Növényház is lesz a Savaria Mozi árkádjai alatt (látványtervek)

2010.01.18. 18:00

Ha minden igaz, nemsokára elindulnak a konkrét munkálatok, addig megmutatjuk, hogy milyenek lesznek az épület melletti árkádok.

A szombathelyi Savaria Mozi belső átalakítása után sokan várják már az épület külső felújítását is. Ha minden igaz, nemsokára elindulnak a konkrét munkálatok, addig viszont megmutatjuk, hogy milyenek lesznek az épület melletti árkádok.

A Savaria Filmszínház és a hozzá kapcsolódó „árkád” 1973-ben épült Mátis Lajos (és Sellyei Gábor belsőépítész) tervei alapján, a neves (egyebek mellett a Szombathelyi Képtár tervezőjeként is ismert) építész Ybl-díjat kapott érte. A belső tér a korábbi Art-mozi pályázatokon újult meg, míg az épület külső felújítása a belváros idén folytatódó rekonstrukciójának keretében történik meg.

A mozi épületének, az árkádnak és a nemrégiben elbontott üzletsornak a rekonstrukciója három külön projekt.

Ez utóbbinak a Szova Zrt. a beruházója. Mátis Barna (Mátis Lajos fia) tervezi az árkádot és az üzleteket, míg a mozi épület felújítását Takács András. Felújítják a mozi tetejét, a homlokzat pedig égetett mázas kerámia burkolatot kap a már kitáskásodott, potyogó Zsolnai-burkolat helyett, valamint azokat a homlokzati nyílászárókat cserélik ki, amelyekre az előző felújítások során nem került sor.

Az árkád eredetileg fedett átjárónak készült, később, a nyolcvanas években épültek ide üzletek.

Ezek viszont nem feleltek meg a mai kor követelményének, például nem volt bennük mosdó, és megjelenésük sem volt sem egységes, a felújítás hiánya miatt az utóbbi években már esztétikus sem.

Nemsokára öt üzletegységet alakítanak ki a helyükön, mindegyik vizesblokkal és teakonyhával felszerelt lesz, a legnagyobbat pedig akár ketté is lehet osztani.

Mivel a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal előírása lényegében az volt, hogy ami az utcáról látszik, egységes képet mutasson, mindegyik üzlet ugyanolyan burkolatot kap, egyébként pedig hőszigetelt üvegfalat. Mint Mátis Barna megjegyezte, még a cégtábla helye és mérete is egységes lesz – ebben teljes volt az egyetértés a hatóság, az építtető és a tervező között.

A Kőszegi utca egyik legnagyobb hiányosságának azt tartja az építész, hogy nincs lehetőség a pihenésre benne. Az árkádok átalakítása úgy történik, hogy egy kicsi közösségi teret alkosson. Így ahová csak lehet, padokat tesznek, és szobrot is terveznek ide, a Kőszegi utca felől pedig fákat ültetnek.

Az árkád Kőszegi utca felőli három tetőnyílását lefedik, a kávézó „kerthelyisége” kap itt helyet (de akár szabadtéri mozizásra is lesz lehetőség), és hogy mennyire „kert” az a helyiség, azt jól mutatja, hogy a negyedik tetőnyílás alatt egy oldalt üveggel burkolt „növényház” kap helyet.

Az árkád vonalai is megváltoznak, ívesebb lágyabb stílust, és korai sötétedés esetén is marasztaló megvilágítást kap ez az utcarészlet, amelyet az ötödik nyílásba tervezett fűtött kövek, ülőhelyek tesznek még vonzóbbá.

Nem tudtuk megállni, hogy meg ne kérdezzük Mátis Barnát, mit szól az édesapja a tervekhez. Megtudtuk, a mozi tervezője örül a felújításnak, tetszenek neki tervek, tanácsot és véleményt is adott a munkához.

.