Meglehetősen nagy váltott ki a minisztériumoknál tapasztalható - az ország anyagi helyzetéhez képest különösen figyelemre méltó – bőkezűség, ami a cafeteria juttatást illeti. Az Alon most annak járt utána, hogy hogyan néz ki, illetve hogyan változott eme sajátos „adóoptimalizációs megoldás” Szombathelyen az önkormányzati cégeknél. Vigyázz, kész, rajt!
Meglehetősen nagy váltott ki a minisztériumoknál tapasztalható - az ország anyagi helyzetéhez képest különösen figyelemre méltó – bőkezűség, ami a cafeteria juttatást illeti. Az Alon most annak járt utána, hogy hogyan néz ki, illetve hogyan változott eme sajátos „adóoptimalizációs megoldás” Szombathelyen az önkormányzati cégeknél. Vigyázz, kész, rajt!
Meglehetősen nagy váltott ki a minisztériumoknál tapasztalható - az ország anyagi helyzetéhez képest különösen figyelemre méltó – bőkezűség, ami a cafeteria juttatást illeti. Az Alon most annak járt utána, hogy hogyan néz ki, illetve hogyan változott eme sajátos „adóoptimalizációs megoldás” Szombathelyen az önkormányzati cégeknél. Vigyázz, kész, rajt!
Minisztériumi élenjárás
A cafeteria egy olyan béren kívüli juttatás, amelynek összegét a munkáltató előre meghatározza, a dolgozó pedig a neki felkínált csomagból kiválasztja a számára legmegfelelőbbet. A csomagban az idei adóváltozások miatt vélhetően kisebb súllyal lesz jelen a hideg-étkezési utalvány. Alternatívája lehet például a még mindig kedvezményesen adózó melegétkezési utalvány, üdülési csekk, vagy a teljesen adómentes internet-előfizetés, esetleg egy kockázati életbiztosítás.
A cafeteria – mondhatja bárki, hogy ösztönző, meg munkavállalói lojalitást fokozó csodaszer - valójában legesleginkább az adó- és járulékfizetés megkerülésének egyik legális módja.
Mindezek tükrében különösen figyelemre méltó, hogy a cafeteriás adóoptimalizáció alkalmazásában maga a kormány jár az élen: a minisztériumokban a legmagasabb a béren kívüli juttatás: a MeH-ben évi bruttó 750 ezer forint, akárcsak az Önkormányzati Minisztériumnál, az Oktatási és Kulturális tárca köztisztviselői 800-250 ezer forint közötti béren kívüli juttatásban részesülnek. Úgy tűnik, a minisztériumi tisztviselők esetében a béren kívüli juttatás felső határa – ha nem is a csillagos ég – de annyi, mint egy havi nettó bére például egy bölcsődei fűtőnek, vagy egy fiatal szakiskolai szakoktatónak.
Se nem jár, se nem jut…
A minisztériumi tisztviselőkhöz képest a közszférában dolgozók - legyenek azok akár közalkalmazottak vagy önkormányzati tulajdonú vállalkozások munkatársai – többsége azonban vagy egyáltalán nem, vagy sokkal kisebb (havi bruttó 10-18 ezer forint) béren kívüli juttatást kap.
A szombathelyi oktatási intézményekben dolgozók már tavaly sem kaptak sem ruhapénzt, sem étkezési utalványt, és várhatóan az idén sem kapnak. A jogszabályok szerint ilyen juttatás a közalkalmazottaknak már nem jár. Sőt, Szombathelyen nem is jut – a város és az ágazat nehéz helyzete és a takarékossági intézkedések miatt – tudtuk meg Heckenast Gusztáv osztályvezetőtől.
Egy kicsi mégis
A kulturális intézmények közalkalmazottaira ugyanez vonatkozik a jogszabály szerint. Ám megtudtuk, hogy például az Agora Kulturális és Turisztikai Központban előfordul, hogy van annyi megtakarítás, hogy béren kívüli juttatást tudjanak adni, tavaly például kaptak ilyesmit az itt dolgozók, de hogy mit és milyen értékben, arra vonatkozóan nem kaptunk felvilágosítást az intézménytől.
A tűzoltók: lesz, de nem tudják mennyi
A Szombathelyi Tűzoltóságnál tavaly a megszűnt 13. havi illetményt kompenzálták a jogszabályok szerint üdülési csekkel és évi több alkalommal kis értékű ajándékutalvánnyal, évi bruttó 120 ezer forint értékben.
Krizmanics Ferenc alezredestől, városi parancsnoktól megtudtuk, cafeteria az idén biztosan lesz, de még nem jött ki a rendelet, hogy milyen értékben és milyen juttatásból választhatnak a dolgozók, akiknek erről január 31-ig kell nyilatkozniuk. A cafeteriát a szervezetnek a saját költségvetéséből kell kigazdálkodnia, erre külön forrást nem kapnak. (A rendőrök 115 ezer forintnyi béren kívüli juttatásra számíthatnak.)
