Iskolabusz, minibölcsőde és tanári pótlék

2015.07.07. 13:14

Többek között ezekkel fejlesztené az oktatási és szociális közszolgáltatásokat az Emmi.

Az esélyteremtés jegyében 325 milliárd forintból fejlesztené többek között az oktatási, szociális közszolgáltatásokat a következő években az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) - írja az mno.hu.

A lap szerint a felső tagozatosok képzésére központokat hoznának létre, a nehéz körülmények között tanító pedagógusok még több pluszjuttatást kapnának, a 3 év alatti gyerekeknek minibölcsődéket nyitnának, a felsőoktatásban pedig területi alapon eltérő önköltségek jöhetnek.

Az oktatást, az egészségügyet, a szociális ágazatot és a kulturális szolgáltatásokat is érinti az a 325,7 milliárd forintos forrásigényű intézkedéscsomag, amit az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a területi elmaradottságok enyhítésére, a járások közti fejlettségbeli különbségek kiegyenlítésére állított össze.

A még egyeztetés alatt álló előterjesztés legfőbb célkitűzése, hogy a közszolgáltatásokhoz az ország minden pontján ugyanúgy hozzá lehessen férni. A tervezett fejlesztéseket európai uniós forrásokból, operatív programokon keresztül finanszírozná a szaktárca, de mint írták, a későbbi működési költségeket már tudná biztosítani a nemzeti költségvetés.

A 2018-ig tervezett átalakítás részét képezné az iskolarendszer racionalizálása, melynek keretében a 7–8. osztályos tanulók képzésére központokat hozna létre az Emmi. Ezek nem új intézmények lennének, hanem a jelenleg is működő intézményi bázison jönnének létre azzal a céllal, hogy egy helyszínen elérhetők legyenek a legfontosabb szolgáltatások. A központok egész napos iskolai programmal működnének, és kiemelten figyelnének a hátrányos helyzetű gyerekekre, biztosítanák például az esélyteremtéshez szükséges szakembereket (pl. fejlesztő pedagógus, iskolapszichológus, logopédus, gyógypedagógus).

Hogy a központokba való bejutás ne legyen gond, az állam iskolabusz-szolgáltatást is biztosítana a környékbeli gyerekeknek.

A dokumentum javasolja azt is, hogy a nehéz körülmények között végzett munkáért járó pedagóguspótlékot fejlesszék tovább, illetve terjesszék ki. A tárca szerint indokolt például, hogy járjon pluszpénz a jelentős munkanélküliséggel sújtott településeken dolgozó pedagógusoknak is, illetve ott, ahol a bejáró tanulók aránya meghaladja a 30 százalékot.

A szaktanári ellátottság biztosítására ösztöndíj-jellegű és mentori, képzési támogatást is kidolgoznának, amely a szakképzett munkaerő mobilitását és a kapacitáshiányos területeken való alkalmazását segítené.

Számos településen problémás a 3 év alatti gyerekek napközbeni ellátása is: 2011-es adatok szerint a leghátrányosabb helyzetű települések csupán 13 százalékában működött ilyen szolgáltatás. Az arány javítása érdekében bevezetnének egy új, könnyen létrehozható és működtethető intézménytípust, a minibölcsődét, ami a helyi szükségletek szerint ellátná az óvodáskort még el nem ért kicsik felügyeletét.

Az előterjesztést várhatóan július 8-i ülésen tárgyalja a kormány.

További részletek és az eredeti cikk itt olvasható.

.