A bíróságokon az egyik legmagasabb a házassági perek száma.
Évről évre megfigyelhető, hogy a családjogi ügyek az összes érkező polgári és gazdasági peres ügy csaknem negyven százalékát teszik ki járásbírósági szinten. Évente mintegy ötvenezer családjogi ügy kerül a bíróságra.
Az első félévében ez az arány országos átlagban 37 százalék volt, ami azt jelenti, hogy ebben az időszakban összesen 23 789, az előző év ugyanezen időszakához képest 2434-gyel több családjogi ügy érkezett a járásbíróságokra.
A családjogi pereken belül minden évben, így 2019. I. félévében is legnagyobb arányban a házassági perek jelennek meg: ez az összes családjogi per 62 %-a.
Az egyes bíróságok ügyforgalmát tekintve elmondható, hogy a fővárosi kivételével valamennyi törvényszéken az országos átlag feletti a családjogi ügyek aránya, van olyan is, ahol csaknem 50 százalék az arányuk. A Szekszárdi Törvényszéken a legmagasabb ez az arány, 48,3 százalék, de 46,2 százalék a Szolnoki Törvényszéken és a Balassagyarmati Törvényszéken is. A legalacsonyabb, 22,8 százalék ez az arány a Fővárosi Törvényszéken, a második legalacsonyabb a Budapest Környéki Törvényszéken, 37,9 százalék.
Az OBH közlése szerint a növekvő ügyérkezés ellenére az időszerű és hatékony munkavégzés eredményeként 2019 első félévének végére 11 százalékkal csökkent járásbírósági szinten a folyamatban maradt családjogi peres ügyek aránya 2018 végéhez viszonyítva, arányuk változatlanul jelentős, 35 százalék az összes folyamatban maradt peres ügyhöz képest. Az első félév végén 17 571 családjogi peres ügy volt folyamatban a járásbíróságokon.
Egyes bíróságokon a családjogi ügyeket tárgyaló bírók ítélkeznek a gondnoksági ügyekben is. Az első félévben a járásbíróságokra 6002 gondnoksági ügy érkezett, ez az összes polgári és gazdasági peres ügy 9 százaléka. Ezek a perek az adott bíróságon a családjogi ügyszak leterheltségét növelik - tették hozzá.
Az OBH közölte azt is, továbbra is nagy hangsúlyt fektetnek az ügyszak szakmai-igazgatási támogatására. A gyermekközpontú igazságszolgáltatás országos program legfontosabb célkitűzése a polgári - és elsősorban a családjogi -, illetve a büntető ügyekben a gyermekek érdekeinek érvényesítése, hogy az eljárásban az életkoruknak megfelelő bánásmódban részesüljenek.
Fontos cél továbbá a kiskorúakat érintő ügyeket tárgyaló bírák folyamatos felkészítése az ezzel kapcsolatos speciális és komplex elvárásokra. A program megvalósítását egy 2016-ban létrehozott munkacsoport is segíti - tették hozzá.