Önkéntesség Szombathelyen – A középiskolásoknak kötelező lesz

2011.04.03. 16:14

Megkérdeztük, mi a helyzet Szombathelyen.

2014-től már kötelező lehet az önkéntes munka minden érettségizőnek, és várható, hogy hamarosan nagyobb teret nyer ez a fajta tevékenység, különösen a fiatalok körében. Nem ritka ma már, hogy komolyabb cégek állásinterjúin számít a jelölt ilyen irányú előélete.

Az ALON arról kérdezősködött, mi a helyzet ezen a területen Szombathelyen. Beszélgetőpartnerünk Dr. Takátsné dr. Tenki Mária kulturális, társadalmi és külkapcsolatok tanácsnoka és a Vas Megyei Önkéntes Centrum vezetője, Kovács István volt.

ALON: A KSH adatai szerint Magyarországon csaknem félmillió önkéntes segítő végez munkát. Az évente elvégzett munkaóra meghaladja a 60 milliót, ez 28 ezer főállású foglalkoztatott munkaidejének felel meg. Becslések szerint mindez éves szinten 56 milliárd forint bérmegtakarítást jelent. Ezek hatalmas számok, mégis az átlagember számára az önkéntesség igen távoli. Mi az oka ennek?

Kovács István: Az az önkéntesség, ami a statisztikákban megjelenik tartalmazza a karitatív és a civil szervezetek munkájához kapcsolódó önkéntes munkát is. Az emberek számára az önkéntesség ma még nem épül be a mindennapokba, abban az értelemben, hogy egyfajta rendszeresség, munkatapasztalat szerzés legyen, vagy hogy a fiataloknál eleve része lenne az életnek.

Kiemelkedő terület a karitatív tevékenység, az egészségügyi tevékenység, a civil szervezetek tevékenysége kapcsán, és az utóbbi években egyre gyakrabban a munkatapasztalatok megszerzése, vagy megtartása is indoka lehet az önkéntes tevékenységnek.

Dr. Takátsné dr. Tenki Mária: Az önkéntesség azért is fontos, mert például ha egy civil szervezet szponzorációhoz kíván jutni, ahhoz nagyon fontos bemutatni a tevékenységét, amit a legjobban annak mozgósító ereje, az önkéntesek száma jellemez.

Nálunk is szeretnénk, ha bekerülne a köztudatba az önkéntesség, érezze a fiatal, hogy mennyire fontos és hasznos, ha egy ilyen munkában részt vesz. És az is fontos lenne, hogy akár a vállalkozók oldaláról is megjelenne egy igény arra, hogy fogadjanak önkénteseket.

ALON: Külföldön a nagy cégek már elvárják, hogy a hozzájuk munkára jelentkező jelölt önéletrajzában szerepeljen önkéntes munka is. Középiskolában már a mai elsősöknek az érettségi feltétele lesz némi önkéntes munka elvégzése. Mi is ebbe az irányba haladunk? Milyen önkéntes munkákra számítsanak a fiatalok?

K. I.: Itt azért nagy a társadalom felelőssége is. Ha nem figyelünk, előfordulhat, hogy a fiatalok is értelmetlennek érzik ezt az egészet. Csak akkor lesz tartalmas végkifejlete a dolognak, ha megteremtjük a megfelelő lehetőségeket. Egy önkormányzat például sokat tud segíteni ebben. Olyanokra gondolok, mint kulturális programok szervezése, tárlatvezetés, régészeti munkálatok, rendezvényeken munka, de még a településrendezés is. Nagyon széles lehet ez a merítés.

T.T.M.: Az önkormányzat igyekszik segíteni abban, hogy például az intézmények mint az önkénteseket fogadó szervezetek és az önkénteseket küldők egymásra találjanak az önkéntes centrum segítségével. Például a Családsegítő Központ programot dolgoz ki arra, hogy milyen módon tudna önkénteseket fogadni, fiatalokat és nyugdíjasokat is. Az iskoláknak pedig fel kell mérniük azt, hogy van-e a gyermekek körében az önkéntes munkára készség. Várható, hogy a városháza is működtet majd a a jövőben önkéntes pontot, ami nagy segítség lehet például a Savaria Karnevál szervezésében is.

K. I.: A Vas megyei önkéntes centrum alapját a Herényi Kulturális Egyesület és az Oszkói Hegypásztor-kör konzorciális együttműködése alkotta, és e centrum működése hálózatos módon jelenik meg az önkéntes pontok formájában. Cél az, hogy a megye minden kistérségében működjön ilyen önkéntes pont.

ALON: Mi a helyzet azokkal a cégekkel, akik, ugyan más indítékkal, de végeznek önkéntes munkát. Van bármilyen adat arra, hogy ezen a területen mennyi önkéntes munka jelenik meg?

K. I.: A vállalati önkéntesség kicsit más szektor, itt, azon túl, hogy ennek PR értéke van, egyfajta csapatépítés is. Azt tudjuk, hogy a városban több cég dolgozói rendszeresen végeznek önkéntességet, érdemes lehet felvenni ezekkel a cégekkel a kapcsolatot.

T.T. Mária.: Emellett fontos terület lehet a nyugdíjasok által végzett önkéntes munka, amelynek komoly szerepe lehet abban, hogy ez a korosztály is fontosnak érezze magát. Ilyenek lehetnek például a különböző mentor programok.

Az Európai Unió az idei évet az Önkéntesség évének nyilvánította. Milyen programok, akciók várhatók a szűkebb környezetünkben?

T.T.M.: Április 8-án megyei nyitókonferencia zajlik Szombathelyen,
május 21-én pedig országos hulladékszedő akciót rendeznek az önkéntes centrumok TESZEDD néven. Szervezünk majd egyéb helyi programokat is, például lesz egy sajtó-politikus közös helyi szemétszedési akció is.

Kapcsolódó link: http://www.onkentescentrumok.hu

.