Óriási meteoritkráter Veszprém mellett

2013.05.15. 18:16

Négyesi Lajos hadtörténész a GoogleEarth műholdképei alapján találta a 800 méteres képződményt.

Meteorit kráter, Veszprém

Veszprém központjától délkeletre egy 800 m átmérőjű meteoritkrátert fedezett fel Négyesi Lajos hadtörténész a GoogleEarth böngésző műholdképei alapján.

Négyesi Lajos hadtörténész a Ma reggelben elmondta, 2006-ban légi felvételeket vizsgált hadtörténeti objektumok nyomai után kutatva, s ekkor tűnt fel neki Veszprémtől délre egy kör alakú alakzat, ami először földvárnak tűnt. Később azonban kiderült, egy tál alakú bemélyedésről van szó. A Hadtörténeti Intézet és Múzeum térképtárából később kikérte a korábbi légi felvételeket, és mindegyiken felfedezte ezt a képződmény.

Kakas Kristóf geofizikus az M1 reggeli műsorában közölte: az elején ugyan nem hitte el, de a feltevés igaznak bizonyult. Geofizikai mérésekkel fokozatosan vizsgálták azokat a lehetőségeket, amelyek ilyen kör alakú bemélyedést létrehozhatnak. Ezek közé tartozhat pl. egy eltakart vagy a felszínre nem jövő vulkáni kürtő, ám ezt a lehetőséget elvetették. Létrehozhatja egy karsztos folyamat is, azonban ez túl nagy és túl szabályos ahhoz, hogy ilyen eredetű legyen – tette hozzá a geofizikus, majd hozzátette: emiatt feltételezhető, hogy ez egy meteorkráter.

Meteorit kráter, Veszprém

Kattintson a képre a Google Maps-hez!


Kakas Kristóf kérdésre válaszolva elmondta: a meteor egy a Föld felé nagy sebességgel haladó égitest. A meteorit pedig az, ami a meteorból megmarad, azaz fém vagy kőzetdarab. A meteorkráter egy olyan különleges képződmény, amely akkor jön létre, ha egy meteor belecsapódik földbe. Ekkor ezredmásodperc alatt a teljes tömege plazmává változik, és a mozgási energiája hőenergiává alakul, majd az anyaga megsemmisül – mondta. Hozzátette: az energiája lökéshullámot indít, mely olyan lesz, mintha egy atombomba robbant volna fel a felszínen.

Hirado.hu/Alon.hu

.