. Zalaegerszeg, Balatongyörök, Keszthely, Mosonmagyaróvár és Sárvár projektje egyaránt 75%-os támogatásban részesül.

Az NYDOP pályázati felhívásának keretében önkormányzati, belterületi útszakaszok veszélyes csomópontjainak fejlesztésére, közlekedésbiztonsági célú átépítésére, belső tehermentesítő utak építésére lehetett pályázatot benyújtani július és szeptember között.

A kiírás még idén decemberben újra meghirdetésre kerül, mivel a keretösszeg 1,51 milliárd forintjából 1 milliárd forint megmaradt.

Nyertesek:

Pályázó neve Projekt címe Projekt összköltsége (Ft) Támogatás összege (Ft)
Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata A Göcseji út, Mártírok útja, Köztársaság út csomópontja átépítése 228 228 813 171 171 609
Balatongyörök Község Önkormányzata Körforgalom kialakítása Balatongyörökön 161 112 267 120 834 200
Keszthely Város Önkormányzata A Kossuth – Deák - Szent Miklós csomópont átépítése Keszthely belvárosának tehermentesítése érdekében 78 129 319 58 596 989
Mosonmagyaróvár Város Önkormányzata A mosonmagyaróvári Barátság utca felújítása és megerősítése 107 149 788 80 362 341
Sárvár Város Önkormányzata Sárvári belterületi utak fejlesztése és építése 188 489 003 141 366 752
Összesen: 763 109 190 572 331 891


--------------------------------------------------

A projektek részletei

1.

A Göcseji út, Mártírok útja, Köztársaság út csomópontja átépítése

Projektgazda neve és elérhetősége: Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

Finanszírozó operatív program és komponens megnevezése:

Nyugat-dunántúli Operatív Program, 4.3.1/C-09. – Belterületi utak fejlesztése

Projekt bemutatása:

Összességében a Göcseji úton a meglévő 2X2 forgalmi sáv egy-egy balra kanyarodó sávval bővül. Az út déli oldalán 3,6 m szélességű gyalog-kerékpár út kerül kialakításra. A Göcseji út mentén lévő 2 db autóbuszöböl átépítésre kerül, az öblök szélessége 3 m, a lekerekítő ívek közötti egyenes szakasz 18 m lesz.

A fejlesztési projekt hosszú távú célja mérsékelni Zalaegerszeg egyik legfontosabb kereszteződésének kapacitáshiányát, ezáltal javítani a térségben az elérhetőséget. A fejlesztés egyik legfontosabb hosszú távú következménye, hogy jelentősen csökken a közvetlen belváros forgalomterhelése, miután a Mártírok útján, déli irányba, a belváros felől lehetővé válik a balra történő kanyarodás. A jelenlegi helyzetben ugyanis a kórházat, a szakrendelőket, valamint az intézményektől délre található, jórészt ipari-kereskedelmi, de jelentős lakóterületeket is a belváros északi részéről kizárólag a város főutcáján, a Kossuth Lajos utcán lehet megközelíteni.

A másik, nem kevésbé fontos hosszú távú cél a több mint 10 ezer zalaegerszegi által lakott Kertváros, valamint a belváros és a már említett déli, valamint a nyugati ipari-kereskedelmi zóna közötti elérhetőség javítása. Jelenleg a csomópont déli ágát jelentő Köztársaság útja jelentősen beszűkül, a belváros felé haladáshoz (Mártírok útja - belváros), valamint a jobbra kanyarodáshoz (Göcseji út - déli és nyugati városrész) elégtelen a felálló sávok kapacitása. A fejlesztés során átépítésre kerül két autóbuszöböl, mindkettő a Göcseji úton, a csomópont geometriájának változása miatt a járdák, amelyek kerékpárúttal egészülnek ki, és rendezésre kerülnek a zöldfelületek.

A projekt keretében elvégezik a szükséges kiváltásokat a kábeltelevízió, a távközlés, az adatkábel, a víz- a szennyvíz-, a csapadékvíz-hálózat, illetve a 400 Voltos erőátviteli földkábel vonatkozásában.

