Számítógépek vasi középiskoláknak

2004.05.19. 23:21

Mintegy harminc Vas megyei középiskola jutott igen komoly számítástechnikai felszereléshez egy minisztériumi pályázat nyomán. Az érintett iskolák egyenként 3-3,5 millió forintnyi fejlesztéseket hajthatnak végre. A számítógépek már az oktatásban is túlnőtték az informatika tantárgy kereteit.

Számítógépek vasi középiskoláknak


Az illetékesek szerdán a Kanizsai Dorottya Gimnázium könyvtárában fogadták a sajtó képviselőit, hogy a „Vasi és szombathelyi sikerek az Informatikai és Hírközlési Középiskolai multimédiás prezentációs eszközök című pályázatán” fedőnevű sajtótájékoztató keretében tudassák a jó hírt, mely szerint szépen csurrant-cseppent a megyének és a megyeszékhelynek az IHM által leosztott pénzekből.

Néhány héttel korábban már jártunk egy sajtótájékoztatón hasonló ügyben. Akkor afelett örvendeztünk, hogy Vas megye települései 140 millió forintnyi összeget kaptak nyilvános internetelérési helyek (e-Magyarország pontok) létesítésére.

A mostani pályázatról szólva Grabant Péter, az IT Információs Társadalom Kht. regionális irodavezetője elmondta, hogy az középiskoláknak lett kiírva, fenntartóktól függetlenül, pályázni pedig két típusú számítástechnikai multimédiás csomagra lehetett, egy 3 milliós, sok eszközt felvonultató, mozgatható, tologatható „alapcsomagra”, és egy félmillióval nagyobb értékű, zsinórnélküli extrákkal (Wi-Fi) ellátott variációra.

Országosan 1110 nyertes pályázat volt (gyakorlatilag minden pályázó nyert), s mintegy 3,4 milliárd forint került szétosztásra.

Ebből a pénzből közel 93 millió jött Vas megyébe. Összesen 30 középiskolai intézmény nyert, közülük 10 a Wi-Fi csomagot is. Ezen iskolák pont fele (15 illetve 5) található a megyeszékhelyen.

Összehasonlításként mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy Zala megyében 29 sikeres pályázat volt, Győr-Moson-Sopronban 53.

Abajkovics Péter, a város Informatikai Szakmai Bizottságának elnöke szerint a megyei jogú városokkal összehasonlítva jól szerepelt Szombathely. Arra is felhívta a figyelmet, hogy ezen eszközök üzemeltetésében nem az informatika a lényeg, hanem az, hogy segítségükkel bármely más (magyar, földrajz stb.) óra prezentációja megoldható, s arra is van lehetőség, hogy közvetlenül az internetre csatlakozzon a tanár meg a diákok. (Mondjuk az ALON-ra – A szerk.)

Vargha Károly, Szombathely Oktatási és Ifjúsági Bizottságának elnöke szerint azért fontos ez a pályázat, mert az iskolák a nehéz költségvetési helyzetük miatt nem engedhetnék meg maguknak ezeket a beruházásokat, s a szakképzés átalakulása során egyre nagyobb szerepe lesz az alkalmazható tudásnak és ezzel együtt a szemléltetésnek.

Módos Tibor, a Kanizsai Dorottya Gimnázium igazgatója két jogcímen is jelen volt a sajtótájékoztatón. Egyrészt mert a Kanizsai egy Wi-Fi „bővített” csomagot nyert a pályázaton, másrészt pedig bejelentette, hogy az iskola három tanulója is bekerült – a megyéből egyedüliként - az idén első ízben megrendezett informatikai OKTV országos döntőjébe. Az igazgató szerint a gimnáziumban most értek be az utóbbi idők fejlesztései, s a számítástechnika nemcsak a diákok között, de a tantestületben is nagy népszerűségnek örvend.
.