LMP-Fidesz levélváltás a felsőoktatásról

2013.11.21. 21:13

Az LMP úgy tudja, 26 oktatót bocsátottak el a Nyugat-magyarországi Egyetemről.

Az LMP Szombathelyi Csoportja csütörtökön délután az alábbi sajtóközleményt juttatta el szerkesztőségünkhöz.

Felsőoktatás ma, vagy üres városok holnap!

Az LMP információi szerint pár nappal ezelőtt 26 oktatót bocsátottak el a Nyugat-magyarországi Egyetemről. Az elbocsátottak fele, 13 fő szombathelyi volt –hangzott el azon a sajtótájékoztatón, amelyet Horváth Zoltán, az LMP szombathelyi önkormányzati képviselője tartott.

Csütörtökön egy időben az ország több vidéki városában is egyszerre tartott sajtótájékoztatót a Lehet Más a Politika, hogy bemutassák a párt felsőoktatást érintő költségvetés módosítási javaslatait. Horváth Zoltán az LMP szombathelyi önkormányzati képviselője elmondta, hogy a zöld párt öt nagy területtel kapcsolatban adott be módosító javaslatokat a jövő évi országos költségvetéshez annak érdekében, hogy a legsúlyosabb problémákat orvosolja. Ezek között van a felsőoktatás is. Az LMP szerint ahhoz, hogy a felsőoktatás betölthesse feladatát, három dologra van szükség: minél több hallgatóra, fenntartható és minőségi intézményekre, megbecsült és megfizetett oktatókra.

Főiskolák és egyetemek nélkül Magyarország vidéki középvárosai kiürülnek. Ha nincsenek hallgatók, mert oda mennek, ahol megkapják a szükséges képzést, akkor a városra halálos csend telepedik. De felsőoktatás nélkül nem csak a város kerül kilátástalan helyzetbe, hanem a környékbeli kisebb települések is, ahová az itt végzetteknek vissza kellene tudniuk menni, hogy tanítsanak, hogy vállalkozásokat indítsanak, hogy minőségi közszolgáltatásokat nyújthassanak. Ha innen is továbbállnak, kisebb az esély, hogy visszatérnek oda, ahol tényleg szükség van rájuk.

Az LMP összesen 52 milliárd forintot mozgatnak meg a jövő évi költségvetésben a felsőoktatás érdekében. 30 milliárd forintot szánunk a felsőoktatás elvont forrásainak visszapótlására. 10 milliárdból indítanánk meg a felsőoktatásban dolgozók bérfejlesztését. 12 milliárd forintból pedig elindítanánk a főiskolai hálózat megmentésének és fejlesztésének programját. Mindehhez a költségvetésben van pénz, csak rossz helyen. Ez a főiskola azonban éppen a megfelelő helyen van, ezért ahelyett, hogy hagynánk megszűnni, a költségvetésben kellene áthelyezni a szükséges forrásokat.

Horváth Zoltán szerint az LMP szívügye a szombathelyi felsőoktatás, ezért kezdeményezte a párt, hogy az önkormányzat és a helyi felsőoktatási központok között megállapodás jöjjön létre. A legújabb információk szerint azonban ismét leépítés volt az egyetemen, amelynek legnagyobb vesztese újra Szombathely lett: a 26 fős leépített oktatónak a fele a SEK-en dolgozott.
Szombathely, 2013. november 21.

LMP Szombathelyi Csoportja

Néhány óra múlva a Szombathelyi Fidesz - MPSZ szervezete ezt a választ küldte.

A vidéki főiskolák ma minden segítséget megkapnak ahhoz, hogy talpra álljanak és segítsék a fiatalokat. A felsőoktatás a hallgatóknak ma versenyképes képzést nyújt, az egyetemeknek pedig kiszámíthatóbb, tervezhetőbb működést biztosít. A vidéki főiskolák profilja a versenyképesebb képzésért átalakul, de egyetlen intézmény sem szűnik meg. Az LMP akciója tehát értelmetlen és súlyos károkat okoz épp az érintett főiskoláknak, hiszen elriaszthatja a jelentkezőket is.

A felsőoktatás ma nemcsak színvonalában, hanem pénzügyileg is erősödik. A szocialisták kormányzása alatt sorozatos pénzelvonásokkal véreztették ki és adósították el az intézményeket, ma azonban stabil és növekvő finanszírozással számolhatnak. Idén 23 milliárd forinttal többet fordítunk a felsőoktatásra, mint tavaly. 2014-ben pedig az állami egyetemek és főiskolák támogatására 20%-kal, a nem állami intézmények támogatására 80%-kal több forrás jut. A tavalyi 132,5 milliárd forint helyett 153,5 milliárd forint lesz az intézmények állami támogatása.

Az egyetemek ma pénzügyileg is ösztönözve vannak a fejlesztésekre, az oktatás színvonalának emelésére. Erre a célra további 20 milliárd forintot biztosítunk.

A jövőben tehát minden főiskola folytathatja működését, azoknak a vidéki főiskoláknak a fenntartására is figyelmet fordít a kormány, ahova kevesebb hallgató jelentkezett. Erre a célra egy struktúraváltási alapot hozott létre a kormány, amely lehetőséget az intézménynek, hogy a képzési rendszerét a felmerülő igényekhez, adott esetben a helyi igényekhez igazítsa.

Azok a főiskolák, akiket a hallgatók elkerülnek, és vagy kutatási innovációs tevékenységet nem tudnak felmutatni, át kell alakulniuk olyan Közösségi Főiskolákká, amelyek új kínálattal képesek lesznek megfelelő számú hallgatót vonzani. Tehát az érintett intézmény nem megszűnik, hanem átalakul.

Fidesz-MPSZ Szombathelyi Szervezete

.