Önkormányzati kezdeményezésre vállalkozói szenátus alakult Zalaegerszegen

2011.04.06. 19:45

A város gazdaságát gyarapító összefogásként jellemezte Zalaegerszeg polgármestere az önkormányzat kezdeményezésére a legjelentősebb helyi vállalkozások részvételével megalakult vállalkozói szenátust szerdán, az alapító okirat aláírását követő sajtótájékoztatón.

Gyutai Csaba (Fidesz-KDNP) elmondta: tavaly októberben kezdődött egyeztetés sorozat a helyi cégvezetőkkel, amelynek keretében arra voltak kíváncsiak, hogy a zalai megyeszékhely vállalkozásai milyen gondokkal küzdenek és mivel tud segíteni a város önkormányzata. Az egyeztetések zárásaként az alapító okiratot szerdán a helyi iparűzési adó mintegy 43 százalékát biztosító 28 cég képviselője írta alá.

Az elképzelések szerint a szenátus félévente ülésezik, minden alkalommal külső előadókat is hívnak. Lehetőség szerint fontos kormányzati szereplőket várnak így az alakuló ülésen a Nemzeti Külgazdasági Hivatal képviselője tartott előadást.

Gyutai Csaba kifejtette: a szenátus tagjai számára a város vezetői bemutatták, hogy a gazdaságfejlesztés területén eddig milyen lépéseket tettek, illetve milyen további terveik vannak. Szóba került egy városi pénzügyi szolgáltató cég létrehozásának terve, valamint a Szombathely-Zalaegerszeg-Nagykanizsa gazdasági tengely gondolatának tartalommal való megtöltése.

A tervek szerint a város, a kormányzat és a helyi vállalkozások egy országosan is újdonságot jelentő versenyképességi szerződést kötnének, ami a helyi gazdaság javát szolgálná. A polgármester példaként említette, hogy aki ebben részt vesz, mentesülhetne a szakképzési hozzájárulás megfizetése alól, de az erre költött összeget gépvásárlásra vagy szakemberek közvetlen képzésére kellene fordítania.
Gyutai Csaba az MTI kérdésére hozzátette: a vállalkozói szenátus tagjainak száma változhat, a mostani szereplők dönthetik el, hogy a piaci helyzetét, foglalkoztatási szerepét vagy éppen árbevételét tekintve más jelentős vállalkozás is társul-e hozzájuk. Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a piaci helyzet változásai miatt néhány vállalkozás kikerül a körből - fogalmazta meg.

Nagy Zoltán, a 3B Hungária Kft. ügyvezetője a szenátus egyik tagjaként elmondta: az általa irányított gépgyártó vállalkozás 80 százalékban exportra termel, ezért fontos volt, hogy most első kézből is hallhattak a kormány exportpiacokat segítő elképzeléseiről. Hozzáfűzte, hogy sok kritikát fogalmaztak meg, de jó volt hallani a kormányzati stratégiát, ami után várják a konkrét, napi munkát segítő intézkedéseket is.

Földesi Levente, a mintegy 350 embert foglalkoztató, kizárólag exportra termelő, német tulajdonú Sitform Bútorgyár Bt. ügyviteli vezetője arról beszélt, hogy számukra a szakképzett munkaerő hiánya, az utánpótlás kérdése rendkívül fontos. Bőr ülőgarnitúráik gyártása során az élőmunka nagy arányt képvisel, ezért támogatják azt az elképzelést, hogy közvetlenül fordíthassák a szakképzési hozzájárulást képzésre és gépvásárlásra.

.