Két adónemet is kivált.
Rengeteg pénzt spórolhatnak a vállalkozások a megfelelő adózási mód megválasztásával, a kisvállalati adóval (kiva) például legalább 97 ezer cég, a jelenleg így adózóknál 14 ezerrel több fizethetne kevesebb adót - mondta Izer Norbert az MTI-nek.
A Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára hangsúlyozta, a kedvezőbb adózási forma segíti a munkahelyek megőrzését is a szankciók okozta gazdasági nehézségek közepette.
Épp ezért érdemes pár percet szánni a Pénzügyminisztérium kiva-kalkulátorára, amelyről az érintettek még ezen a héten megkapják az elektronikus tájékoztatást - tette hozzá.
Azok kapnak értesítést, akiknek mindenképp érdemes megfontolni a kivá-ra való váltást a korábbi évek beszámolói, bevallásai alapján.
A kiva az egyik legkedvezőbb adózási forma: mindösszesen 10 százalék az adókulcsa, és kiváltja a a szociális hozzájárulási adót és a társasági adót is.
A próbaszámításokat a 2023-as évre a várható eredmények alapján minden cégnek érdemes elvégeznie, hiszen az adóhivatal a számításait a múltbeli adatokra alapozza, és csak azoknál a cégeknél végzi el azt, amelyeknél minden szükséges információ rendelkezésre áll - tette hozzá.
Szinte biztosan a kiva a legjobb választás ott, ahol a cégvezető már most látja, hogy jövőre a bértömeg nagyobb lesz a nyereségénél, vagy a vállalkozás növekedésre fordítja vissza a nyereségét - emelte ki.
Hangsúlyozta, nemzetközi összehasonlításban példaértékű a magyar kisvállalati adó, hiszen nemcsak jelentős megtakarítást jelent cégeknek, hanem a beruházások és a fejlesztések ösztönzése révén az ország versenyképességét is növeli. Mint mondta: ha egy cég bővülni, fejlődni szeretne, akkor a kiva olyan adómegtakarítást biztosít, amelyet szinte egyetlen, az Európai Unióban (EU) jelenleg hatályban lévő adófajta sem képes nyújtani. Az adó alapja ugyanis a bértömeg és az a profit, amit a tulajdonosok kivesznek a vállalkozásból, tehát a vállalkozásból kivont vagyon.
Elmondható, hogy a kiva az EU legversenyképesebb adófajtája, s e mellett Magyarországon is rekorder, hiszen ennek az adónemnek a népszerűsége nő a leggyorsabban - jelentette ki Izer Norbert.
Öt évvel ezelőtt mindössze 6500, de még 2018 decemberében is csak 29 ezer kivást tartott nyilván az adóhivatal. Majd 2020-ban ugrott meg a számuk: 2020. végén 53 126, tavaly 68 142, az idei III. negyedévben 83 455, a legfrissebb adatok szerint pedig már 83 751 cég választotta a kivát - közölte.
A Pénzügyminisztérium kiva-kalkulátora oldalán érhető el.