A köztisztviselőknek jár
A legtöbb - és törvény által is előírt - juttatás a köztisztviselőknek, például a szombathelyi városházán dolgozóknak jár. Igaz, a tavalyi helyzethez képest itt is történt változás. Mint azt Zseli Imre munkaügyi osztályvezető az Alonnak elmondta, az új köztisztviselői törvény (ktv) előírja, hogy bérükön kívül évente a köztisztviselőket az illetményalap (38 ezer 650 forint) 5-25-szöröse illeti meg béren kívüli juttatásként.
Az úgynevezett „béren kívüli juttatások” rendszere a 60-as években alakult ki Európa nyugati felén, azért, hogy bizonyos szolgáltatásokat munkavállalói jogon megkapjon minden állami vagy önkormányzati dolgozó. Tehát a „magyar béren kívüli juttatás” nem jó kifejezés, helyesebb a közszolgálati jogviszonnyal együtt járó juttatás (kedvezőbb adózási feltételekkel). Ezt egységesen azok a dolgozók is megkapják, akik ügykezelők (adminisztrátorok) vagy fizikai állományban lévő, a Munka Törvénykönyve alapján foglalkoztatottak (takarítók). Ezt a közszféra dolgozóinak érdekvédelmi szervezete harcolta ki korábban - tudtuk meg Zseli Imrétől, aki maga is tagja az országos szervezetnek.
Tavaly 6000 forintnyi hidegélelmiszer-utalványt kaptak havonta a polgármesteri hivatal munkatársai. Az egyszer egy évben adható ruhapénznek vége, ezt el kell felejteni, ki is került a ktv-ből mint kötelező juttatás, így biztosan nem részesülnek benne a dolgozók – jelentette ki az osztályvezető.
A ruhapénz tavaly 77 ezer 300 forint volt, ezen felül 2009-ben kaptak még a munkatársak évi 39 ezer forint üdülési csekket, illetve ha volt még a hivatali büdzsében erre fedezet, 7000 forintos ajándékutalványban, illetve iskolakezdési támogatásban részesülhettek.
A közgyűlés dönti el…
Az osztályvezető elmondta, hogy a hivatal dolgozóinak béren felüli juttatásáról a közgyűlés dönt a költségvetés elfogadásakor. Arra számít, hogy a legalacsonyabb mértékű, azaz az illetményalap ötszörösét kitevő cafetériát kapják a dolgozók, ez egységesen évi bruttó 193 ezer 250 forint.
Változik a juttatás összetétele, de hogy pontosan hogyan, abban még nem született döntés. Az biztosra vehető, hogy a hidegélelmiszer utalvány helyett a kedvezményesen adózó meleg étkezési utalványt kapják, ugyanis a hidegélelmiszer-utalványnak közel száz százalékos közterhe van - fogalmazott Zseli Imre. Megmaradhat viszont a 25 százalékkal adózó üdülési csekk, valamint kaphatnak a dolgozók helyi bérletet és internet-előfizetést. Az utóbbi teljesen adómentes juttatás.
A Szovánál jut, a tévénél nem
A Szombathelyi Televízió dolgozói tavaly még kaptak havi 6000 forint étkezési utalványt, az idén részben az adóváltozások, részben a források szűkülése miatt ezt már várhatóan nem kapják meg. Ezen kívül semmilyen más természetbeni juttatásban nem részesültek a városi cég alkalmazottai – tudtuk meg Szöllősi Iván igazgatótól.
A Szombathelyi Vagyonhasznosító Zrt-nél (Szova) dolgozó 315 fő mindegyike kapott tavaly étkezési hozzájárulást. Az alkalmazottak 12 ezer forintnyi meleg vagy 6000 forintnyi hideg étkeztetési utalványból választhatnak. Minden munkatárs kapott egy névre szóló, 10 alkalalomra szóló korcsolyabérletet a szombathelyi műjégpályára, melyet 2009-2010-es téli szezonban használhatnak fel, valamint 70 dolgozó 116 gyermeke részesült 8000 forint beiskolázási támogatásban.
A Szovánál – a kollektív szerződés értelmében - minden olyan dolgozó kapott 13. havi juttatást, aki több mint féléves munkaviszonnyal rendelkezett. Ennek összege a munkaviszonyban álló személy egyhavi keresete volt.
A SZOVA ZRt. vezérigazgatója 13. havi juttatásban nem részesült.
2010-től a SZOVA ZRt. dolgozói 7000 Ft meleg étkeztetési utalványt
kapnak.
A kollektív szerződésben megfogalmazottak alapján idén is jár a 13. havi fizetés. A SZOVA munkatársai önkéntes nyugdíjpénztári tagsággal rendelkeznek. A cégtől ehhez kapott támogatás a jogszabályok változása miatt a tavalyi 5000 Ft-ról idén 4000 Ft-ra csökkent.