Projekt összköltsége: 228 228 813 Ft

Projekt támogatási összege: 171 171 609 Ft

Projekt kezdete: 2010. január

Várható befejezés: 2010. szeptember

2.

Körforgalom kialakítása Balatongyörökön

Projektgazda neve és elérhetősége: Balatongyörök Község Önkormányzata

Finanszírozó operatív program és komponens megnevezése:

Nyugat-dunántúli Operatív Program, 4.3.1/C-09. – Belterületi utak fejlesztése

Projekt bemutatása:

A projekt elsődleges célja a közlekedés biztonságosabbá tétele a 71-es főút - Kossuth utca - Mogyorós utca csomópont tekintetében. A körforgalom kialakításának célja a forgalom biztonságának növelése. Az egyirányú körpálya, a hagyományos csomóponthoz képest a metszésekből adódó konfliktusok kiküszöbölését, a sebesség csökkentését teszi lehetővé. Céljuk az is, hogy biztosítsák a forgalom folyamatosságát, mert főleg a nyári időszakban a Kossuth és a Mogyorós utcából csak nagy nehézségek árán lehet kihajtani.

Projekt összköltsége: 161 112 267 Ft

Projekt támogatási összege: 120 834 200 Ft

Projekt kezdete: 2010. június

Várható befejezés: 2011. december

3.

A Kossuth – Deák – Szent Miklós csomópont átépítése Keszthely belvárosának tehermentesítése érdekében

Projektgazda neve és elérhetősége: Keszthely Város Önkormányzata

Finanszírozó operatív program és komponens megnevezése:

Nyugat-dunántúli Operatív Program, 4.3.1/C-09. – Belterületi utak fejlesztése

Projekt bemutatása:

Keszthely város Képviselőtestülete által jóváhagyott "Belváros szabályozási terve" és a 2004. évben elkészült Keszthely város közlekedési koncepciója tartalmazta a Fő tér lezárásával és ezzel összefüggésben a térség utca hálózatának, forgalmi rendjének felülvizsgálatát, megváltoztatását.

A közlekedési koncepció lényeges eleme, hogy a jelenlegi Kossuth utca - Fő tér - Bem utca forgalmi kapcsolatot, a Fő tér lezárása okán, a Kossuth utca - Deák Ferenc utca- Georgikon utca - Szalasztó utcára kell áthelyezni. A Kossuth utca jelenlegi észak-déli irányú kapcsolatot biztosító szerepet a kétirányúvá tett Deák Ferenc utca veszi át. A Kossuth utca a Helikon utcán túl, lezárásra kerül (kizárólag célforgalom használhatja). A Sörház utca szintén kétirányúvá válik, a Kossuth u.- Deák u. forgalmi kapcsolat biztosítása érdekében.

Mindezen forgalmi rendváltozáshoz elengedhetetlen a Kossuth Lajos utca - Deák Ferenc utca- Szent Miklós utca - Szendrey Julianna utca csomópont körforgalommá való átépítése. A körforgalom révén, a városközponton átvezető Kossuth Lajos utca jelenlegi forgalma a harmadára csökken, a Fő tér pedig teljesen forgalommentes lesz (kiszolgáló forgalom kivételével).

Projekt összköltsége: 78 129 319 Ft

Projekt támogatási összege: 58 596 989 Ft

Projekt kezdete: 2010. január

Várható befejezés: 2010. október

Győr-Moson-Sopron megye – 1 nyertes pályázat:

4.

