Szombathelyi apróságok gyűjteménye (1): Négy eldugott szobor

2010.01.02. 18:31

Turistáknak és az itt lakóknak egyaránt szól új sorozatunk, amelyben Szombathely apró érdekességeire hívjuk fel a figyelmet. Mert persze, mindenki nézze meg a Romkertet, a Savaria és a Smidt Múzeumot, a Zsinagógát és Múzeumfalut, de a kép csak akkor teljes, ha nem megyünk el a részletek mellett sem. Mi segítünk nem elmenni. Íme négy kevéssé ismert szobor.

A bigéző fiú szobra

A szobor a város termálfürdőjének udvarát díszíti. Nyáron, amikor üzemel ez a tényleg kellemes fürdő, egyszerűbb vele találkozni, de aki akarja, a kerítésen keresztül is láthatja.

A kőből készült művet 1958-ban készítette Andrássy Kurta János.

Bigéző fiú


A szobrásznak országszerte legalább ötven köztéri szobra áll, Szolnoktól Dalmandig, Veszprémtől Kazincbarcikáig. 1976-ban életműve zömét Sárospatak városának adományozta. Ő mondta: „a mi fennmaradásunk záloga: a népből sarjadó kultúránk.”

A bigézésről: Pontszerző versenyjáték. A játékosok igyekeznek a földön fekvő bigét hegyre ütéssel felütni, majd a levegőben elütni. Lépésben számolják, hogy ki tudja messzebbre röpíteni. (Tán valakinek ismerős is…)

Éhen Gyula: egy lakótelep névadója

(A bejegyzés egy olvasói levél megjegyzésére firssítve)

Tény: a szobor nincs közel. A vasútállomás mögött, az Alkotás utcában található. Mellette szól, hogy egy hangulatos park és kis játszótér övezi.

A felállítás időpontja 2003., anyaga bronz, alkotója Veres Gábor szobrász, a szombathelyi Művészeti Szakközépiskola tanára, 1996 óta művészeti igazgatóhelyettese. (Forrás: szoborlap.hu)

A szobor érdekessége, hogy egy restaurálás alatt álló Rumi Rajki István-szobrot "helyettesít", melyet eredetileg 1935-ben állítottak fel.

Éhen Gyula


Éhen Gyuláról: 1853-ban született Szőllősön és Szombathelyen halt meg 1932-ben. Jogász, szakíró, író, polgármester volt. 1895. november 14-én választották meg Szombathely polgármesterévé, Hat évig tevékenykedett a város érdekében: rendezte az úthálózatot, köztereket jelölt ki, megépíttette a város általános vízvezeték- és csatornarendszerét, szilárd burkolattal fedette az utcákat, újjászervezte a város rendelkezése alá tartozó rendőrséget. Szerkesztette a Vasmegyei Lapokat, de verseket elbeszéléseket, színműveket is írt. 1901-ben választották meg a város díszpolgárává.

Rumi Rajki István a két világháború közötti Vas megyei képzőművészet, egyben a magyar szobrászat kiemelkedő alkotója. 1881-ban született a Vas megyei Rumban, Szombathelyhez több szál is fűzte. 1941-ben halt meg Budapesten. A művészt az utókor sokáig elfeledte, de kultusza a kilencvenes évektől felfele ismét ível. Ma már egy műpártoló kör van róla elnevezve, a Vasi Szemle 2007-ben közölt hosszabb tanulmányt róla, illetve Salamon Nándor, a Szombathelyi Képtár korábbi igazgatója 2009-ben jelentetett meg könyvét a szobrászról.

A hétfejű sárkány története

A Domonkos úti óvoda udvarán tekinthetjük meg a magyar mesevilág specialitását, a hétfejű sárkányt. Felállítási éve 1969., a szobor alkotója Mivó Eszter aki mészkőből készítette el a művét.

Sárkány


A műről sajnos további részleteket nem találtunk sem az interneten, sem a könyvtárban (bár magában az oviban - hétvége lévén - nem érdeklődtem), és így jártam a „szerzővel” is. Kár, hogy így el lett feledve.

A mesevilágban egyfejűtől huszonnégy fejű sárkányig bármi előfordulhat. A népmesék sárkányai általában sötét erdőben, barlangokban vagy a föld alatt élnek. Gyakran laknak arany-, ezüst- vagy gyémántvárban; kastélyaik nemritkán kacsalábon forognak.

Ez egy óvoda udvaron lakik. Jó neki.

Ráadásnak egy kakukktojás, vagy inkább alma

A Savaria Egyetemi Központtal szemben, egy apró parkban található Veres Gábor szobrászművész némileg rendhagyó alkotása.

Az „aranyalmát” a Berzsenyi Dániel Főiskola egykori hallgatóinak tiszteletére állították fel 2007-ben. Az emlékmű jelképezi az intézmény volt dolgozóiból, tanulóiból álló öregdiák mozgalom kialakulását, egy szervezet létrejöttét.

Alma Mater


Az szobor érdekessége, hogy a művészi érték mellett néni mechanikát is tartalmaz: tudniillik az aranyalma forgatható a tengelye körül.

Lapunk jelen volt a szobor leleplezésénél, így aki még több információra és képre vágyik almaügyben, az bátran kattintson ide.

.