Ismét unokázós csalásokra figyelmeztetnek a rendőrök

police.hu

2022.07.21. 13:02

Most védőügyvédnek adja ki magát a csaló. Megelőzési tanácsok.

Az elmúlt napokban ismeretlen elkövetők „unokázós” csalás módszerével próbáltak idős embereket tévedésbe ejteni. A telefonáló védőügyvédnek adta ki magát. Előadta, hogy a felhívott nő fiát bűncselekmény elkövetése közben tetten érték. A fiú az intézkedés során agresszívan viselkedett, megsérült és orvosi ellátásra szorul. Jelenleg őrizetben van, de a szabadlábra helyezését – óvadék fejében – el lehet intézni. Kérte a sértettet, hogy az értékeket – forintot, eurót, aranyat – tegye egy táskába, azért majd egy taxi érkezik. A hívó fél számát a telefon nem jelezte ki és az elkövető folyamatosan telefonkapcsolatban volt a sértettel.

Korábban előfordult, hogy az idős személy unokájának, gyermekének, vagy egyéb hivatalos személynek – rendőr, mentős, orvos – adták ki magukat és egy meg nem történt balesetről tájékoztatták őket, amelyet a hozzátartozójuk okozott. A „probléma” mielőbbi, hatékony megoldása érdekében, a kár megtérítésére milliós nagyságrendű összeg megfizetését – átutalását, illetve személyes átadását – kérték. Annak érdekében, hogy a sértett ne tudjon másik telefonhívást indítani és őt se tudja elérni senki, arra utasították őket, hogy ne tegyék le a telefont, ezért ezekben az esetekben is folyamatosan szóval tartották a sértetteket.

Mit tehet az áldozattá válás megelőzése érdekében?

  • Minden esetben kérje el a hívó fél telefonszámát és szakítsa meg a beszélgetést!
  • Hívja fel azt a hozzátartozóját, akire az ismeretlen telefonáló hivatkozott és ellenőrizze a hívás valóságtartalmát!
  • Amennyiben nem tud azonnal kapcsolatba lépni a „problémával” érintett rokonával, próbálja meg a munkahelyi telefonszámán felhívni, vagy a barátján, barátnőjén, házastársán keresztül elérni!
  • Előfordulhat, hogy a csalók a bűncselekmény elkövetésére előre felkészülnek és a sértett bizalmának elnyerése céljából a rokonra vonatkozó valós információkat is közölnek, ezért idegenek előtt, nyilvános helyen, családi kapcsolatairól, magánügyeiről ne beszéljen! Ezekkel az információkkal a bűnelkövetők visszaélhetnek.
  • A legfontosabb, hogy a család, a rokonok, a barátok sokat beszélgessenek a veszélyeztetett korosztállyal erről a jelenségről, a bűnelkövetésnek ezen formájáról. Készítsék fel idős hozzátartozójukat arra, mi a teendő, amennyiben ilyen jellegű telefonhívást kapnak.

 A fenti tanácsoknak a betartásával, valamint az egymásra történő odafigyeléssel többnyire megelőzhetők az ilyen jellegű bűncselekmények.

.