A mosonmagyaróvári Barátság utca felújítása és megerősítése

Projektgazda neve és elérhetősége: Mosonmagyaróvár Város Önkormányzata

Finanszírozó operatív program és komponens megnevezése:

Nyugat-dunántúli Operatív Program, 4.3.1/C-09. – Belterületi utak fejlesztése

Projekt bemutatása:

Az Önkormányzat által tervezett útfelújítás több célt is szolgál. Hozzájárul az ipari terület megközelítését szolgáló infrastruktúra javításához, vonzóbbá válik a vállalkozások számára. A Barátság utca északnyugati oldalán újonnan nyílt MoWinPark ipari park feltöltődésével - több mint 40 vállalkozás betelepülése várható még - az iparűzési adóból származó bevétel várhatóan 10-30 százalékkal növekszik. Az ipari terület bővülésével a közeljövőben tovább nő a tehergépkocsi forgalom, valamint az ott dolgozók számának növekedésével a magánautó forgalom és a közösségi közlekedést igénybevevők száma is.

Az út felújításával, két új buszöböl és a hozzá tartozó emelt járdasziget kialakításával nő a területen nyújtott közösségi közlekedési szolgáltatások színvonala és a biztonság. Az út melletti zöldterület a szükséges helyeken, foltszerűen kerül felújításra, illetve fák kerülnek elültetésre, amellyel az elsődleges cél a környezetszennyezés mértékének csökkentése.

Projekt összköltsége: 107 149 788 Ft

Projekt támogatási összege: 80 362 341 Ft

Projekt kezdete: 2010. január

Várható befejezés: 2010. október

Vas megye – 1 nyertes pályázat:

5.

Sárvári belterületi utak fejlesztése és építése



Projektgazda neve és elérhetősége: Sárvár Város Önkormányzata

Finanszírozó operatív program és komponens megnevezése:

Nyugat-dunántúli Operatív Program, 4.3.1/C-09. – Belterületi utak fejlesztése

Projekt bemutatása:

Sárvár város közúthálózatának alapvető problémája, hogy a városrészek közötti közlekedés lehetősége elsősorban a Sársziget utca, Batthyány utca, Rákóczi utca igénybevételével oldható meg. Az átmenő- és nehézgépjármű forgalom csillapítására alkalmas a 84-es számú főút észak-keleti, valamint a 88-as számú főút észak-nyugati elkerülő szakaszának a teljes kiépítése. A projekt megvalósítása jelentősen hozzájárulna a városon belüli forgalom által a Központra nehezedő forgalomterhelés csökkentéséhez, ugyanis a fejlesztéssel két, a központtól délre eső "körút" alakulna ki.

A fejleszteni kívánt két útszakasz közül az Esze Tamás utca, Nádasdy Ferenc utca és Gyöngyös-híd közötti szakasza kapcsolatot teremt a déli feltáró úton (Vadkert körút) keresztül a szállodaterületek, a gyógyfürdő és a Hegyközségi városrész, valamint a Nádasdy Ferenc utca, mint a Kertváros városrész fő gyűjtőútja között. A jelenleg 3-3 méteres forgalmi sávokból álló burkolt útfelület a fejlesztéssel érintett 360 m-es szakaszon 8,8 m-esre bővül, melyből 1,4-1,4 m (0,1 m-es burkolati jellel) kerékpársáv lesz kétoldali kerékpárforgalom kiszolgálására. A szakasz jelentős részén a burkolat felújítása és szélesítése történik meg, a Gyöngyös-híd felőli 80 m-es szakaszon a pályaszerkezet is átépül. A nyugati oldalon zárt csapadékcsatorna és új járda épül teljes hosszban, a kapubejárók mindkét oldalon megújulnak. A viszonylag széles utca (átlagos szélesség több mint 20 méter) alkalmat teremt minőségi gyűjtőúttá történő fejlesztésre.

Az Árpád utca jelenlegi szakasza kétirányú forgalom lebonyolítására alkalmas lesz, összesen 6 méteres burkolatszélességgel és kétoldali járdával. Az újonnan építendő szakasz 7 méteres burkolatszélességgel, kétoldali járdával és zöldsávval készülne. Ezzel megteremtené a közvetlen kapcsolatot a „Tizenhárom-város” városrész és az Alkotmány utcai lakótelep, valamint a városközpont között.

Projekt összköltsége: 188 489 003 Ft

Projekt támogatási összege: 141 366 752 Ft

Projekt kezdete: 2010. február

Várható befejezés: 2011. április

.